AKTUALNOŚCI LUTY 2022

 • Zdjęcie: mężczyźni w mundurach strażackich siedzących przy stole

Jednogłośne absolutorium dla Zarządu OSP Bobrowce

Zebranie Sprawozdawcze OSP Bobrowce, które odbyło się w sobotę, 26 lutego, zaowocowało jednogłośnym udzieleniem absolutorium młodemu i energicznemu Zarządowi.

 • Grafika Narodowy Dzień Pamięci

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzisiejsze święto upamiętnia tych, którzy po 1944 r. walczyli w ramach polskiego, zbrojnego podziemia niepodległościowego przeciwko sowieckiej okupacji i krajowym władzom, mianowanym przez Rosjan. Komunistyczny reżim, nazywając Żołnierzy Wyklętych „bandytami” i „faszystami”, na lata wymazał ich ze społecznej pamięci. Władze PRL nie ograniczały się jednak tylko do oczerniania Niezłomnych. 

 • Grafika: screen ze spotkania online powiatowego sztabu kryzysowego

Powiatowy Sztab Kryzysowy

Zakończyło się spotkanie Powiatowego Sztabu Kryzysowego, w którym wzięli udział burmistrz Józef Grzegorz Kurek, radna powiatowa Beata Sznajder oraz inni członkowie Rady Powiatu, członkowie Zarządu Powiatu, a także przedstawiciele samorządów i instytucji z terenu powiatu. Szczegóły ustaleń odnośnie samorządowej pomocy dla Ukrainy podamy wkrótce.

 • Grafika: plakat informujący o projekcie

Kolejny projekt edukacyjny z dofinansowaniem

Gmina Mszczonów w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej  „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”, którego celem jest podniesienie jakości nauczania w 472 szkołach z terenu Województwa Mazowieckiego poprzez zakup sprzętu i oprogramowania oraz przeprowadzenie szkoleń mających na celu przygotowanie szkół, nauczycieli i uczniów do nauki zdalnej.

 • Zdjęcie: Kobieta mająca 100 lat

Przeżyć cały wiek!

Maria Skłodowska-Curie zostaje członkiem francuskiej Akademii Medycyny, oficjalnie powstaje klub Lech Poznań a w Krakowie rozpoczyna działalność Akademia Górniczo-Hutnicza. Wszystkie te wydarzenia nastąpiły równo sto lat temu, w 1922 r. Roku, w którym urodziła się pani Anna Matyjas – jedna z najstarszych mieszkanek gminy Mszczonów.

 • Grafika

Pomoc dla Ukrainy

W związku z pojawiającymi się pytaniami, dotyczącymi pomocy dla Ukrainy, jaką może okazać Gmina Mszczonów pragniemy poinformować, że samorząd jest w chwili obecnej na etapie uzgodnień z organizacjami świadczącymi pomoc naszemu wschodniemu sąsiadowi i posiadającymi kanały komunikacyjne do jej przekazania. Mieszkańców Gminy Mszczonów gotowych się do niej włączyć prosimy o oczekiwanie na kolejny komunikat. 

 • Plakat informujący o konkursie

Spotkanie autorskie

Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowi serdecznie zaprasz na spotkanie z autorką Ałbeną Grabowską – autorką ponad dwudziestu powieści, w tym popularnej sagi “Stulecie Winnych”. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 8 marca 2022 r. o godzinie 17:00.  w Sali kinowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury (ul. Warszawska 33). 

 • Zdjęcie: dwóch chłopców w wieku przedszkolnych kolorujących kota

Dzień Kota w oddziale przedszkolnym w Osuchowie

17 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego w Osuchowie obchodziły Międzynarodowy Dzień Kota. W tym dniu wszystkie zabawy i czynności związane były z życiem domowych i dzikich mruczków. Przedszkolaki zapoznały się z kotami występującymi w bajkach i baśniach oraz wysłuchały opowiadania o tym, w jaki sposób udomowiono dzikie koty.

