AKTUALNOŚCI KWIECIEŃ 2022

 • Plakat promocyjny akcji #mojaflaga

#mojaflaga – Świętujmy razem 2 maja!

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami ogólnopolskiej akcji #mojaflaga.

 • Zdjęcie: Kobiety i mężczyźni zbierający nieczystości

„Czysta wieś - nasza wspólna sprawa”

W Międzynarodowy Dzień Ziemi (22.04) Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki zorganizowało sprzątanie wsi. Mieszkańcy i członkowie KGiGW licznie przybyli na spotkanie, w trakcie którego błyskawicznie zostały przydzielone ulice do sprzątania, rozdane worki i rękawice. 

 • Zdjęcie: Grób Pański w Kościele

Groby Pańskie w mszczonowskich świątyniach

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii Grobów Pańskich w świątyniach Ziemi Mszczonowskiej - kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie, kaplica Parafii pw. śŚw. Ojca Pio, kościół pw. św. Stanisława Męczennika w Osuchowie i kościół pw. Świętej Trójcy w Lutkówce.

 • Zdjęcie: strażacy polewający wodą

W Lutkówce znowu było mokro

Lany Poniedziałek w Lutkówce jest naprawdę LANY. Tu o tradycję wraz z proboszczem Zbigniewem Chmielewskim dbają strażacy z OSP Zbiroża. Ks. prałat nie oszczędza swych parafian. Już podczas świątecznej sumy obficie darzy ich wodą święconą. Jednak prawdziwie „mokro” robi się dopiero po Mszy. 

 • Zdjęcie:

Święte Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. 

 • Zdjęcie: Wystawa malarstwa prac Romana Zabłockiego

Obrazy malowane Sercem

Każdy, kto w weekendowe popołudnie udał się do MOK-u, mógł przekonać się, czym są prawdziwa pasja i talent. W ramach obchodów 645-lecia nadania praw miejskich dla Mszczonowa w Małej Galerii instytucji zorganizowana została wystawa lokalnego artysty, malarza Romana Zabłockiego. Wernisaż ekspozycji o nazwie „Przestrzenie miasta, przestrzenie koloru – przestrzenie kształtu” odbył się w sobotę, 23 kwietnia.

 • Zdjęcia: Kobieta i mężczyzna przemawiający podczas spotkania informacyjnego dla mieszkańców goszczących obywateli z Ukrainy

Spotkanie informacyjne

Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie koordynowało organizację spotkania informacyjnego dla rodzin, które przyjęły obywateli Ukrainy. Spotkanie odbyło się w czwartek, 31 marca w sali widowiskowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury. Wszystkich na nie przybyłych przywitał burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. 

 • Zdjęcie: Mężczyźni i kobiety zgromadzeni podczas zebrania Cechu.

Absolutorium dla Zarządu Cechu

Zarząd Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Mszczonowie uzyskał absolutorium. Członkowie Cechu jednogłośnie wyrazili zaufanie do działań Zarządu podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczego, które odbyło się w sobotę, 9 kwietnia. Obrady miały miejsce w siedzibie Cechu przy ulicy Żyrardowskiej. Jako goście zaproszeni uczestniczyli w nich dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Jan Maciejewski i prezes Cechu w Żyrardowie Jan Kaliński. 

 • Zdjęcie: uczniowie biorący udział w przedstawieniu szkolnym

„Dzień Dobra” w szkole w Osuchowie

W piątek, 22 kwietnia, w Szkole Podstawowej im. Ks. Kan. M. Lipskiego w Osuchowie odbył się po raz pierwszy „Dzień Dobra”. Na tę uroczystość zostali zaproszeni wszyscy rodzice oraz uchodźcy z Ukrainy, którzy mieszkają w naszej miejscowości. W ramach tych działaniach przygotowano spektakl, koncert uzdolnionych muzycznie uczniów, oraz słodki poczęstunek dla wszystkich.

 • Grafika informująca o rehabilitacji w ramach KRUS

BEZPŁATNA REHABILITACJA DLA DZIECI ROLNIKÓW UBEZPIECZONYCH W KRUS

Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego(KRUS) w Warszawie zachęca do skorzystania z bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, z których mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2007-2015. 

 • Zdjęcie: ozdoby świąteczne wykonane przez dzieci z przedszkola

Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna

 W dniu 13 kwietnia nastąpiło rozstrzygniecie konkursu plastycznego „Najpiękniejsza  wielkanocna ozdoba”. Zawody przeznaczone były dla przedszkolaków w poszczególnych kategoriach: dzieci 3-4 letnie i dzieci 5-6 letnie. Celem konkursu było pobudzanie aktywności twórczej i artystycznej najmłodszych oraz podtrzymywanie tradycji Świąt Wielkanocnych. 

