AKTUALNOŚCI SIERPIEŃ 2022

 • Logo

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie zjawiska zmian/aktualizacji źródeł ciepła  w deklaracjach składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jako baza źródeł ciepła i spalania paliw działa od  1 lipca 2021 r. W deklaracjach składanych do CEEB znajdują się informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach. 

 • Znak ostrzegawczy

Uwaga oszuści!

Informujemy, że Centrum Usług Społecznych (dawniej MOPS) ani żadna inna instytucja nie prowadzi kontroli związanych z dodatkiem węglowym. Osoby podające się za kontrolerów to oszuści. Prosimy Mieszkańców o zachowanie ostrożności!

 • Jabłka w koszyku

Dzień Szarlotki w Żabiej Woli – 18 września

Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” serdecznie zaprasza na imprezę plenerową Dzień Szarlotki 18 września 2022 r. Żabia Wola, park przy Domu Kultury.

 • Zdjęcie: nastolatki puszczające bańki podczas wydarzenia na błoniach parku miejskiego

Zdrowe spotkanie z CUS i GKRPA w Mszczonowie

Centrum Usług Społecznych wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współpracy z Mszczonowskim Ośrodkiem Kultury i gminą zaprosili mieszkańców na „Zdrowe Spotkanie”. Odbyło się ono w ostatnią sobotę sierpnia (27.08) na błoniach. Podczas tego wydarzenia zaprezentowało się wiele miejscowych organizacji i instytucji, między innymi: Komisariat Policji w Mszczonowie, OSP Mszczonów, OSP Zbiroża, WOPR Mszczonów, Centrum Medyczne BIMED, Klub Seniora Mszczonów, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Nosów Poniatek, Amazonki Żyrardów oraz Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw POLSAD. 

 • Zdjęcie: osoby zgromadzone przy kapliczce podczas uroczystego poświecenia przez kapłana

Odnowienie kapliczki

Odnowiona kapliczka z 1903 roku, stojąca przy rondzie u zbiegu ulic Tarczyńskiej i Warszawskiej, została w niedzielę, 28 sierpnia, poświęcona przez ks. Jana Lewandowskiego. Wcześniej w kościele farnym ks. dziekan Tadeusz Przybylski odprawił Mszę dziękczynną w intencji osób, które przyczyniły się do odrestaurowania zabytku.

 • Plakat promujący dożynki w Osuchowie

Gminne Dożynki w Osuchowie

Mszczonowski Ośrodek Kultury zaprasza 4 września 2022 na Gminne Dożynki w Osuchowie. Na mieszkańców gminy i gości przygotowano moc atrakcji. 

 • Zdjęcie: pokaz sztuk walki przy amfiteatrze i osoby oglądające

Na zakończenie wakacji w amfiteatrze

Ostatni wakacyjny „Weekend w mszczonowskim amfiteatrze” był połączeniem zabawy i historycznej edukacji. Mszczonowski Ośrodek Kultury dał możliwość spędzenia mieszkańcom niezapomnianych chwil. 

 • Plakat informujący o wydarzeniu

Narodowe Czytania po mszczonowsku

Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie zaprasza na uroczystą, 11. odsłonę Narodowego Czytania, która odbędzie się 1 września 2022 w amfiteatrze parku miejskiego.  Wydarzenia rozpocznie się o godzinie 16:30. W tym roku cała Polska będzie czytała utwory jednego z naszych najważniejszych poetów – Adama Mickiewicza.

 • Elegancko ubrani radni na sali konferencyjnej

Komisja Oświaty i Spraw Społecznych, 10 sierpnia 2022 r.

Głównymi tematami posiedzenia Komisji były analiza wydatków oświatowych w minionym roku szkolnym oraz ocena stanu przygotowań do rozpoczęcia kolejnych miesięcy edukacji.