 • Grafika: zła jakość powietrza z herbem Mszczonowa

Zła jakość powietrza

Ryzyko wystąpienia przekroczenia  średniodobowego poziomu dopuszczalnego (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 µg/m3 ) dla  pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Przewidywany czas trwania ryzyka: od dnia 24.02.2022 r. do dnia 31.12.2022 r.

 • Plakat informujący o konkursie

KRUS zaprasza dzieci do udziału w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci, który w 2022 roku przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich.

 • Dwóch mężczyzn stojących na ulicy z banerem informacją o dofinansowaniu

Dofinansowanie rozbudowy ul. Północnej

W poniedziałek, 21 lutego, nadszedł moment, na który z niecierpliwością czekali mieszkańcy największego, miejskiego osiedla Dworcowa III. Na ręce burmistrza Józefa Grzegorza Kurka symboliczny czek promesy na rozbudowę ul. Północnej przekazał poseł Maciej Małecki.

 • Plakat informujący o wydarzeniu w dniu 5 marca

Koncertowy Dzień Kobiet w MOK

Mszczonowski Ośrodek Kultury z okazji Dnia Kobiet zaprasza w dniu 5 marca 2022 o godz. 17:00 na koncert Piosenek Krzysztofa Krawczyka w wykonaniu Mirosława Dederasa.

miejsce wydarzenia: sala teatralno-kinowa 

 • Plakat informujący o musicalu

"Losy Polaków" - musical: 1 marca 2022

Mszczonowski Ośrodek Kultury zaprasza 1 MARCA 2022r. o godz.18.00 na musical: LOSY POLAKÓW w wykonaniu Bogdana Szymańczaka, Jacka Golberta, Sławomira Maszewskiego. 

Miejsce wydarzenia: Sala teatralno-kinowa MOK

 • Zdjęcie: baner informujący o dofinansowaniu projektu

Był MOPS, jest CUS, czyli o usługach „szytych na miarę”

Zmienia się świat, więc zmieniają się również potrzeby ludzi. Mając to na uwadze, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszczonowie postanowili dostosować swoją działalność do otaczającej nas rzeczywistości i zaproponować mieszkańcom gminy usługi „szyte na miarę”. Dla wszystkich a nie tylko dla swoich dotychczasowych podopiecznych.

 • Grafika: ostrzeżenie meteo z herbem Mszczonów

Uwaga ! Znowu silnie powieje - alert obowiązuje do godz. 18:00 dnia 21.02.2022

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, lokalnie do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Alert obowiązuje do godz. 18:00 dnia 21.02.2022. 

 • Ostrzeżenie meteo

Silny wiatr w porywach do110 km/h - alert obowiązuje od godz. 22:00 dnia 18.02.2022 do godz. 18:00 dnia 19.02.2022

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach miejscami do 110 km/h, z kierunków zachodnich. Mozliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Prosimy zachować ostrożność. 

 • Grafika promująca akcję Twój e-pit

Twój e-PIT czeka na Ciebie w e-Urzędzie Skarbowym

W tym roku Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty udostępniają Polakom usługę Twój e-PIT. Jest ona skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. W usłudze będzie też dostępne oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

 • Grafika: ostrzeżenie meteo z herbem Mszczonów

Silny wiatr w porywach do 90 km/h - alert obowiązuje od godz. 04:00 dnia 17.02.2022 do godz.07:00 dnia 18.02.2022

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Miejscami możliwe burze. Alert obowiązuje od godz. 04:00 dnia 17.02.2022 do godz. 08:00 dnia 18.02.2022.

 • Logo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedstawiające zachodzące słońce nad polami.

Pomoc dla rolników utrzymujących lochy i prosięta – można składać wnioski o pomoc

Od 15 lutego do 29 kwietnia 2022 r. rolnicy utrzymujący w swoich gospodarstwach lochy i produkujący prosięta, którzy zagrożeni są utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19, mogą składać w ARiMR wnioski o wsparcie.

 • Zdjęcie: uczniowie klas 1-3 obchodzący dzień świętego Walentego

Walentynki – Dzień Przyjaźni

W poniedziałek, 14 lutego, uczniowie z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie wraz ze swoimi wychowawcami wspólnie bawili się podczas walentynkowego święta. W każdej sali pojawiły się piękne dekoracje a ich dominującym kolorem była, oczywiście, czerwień.