 • Grafika: plakat promujący pomoc w składaniu wniosków o świadczenie 500+

500+ підтримка у заповненні заявок для людей з України/ 500+ wsparcie w wypełnianiu wniosków dla osób z Ukrainy

26 квітня з 10:00 .m до 13:00 .m в Муніципальному інформаційному центрі в Мщенув працівники установи соціального страхування допоможуть у заповненні заяв на допомогу в розмірі 500+. Якщо ви зацікавлені в підтримці, будь ласка, зареєструйтесь особисто в штаб-квартирі GCI (Мшконув, 4 вулиця Жирардовська) або за телефоном 46 857 30 71. 

 • Zdjęcie: dzieci biorące udział w warsztatach wielkanocnych, z tyłu prowadząca zajęcia kobieta

Wielkanocne warsztaty GCI 

W czwartek, 14 kwietnia, w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów odbyły się plastyczne warsztaty wielkanocne, które zorganizowało Gminne Centrum Informacji. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Kacprzak, rozpoczynając je od opowieści o świątecznych tradycjach i symbolach.

 • Zdjęcie: wielkanocny stroik

Podzielili się wielkanocną radością

W przedświąteczną środę wielkanocną radością podczas spotkania w sali klubowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury podzielili się członkowie dwóch Klubów Senior + oraz pracownicy Centrum Usług Społecznych. Symboliczne śniadanie rozpoczęła jego gospodyni, dyrektor instytucji Monika Malczak, która złożyła życzenia wszystkim uczestnikom tego wspólnego posiłku.

 • Zdjęcie: Ulica Północna

Rozbudowa ulicy Północnej

W dniu 05.04.2022r. została podpisana umowa na wykonanie rozbudowy ulicy Północnej na całym odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Wschodniej długości 471,62 m. Wykonawcą robót jest firma " MABAU" Sp. z o.o.z siedzibą w Szymanowie przy ul. Alternatywy 9, 05-532 Baniocha. Wartość  kontraktu z wykonawcą to kwota 4.477.458,86 zł brutto

 • Kwiaty rosnące na łące w mieście

Mszczonowska wiosna zakwitła krokusami

Nadeszła chyba długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna, a z nią rozkwit przyrody. Wśród zieleni traw wciąż można dostrzec kwiaty, które są jednymi ze zwiastunów tej pory roku. Wyrastające spod ziemi kolorowe krokusy zostały nasadzone w ramach realizacji Projektu „Rozwój i zagospodarowanie zieleni miejskiej w Mszczonowie”.

 • Zdjęcie: Ludzie biorący udział w drodze krzyżowej

Droga Krzyżowa na ulicach Mszczonowa

Wierni z dwóch mszczonowskich parafii przeszli ulicami miasta w tradycyjnej Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo odprawione zostało 8 kwietnia. Drewniany Krzyż niesiony był przez przedstawicieli mszczonowskich stanów, instytucji i organizacji społecznych - od kościoła pw. Świętego Jana Chrzciciela aż do kaplicy Parafii pw. Świętego Ojca Pio.

 • Grafika - nabór na wolne stanowisko urzędnicze

Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze

Burmistrz Mszczonowa ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór na wolne stanowisko urzędnicze: Podinspektor/Inspektor w Wydziale Gospodarki Gminnej. 

 • Plakat informujący o warsztatach tematycznych

Warsztaty

Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie 26 kwietnia 2022  zaprasza na warsztaty literacko - historyczne z pisarką Moniką Sawicką.  Warsztaty skierowane są dla dzieci i młodzieży.

 

 

 • Plakat promujący spotkanie

Зустріч РОБОТА ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ / spotkanie PRACA DLA OBYWATELI UKRAINY

Запрошуємо на зустріч РОБОТА ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

***

Zapraszamy na spotkanie PRACA DLA OBYWATELI UKRAINY

Дата: 21 квітня 2022 року (четвер) о 17:00

Місце: клубна кімната (вхід D) Культурного центру Мщонів (вул. Варшавська 33)

 • Grafika Wielkanocna z życzeniami

Z okazji nadchodzącej Wielkanocy 

wszystkim Mieszkańcom Ziemi Mszczonowskiej życzymy,

by przyniosła ona wiosnę w przyrodzie i w ludzkich sercach.