 • plakat informujący o wydarzeniu

Zdrowe spotkanie na błoniach parku miejskiego

Centrum Usług Społecznych i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 27 sierpnia 2022 w godzinach 13:00 -16:00 zaprasza na "Zdrowe spotkanie" na błoniach parku miejskiego.  W programie wydarzenia: konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych, darmowe animacje dla dzieci, bezpłatne badania ( pomiar ciśnienia tętniczego oraz poziomu glukozy we krwi) profilaktyka raka piersi- fantomy mammograficzne wystawy pojazdów policyjnych i Ochotniczych Straży Pożarnych, pokazy ratownictwa medycznego.

 • Zdjęcie: osoby występujące na scenie amfiteatru podczas potancówki

Przetańczony weekend

Kolejna odsłona „Weekendu w Amfiteatrze” - wakacyjnej propozycji Mszczonowskiego Ośrodka Kultury - zorganizowana została przy wsparciu przedsiębiorstwa Hetman. Wszystko rozpoczęło się w piątek, 19 sierpnia, warsztatami art-recyklingu. Wzięli w nich udział najmłodsi mieszkańcy Mszczonowa, dla których chwilę później wystąpili aktorzy Teatru TAK w spektaklu „Śmieciaki ratują świat”.

 • Zdjęcie: osoby występujące na scenie podczas odpustu

Na św. Rocha w Lutkówce znowu owocowo

W Lutkówce odbył się tradycyjny Odpust Świętego Rocha połączony z festynem, noszącym wdzięczną nazwę „Owocowe Świętego”. Głównym organizatorem tegorocznej edycji tego niezwykłego wydarzenia, które zaistniało w niedzielę, 21 sierpnia, była Rada Rodziców miejscowej Szkoły Podstawowej, wspomagana przez Parafię pw. Świętej Trójcy. Nagłośnienie imprezy zapewnił Mszczonowski Ośrodek Kultury.

 • Logo dodatku węglowego

Wnioski na "Dodatek węglowy"

Centrum Usług Społecznych rozpoczęło przyjmowanie wniosków na dodatek węglowy, przysługujący gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Wnioski można składać do 30.11.2022.

 

 • Zdjęcie: zdjęcie grupowe kobiet i mężczyzn uczęszczających 20 lat temu wspólnie do klasy

Spotkanie po latach…

Kilka tygodni temu w słuchawce usłyszałam jakby znajomy głos:
- Dzień dobry! Z tej strony Monika Lipińska, pamięta mnie pani? Chciałam prosić o udostępnienie szkoły na spotkanie gimnazjalne klasy 3 c, spotkanie po 20 latach.

 • Grafika światłowód

Ponad 5 mln zł dotacji na szerokopasmowy Internet na obszarze wiejskim gminy!

Gminie Mszczonów udało się pozyskać dotację w pilotażowym naborze wniosków w ramach Funduszu Szerokopasmowego 2022, ogłoszonym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Kwota wsparcia przyznanego na zwiększenie dostępu do szybkiego i stabilnego Internetu to ok. 4,95 mln zł, a łączna wartość całej inwestycji wyniesie niecałe 6,2 mln zł.

 • Zdjęcie: dwie kobiety i mężczyzna występujący na scenie amfiteatru

Podróż przez muzyczne gatunki

W kolejny, sierpniowy weekend Mszczonowski Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców do parkowego amfiteatru na prawdziwą podróż przez różne gatunki muzyczne. Przez trzy dni ze sceny rozbrzmiewały zarówno taneczne utwory, jak i melodie operowe czy międzywojenne. Każdy mógł więc znaleźć dla siebie coś interesującego.

 • Grupa ludzi w harcerskich mundurach

Wszyscy jesteśmy harcerzami!

Rozmawiając z dorosłymi mieszkańcami Mszczonowa o czasach ich dzieciństwa, można odnieść wrażenie, że w większości opowieści pojawia się ten sam motyw – harcerskich przygód i anegdot.