 • Zdjęcie: mężczyźni w mundurach strażackich

Absolutorium dla Zarządu OSP Mszczonów

Walne Zebranie Sprawozdawcze OSP w Mszczonowie, które odbyło się w sobotę, 12 lutego, zakończone zostało udzieleniem absolutorium obecnemu Zarządowi. Członkowie OSP jednogłośnie poparli działania obecnego prezesa Bartłomieja Legięckiego i pozostałych członków Zarządu. 

 • Zdjęcie: Zjeżdżalnia snowtubing

Bez śniegu, ale z atrakcjami

Podczas tegorocznych ferii pogoda była zdecydowanie bardziej jesienna lub wiosenna niż zimowa. Brak śniegu nie doskwierał jednak tym, którzy zdecydowali się skorzystać z oferty gminnych jednostek i organizacji, przygotowanej w ramach akcji „Zima w mieście”.

 • Zdjęcie: roboty recyklingowe wykonane przez uczniów

Recyklingowe roboty klas pierwszych

Od końca stycznia w holu Szkoły Podstawowej im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie uczniowie mogą oglądać niezwykłą wystawę robotów. Skąd się one tam wzięły? Podczas zajęć ekologicznych w klasach pierwszych uczniowie dyskutowali na temat różnych sposobów dbania o naszą planetę - Ziemię.

 • Zdjęcie: Dym lecący z komina elektrowni

Jak poprawić jakość powietrza w gminie?

Odpowiedź na to pytanie, niestety, nie jest prosta. Wszyscy chcielibyśmy żyć w świecie bez smogu i oddychać powietrzem niezanieczyszczonym żadnymi pyłami. Prawo umożliwia samorządom działania zmierzające do ograniczenia zjawiska emisji. Kompetencje w tym zakresie dość jasno przedstawia nowelizacja Prawa ochrony środowiska, czyli tzw. ustawa antysmogowa.

 • Grafika przedstawiająca światłowody

Innowacyjny zakład Corning

W 2021 r. rozpoczęła się budowa zakładu produkcyjnego firmy Corning Optical Communications Polska, który funkcjonował będzie przy ul. Tarczyńskiej w Mszczonowie. Nowa fabryka światłowodów, należąca do amerykańskiej firmy, zostanie oddana do użytku w 2022 r. Mszczonowski zakład Corning będzie jednym z największych tego typu w Unii Europejskiej.

 • Zdjęcie: dzieci uczestniczące w animacjach podczas wydarzenia Feriada

Zimowa Feriada w przykościelnym parku

W drugą niedzielę ferii, 6 lutego, przykościelny park w Mszczonowie rozbrzmiewał muzyką i radosnymi okrzykami najmłodszych mieszkańców. Od samego południa dzieci do wspólnej zabawy w ramach Feriady zapraszały Centrum Usług Społecznych (CUS), Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA) oraz Mszczonowski Ośrodek Kultury.

 • Grafika: autobus i napis rozkład jazdy

Rozkład jazdy linii komunikacyjnych na terenie gminy Mszczonów

Od 1 lutego 2022 do 31 grudnia 2022 na terenie gminy Mszczonów będą funkcjonowały połączenia komunikacyjne (17 linii autobusowych), na które gmina pozyskała dofinansowanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej od Wojewody Mazowieckiego. Z komunikacji autobusowej mogą korzystać wszyscy mieszkańcy gminy.

 • Ostrzeżenie meteo

Uwaga! Możliwe oblodzenia!

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych prognozuje możliwe oblodzenia. Alert obowiązuje od godz. 17:00 w dn. 2.02.2022 r. do godz. 9:00 w dn. 3.02.2022 r.

 • Dzieci w pomieszczeniu

Akcja WOŚP w Bobrowcach

W Szkole Podstawowej w Bobrowcach 27 i 28 stycznia Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem i panią Bożeną Bochenek przyłączył się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze zebrane podczas 30. Finału zostaną przekazane na diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci.