AKTUALNOŚCI KWIECIEŃ 2022

Święte Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. 


Wielki Czwartek 


W Wielki Czwartek w Kościele rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego. Tym samym wierni przystąpili do rozpamiętywania męki, śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela. Podczas liturgii wspominana była Ostatnia Wieczerza, w trakcie której nastąpiło ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Z tego powodu Wielki Czwartek zwany jest również dniem kapłańskim. 
Wierni w świątyniach dziękowali swoim duszpasterzom. Tak też było w mszczonowskich świątyniach. Przedstawiciele parafialnych organizacji obdarowali kapłanów symbolicznymi, białymi różami. W farze reprezentanci Rycerstwa Niepokalanej dodatkową różę ofiarowali symbolicznemu księdzu z cierpiącej Ukrainy, któremu w ten szczególny dzień nikt z racji wojny życzeń nie składał. 
W kaplicy Parafii pw. świętego Ojca Pio ksiądz proboszcz Sławomir Tulin odebrał natomiast wraz z kwiatami podziękowania za swą postawę w okresie pandemii. Podziękowano mu za to, że kaplica parafialna zawsze była otwarta dla wiernych, a on sam, wbrew panującej wtedy atmosferze, nie zamykał się na ludzkie potrzeby. 
Msza Święta Wielkiego Czwartku odprawiona została przy pustym tabernakulum. Pozostało ono takie aż do Nocy Zmartwychwstania. Po homilii dziekan Mszczonowa ks. prałat Tadeusz Przybylski – tak jak wielu innych kapłanów na całym świecie – umył i ucałował stopy dwunastu mężczyznom, symbolizującym apostołów. Ten gest był odwołaniem się do czynu samego Zbawiciela, który w taki sposób pokazał swoim uczniom, iż ci, którzy pragną iść jego drogą, muszą wybrać pokorną służbę. 
Po Eucharystii Najświętszy Sakrament został procesyjnie przeniesiony do ciemnicy, gdzie rozpoczęła się jego adoracja. To symboliczne nawiązanie do pojmania i osadzenia Pana Jezusa w miejscu, w którym oczekiwał na osądzenie. Zbawiciel zniknął, a jego uwięzienie obrazował ogołocony ołtarz świątyni. 

Wielki Piątek 

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku bez Mszy Świętej. Sprawowana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej. Odbywa się też adoracja Krzyża. Po jej zakończeniu Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony z ciemnicy do grobu, a Tabernakulum pozostaje otwarte i puste. Ołtarz „goły”, bez obrusa, to symbol Jezusa odartego z szat. Kapłan sprawujący liturgię w Wielki Piątek ma czerwony ornat. 
Gdy Pan Jezus pod postacią Najświętszego Sakramentu zostaje złożony w grobie, natychmiast przy nim zaciągnięte zostają symboliczne warty. W mszczonowskiej Parafii pw. świętego Ojca Pio, tą zaszczytną służbę pełnili członkowie mszczonowskiej OSP oraz rekonstruktorzy z GRH „STRZELCY” im. 31 pSK. W farze czuwali strażacy z OSP Mszczonów i Wręcza. Warty trwały aż do niedzielnego poranka, kiedy to rozpoczęła się Rezurekcja. 


Wielka Sobota – Wigilia Paschalna 


Wielka Sobota to czas trwania Kościoła przy Grobie Pańskim. Rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. Trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Tego dnia zwyczajowo wierni odwiedzają Groby Pańskie urządzone w kościołach, przy których trzymana jest symboliczna straż. Istnieje też tradycja udawania się na cmentarze do grobów bliskich osób. Od rana w świątyniach odbywa się święcenie pokarmów. Wielka Sobota posiada tylko teksty Liturgii Godzin, nie ma natomiast formularza Mszy Świętej, a Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. 
Podczas Liturgii Światła przed kościołem kapłan święci ogień, od którego zapala się paschał symbol Chrystusa. Później następuje Liturgia Słowa. W trakcie Liturgii Chrzcielnej, która następuje po homilii, śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych. Następnie celebrans błogosławi wodę chrzcielną, zanurzając w niej trzy razy paschał. 
Liturgia Eucharystyczna ma przebieg podobny do Liturgii Eucharystycznych innych niedziel. Ceremonię kończy dopiero uroczysta Procesja Rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem. Procesja ta odbywa się w niedzielny poranek o godzinie 6:00. 
W kaplicy Parafii pw. św. Ojca Pio po wielkosobotniej Liturgii odbyło się czuwanie przy Grobie Pańskim, podczas którego młodzież z parafialnej Scholii zaprezentowała program słowno-muzyczny „Droga Światła”. Ujmujący montaż był prawdziwą ucztą dla duszy. Osoby, które go wysłuchały, nagrodziły młodych artystów zasłużonymi, gromkimi brawami. 


Niedziela Wielkanocna 


Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się Rezurekcją, która jest odprawiana o świcie, o godzinie 6:00, choć jeszcze w XVIII wieku rozpoczynano ją o północy. 
Na początku Najświętszy Sakrament jest przez kapłana zabierany z symbolicznego Grobu Pańskiego i niesiony w procesji wokół świątyni albo ulicami miejscowości. Podczas procesji śpiewane są pieśni wielkanocne. Cały czas biją też dzwony. Dawniej strzelano również z armat, aby podkreślić wyjątkowe znaczenie wydarzenia. Obecnie, ze zrozumiałych względów, asysta procesji ogranicza się jedynie do odpalania petard. 
Parafianie z fary podczas procesji otoczyli swą świątynie trzykrotnie. W Parafii pw. św. Ojca Pio procesja poprowadzona została ulicami: Tarczyńską, Spółdzielczą, Wschodnią i ponownie Tarczyńską. Po powrocie do świątyni zaintonowany został dziękczynny hymn katolicki „Ciebie Boga wysławiamy”. W ten sposób wierni uczcili Zmartwychwstanie Chrystusa – czyli zwycięstwo ZBAWICIELA nad grzechem i śmiercią.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest najdawniejszym świętem w Kościele. Było ono obchodzone jeszcze w czasach apostolskich. W naszym kraju obchody rezurekcyjne nazywane są Wielkanocą (Wielką Nocą) – czyli czasem, gdy Pan Jezus powstał z martwych.

MM

 

  • Zdjęcie: Obchody Wielkiego Piątku - Ksiądz myjący stopy mężczyznom
  • Zdjęcie: Obchody Wielkiego Piątku
  • Zdjęcie: Obchody Wielkiego Piątku - ksiądz i ministranci stojący przy ognisku
  • Zdjęcie: Obchody Wielkiego Piątku

wstecz