 • Młodzi mężczyźni w otoczeniu czerwonego dymu

Upamiętnili Bohaterów

Podobnie jak w latach ubiegłych, lokalne upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowała nieformalna grupa „Legia-Mszczonów”, która skupia młodych kibiców stołecznego klubu piłkarskiego, pochodzących z terenu całej gminy.

 • Logo KAS

Mazowiecka Służba Celno-Skarbowa czeka na Ciebie

Trwa rekrutacja do Służby Celno-Skarbowej w Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie. Czeka na Was 50 etatów. Kandydaci mogą składać dokumenty do 31 sierpnia br.

 • Mężczyźni na scenie

Mszczonowianie zasiedli na „ławeczce”

Niewiele jest chyba osób, które nigdy nie oglądały, czy chociaż nie słyszały o serialu „Ranczo”. Komediowa produkcja przez lata gościła na ekranach telewizyjnych, a przygody mieszkańców fikcyjnych Wilkowyj bawiły wszystkich Polaków.

 • Kobiet i mężczyzna na scenie

Zwieńczenie lipcowych weekendów w amfiteatrze

Ostatni lipcowy „Weekend w amfiteatrze” ponownie w większej części odbył się w… MOK-u. Niestety pogoda nie rozpieszcza parkowych gości. Powracające deszcze sprawiają, że cotygodniowa, wakacyjna propozycja Mszczonowskiego Ośrodka Kultury wciąż musi zmieniać lokalizację.

 • Syreny alarmowe

Komunikat

W dniu 5 sierpnia 2022 roku w godz. 13.00 - 15.00 w gminach powiatu żyrardowskiego będą kontrolnie uruchamiane syreny alarmowe. Związane jest to z odbiorem technicznym nowych syren przyłączanych do istniejącego systemu ostrzegania i alarmowania.

 • Pasek z logami

Ankieta - poziom satysfakcji mieszkańców

zapraszamy Państwa – mieszkańców naszego regionu do wyrażenia opinii na temat warunków życia w gminie objętej Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2014-2020. Link do ankiety: https://omikronbadania.pl/questo/b.php?a=17aeeccd&b=e2bc4d0f5&c=e8cf0bf3

 • Grafika - ostrzeżenie meteo

Uwaga! Prognozowane upały!

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych ostrzega przed prognozowanymi upałami do 33oC. Alert obowiązuje od godz. 13:00 w dn. 4.08.2022 r. do godz. 20:00 w dn. 5.08.2022 r.

 • Grafika upamiętniająca wybuch Powstania Warszawskiego

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie – narodowowyzwoleńczy zryw, który z założenia miał trwać tydzień. Heroizm walczących, głównie ludzi młodych, sprawił, że walki z Niemcami o stolicę trwały 63 dni. 1 sierpnia o godz. 17:00 spotkajmy się na Placu Piłsudskiego w Mszczonowie, by wspólnie uczcić pamięć Bohaterów, walczących o wolność stolicy.

 • Logo Mazowsza

Mazowsze dla młodzieży - nabór uzupełniający

Wnioski w ramach naboru uzupełniającego w ramach Instrumentu „Mazowsze dla Młodzieży” należy składać w terminie od 29 lipca do 12 sierpnia 2022 r. (termin uważa się za zachowany, jeśli Wniosek wpłynie do Urzędu najpóźniej 12 sierpnia 2022 r.) wyłącznie za pomocą profilu zaufanego ePUAP. Nabór dotyczy Samorządowego Instrumentu Wsparcia Inicjatyw Młodzieżowych Rad Gmin/Powiatów i Dzielnic m. st. Warszawy.

 • Plakat promujący akcję "Bezpieczne wakacje"

Zajęcia profilaktyki przemocy seksualnej wobec nieletnich

Przedstawiamy scenariusz zajęć profilaktycznych dla dzieci w wieku 6-10 lat dotyczących przemocy seksualnej wobec nieletnich.