Niech te świąteczne dni będą czasem czynienia Dobra,

 • Zdjęcie: Kobiety podczas spotkania wielkanocnego

Wiosenne świętowanie

ojawianie się coraz większej liczby oznak wiosny zwiastuje bliskość świąt Wielkiej Nocy. Z tej okazji w poniedziałek, 11 kwietnia, w sali klubowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury spotkali się członkowie Klubu Seniora „Złota Jesień”. Tradycyjne śniadanie wielkanocne rozpoczęła prezes stowarzyszenia, Barbara Pniewska, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim przybyłym na uroczystość „dzielenia się jajkiem”. Ciepłe słowa do lokalnych seniorów skierowali również goście spotkania – zastępca burmistrza Halina Wawruch i dyrektor Centrum Usług Społecznych Monika Malczak.

 • Zdjęcie: Ludzie trzymający palmy i stojący przed kościołem z dwoma księżmi

Tylko w Lutkówce takie palmy

Niedziela Palmowa w Parafii pw. Świętej Trójcy w Lutkówce - tu palmy są najpiękniejsze.  Co roku do wykonania jak największej ich ilości zachęca pani Irmina Słojewska z Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki. Tak było i tym razem. 

 • Zdjęcie: Dziewczynka biorąca udział w Programie the Voice Kids

Przez życie ze śpiewem na ustach

Z mieszkanką Mszczonowa, dwunastoletnią Patrycją Kulicką, uczestniczką obecnej edycji telewizyjnego programu „The Voice Kids”, i jej mamą, Edytą, o muzyce i nie tylko rozmawia Dagmara Bednarek.

 • Zdjęcie: Aktor w roli Jezusa trzymający krzyż podczas występu

Pasja w Lutkówce

Tegoroczne widowisko pasyjne w Lutkówce odbyło się w piątek, 8 kwietnia. Zostało ono zorganizowane przez miejscową Parafię pw. Świętej Trójcy we współpracy z Gminnym Centrum Informacji, Kołem Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki, a także Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym. 

 • Screen z filmu

Film – 645 lat Mszczonowa 

Mszczonów to jedno z najstarszych miast Zachodniego Mazowsza. Już w XII w. funkcjonował jako książęca wieś targowa a jego nazwa pojawia się w oficjalnych dokumentach od połowy XIII w. Historia centralnego ośrodka naszej gminy rozpoczęła się więc tak naprawdę znacznie wcześniej niż 22 marca 1377 r.

 • Logo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedstawiające zachodzące słońce nad polami.

W maju kolejny nabór wniosków na tworzenie grup i organizacji producentów

Od 4 maja do 17 czerwca 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o dofinasowanie na „Tworzenia grup producentów i organizacji producentów”. Można otrzymać nawet 100 tys. euro rocznie przez kolejnych pięć lat. Wsparcie pochodzi z budżetu PROW na lata 2014-2020.

 • Zdjęcie: Dzieci siedzące w drużynach

Szkolny konkurs czytelniczy

W dniu 23 marcaw bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klas siódmych zatytułowany „z piratami na wyspie skarbów”. Dotyczył znajomości książki Roberta Louisa Stevensona „Wyspa skarbów”.

 • Plakat promujący pomoc

Pilny komunikat - POMOC POLAKOM NA UKRAINIE

Prosimy o dary, które zostaną przekazane do Klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu na Ukrainie oraz do polskiej Parafii pw. św. Antoniego we Lwowie, instytucje te pomagają ofiarom toczącej się wojny.

 • Grafika: człowiek w czarnym płaszczu z Kapturem siedzący przed komputerem

Uwaga na fałszywe SMS-y dot. nadpłaty lub niedopłaty PIT

Resort finansów nie jest nadawcą wiadomości SMS, które trafiają do podatników, a w treści wiadomości znajduje się link prowadzący rzekomo do konta urzędu skarbowego lub numer telefonu komórkowego, pod którym będzie można skontaktować się z (fałszywym) pracownikiem skarbówki.

 • Grafika: plakat promujący spotkanie informacyjne

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na spotkanie informacyjne dla osób goszczących obywateli Ukrainy

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie zaparasza osoby goszczące obywateli Ukrainy na spotkani informacyjne, które odbędzie się w czwartek 7 kwietnia o godzinie 17:30 w Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie (ul. Bohaterów Warszawy 4).

 • Grafika: plakat informujący o wsparciu technicznym do dopłat bezpośrednich i obszarowych

Ruszył nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW 2022

Rolnicy, którzy będą mieli trudności z wysłaniem wniosku przez aplikację eWniosekPlus, mogą skorzystać ze wsparcia technicznego pracowników Filii Gminnego Centrum Informacji w Osuchowie w poniedziałki i wtorki w godzinach 8:00-16:00, w środę po wcześniejszym umówieniu telefonicznym 46 857 42 93.