AKTUALNOŚCI MARZEC 2022

 • Grafika: plakat promujący wydarzenie

Spotkanie z aktorem Sylwestrem Maciejem Maciejewskim

Mszczonowski Ośrodek Kultury 2 kwietnia 2022 o godzinie 17:00 zaprasza na spotkanie z wybitnym mszczonowskim aktorem Sylwestrem Maciejem Maciejewskim. Będzie to czas wspomnień i przyjemnych wzruszeń. Spotkanie odbywa się w ramach jubileuszu Mszczonowa.

 • Zdjęcie: Osoby odznaczone państwowymi odznaczeniami

Wręczono odznaczenia państwowe

W piątek, 25 marca, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie wręczone zostały odznaczenia państwowe. Wśród wyróżnionych osób znalazło się troje przedstawicieli Ziemi Mszczonowskiej. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowano Piotra Dymeckiego. Brązowe Krzyże Zasługi odebrali Bożena Majewska i Andrzej Osial.

Na Mazowszu powstaje pierwsza klasa celno-skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie podpisała Porozumienie o współpracy z LXXVI Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Utworzenie klasy o profilu celno-skarbowym w roku szkolnym 2022/2023 jest pilotażową innowacją pedagogiczną dotyczącą wdrożenia działań w procesie kształcenia oraz współpracy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z LXXVI Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 • Zdjęcie: Kobiety i mężczyźni stojący w galerii MOK podczas wernisażu

Plama w Małej Galerii MOK-u

W Małej Galerii Mszczonowskiego Ośrodka Kultury podziwiać można wystawę prac artystów Grupy II Zespołu Plama z Centrum Kultury i Sztuki (CKiS) w Skierniewicach. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w sobotę, 26 marca. 

 • Zdjęcie: Osoby siedzące na krzesłach podczas szkolenie

Szkolenie z pierwszej pomocy

17 marca mszczonowscy Strzelcy przeprowadzili szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy (BLS). Zostało ono poprowadzone dla kobiet z Ukrainy, które znalazły schronienie w Centralnym Ośrodku Szkoleniowym ZUS w Osuchowie. Wydarzenie zorganizowało Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie we współpracy z Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym.

 • Grafika informująca o szczepieniu lisów przeciw wściekliźnie

Akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłasza, że w dniach od 1 do 13 kwietnia 2022 r. planowane jest przeprowadzenie Akcji doustnego szczepienia  przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących  na terenie województwa mazowieckiego.

 • Zdjęcie: Kobieta mająca 100 lat

Przeżyć cały wiek!

Maria Skłodowska-Curie zostaje członkiem francuskiej Akademii Medycyny, oficjalnie powstaje klub Lech Poznań a w Krakowie rozpoczyna działalność Akademia Górniczo-Hutnicza. Wszystkie te wydarzenia nastąpiły równo sto lat temu, w 1922 r. Roku, w którym urodziła się pani Anna Matyjas – jedna z najstarszych mieszkanek gminy Mszczonów.

 • Spotkanie informacyjne dla osób goszczących obywateli Ukrainy - plakat promocyjny

Spotkanie informacyjne dla osób goszczących obywateli Ukrainy

Zapraszamy na spotkanie informacyjne dla osób, które goszczą obywateli Ukrainy – 31 marca 2022 r. godz. 17:30 sala kinowa MOK (Mszczonów, ul. Warszawska 33). Tematy omawiane podczas spotkania:

 • Dzieci trzymające plakat w sali lekcyjnej

„Play with English - Play in English!”

Nasze pierwszaki nie zwalniają tempa i niedawno wykonały kolejne zadanie projektowe, które polegało na stworzeniu pomocy dydaktycznych.

 • Elegancko ubrani mężczyźni siedzący za stołem i podpisujący dokumenty

Rozbudowa Geotermii już wkrótce!

Spółka Geotermia Mazowiecka wkrótce rozpocznie modernizację systemu ciepłowniczego opartego na wodzie wydobywanej z wnętrza Ziemi. Prawie 16 mln zł na ten cel przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 19,5 mln zł.

 • Zdjęcie: tort z okazji Dnia Sołtysa

Dzień Sołtysa 2022

Każdego roku, 11 marca, przypada Dzień Sołtysa, święto obchodzone w całej Polsce. Także w gminie Mszczonów z tej okazji odbywają się zawsze uroczyste spotkania z przedstawicielami miejscowości terenów wiejskich. W tym roku sołtysi zostali zaproszeni do sali klubowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury już w czwartek, 10 marca. Na uroczystości pojawiło się 29 z 35 przedstawicieli jednostek pomocniczych samorządu.

 • Grafika: okładka Merkuriusza Mszczonowskiego

645-lecie Mszczonowa – jubileuszowe wydanie „Merkuriusza Mszczonowskiego”

22 marca 1377 r. to symboliczna data przyznania praw miejskich dla Mszczonowa. Właśnie taka widnieje bowiem na najstarszym z zachowanych dokumentów, w którym napisano o nim jako o Mieście.

 • Kobiety i mężczyzna podczas obrad Rady Miejskiej

Komisja Oświaty i Spraw Społecznych, 9 marca 2022 r.

Głównym tematem posiedzenia Komisji były oceny działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Centrum Usług Społecznych w minionym roku. Spotkanie otworzyła jej przewodnicząca, radna Barbara Gryglewska. W pracach uczestniczyli także członkowie: wiceprzewodniczący organu Robert Głąbiński, radna Katarzyna Ciećwierska, radna Dorota Kaźmierczak, radny Krzysztof Krawczyk, rady Andrzej Osial, radny Andrzej Osiński radny Waldemar Suski i radny Mirosław Wirowski.

 • Zdjęcie: uczniowie klas pierwszych podczas składania przysięgi

W królestwie książek

W dniach 23-25 lutego szkolna Biblioteka zaprosiła uczniów klas: I e, I a i I c na zajęcia połączone z „Pasowaniem na czytelnika”. Po powitaniu gości i zapoznaniu dzieci z korzyściami, które daje czytanie książek, ustaliliśmy, jak nazywa się pomieszczenie, w którym się znajdujemy. Uczniowie wśród udostępnionych ilustracji musieli znaleźć bibliotekę.

 • Grafika: plakat informujący o spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - Czas wolny w PRL

Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania będziecie mogli cofnąć się na chwilę do czasów PRL-u, rozmawiając o treści książki Wojciecha Przylipiaka, który niesamowicie opisał czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Spotkanie klubu DKK odbędzie się w środę 30 marca o godzinie 15:00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mszczonowie (ul. Szkolna 3).

 • Grafika: plakat informujący o wystawie malarstwa

Wystawa malarstwa w Mszczonowskim Ośrodku Kultury

Mszczonowski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę malarstwa: Artyści ze Skierniewic.  Wernisaż: 26 marca (sobota) o godz.17.00 w Małej galerii MOK.  Wystawa czynna od 26.03 do 20.04.2022 r.

 • Zdjęcie: Piłkarze stojący na boisku sportowym z banerem "Solidarni z Ukrainą"

Mszczonowscy piłkarze „Solidarni z Ukrainą”

W meczu otwarcia wiosennej rundy Forbet IV Ligi Mszczonowianka pokonała 2:0 goszczący na jej stadionie w sobotę, 12 marca, zespół Wilga Garwolin. Bramki zdobyli Patryk Obiała z karnego i Patryk Czarnecki. Spotkanie było częścią wydarzenia „Solidarni z Ukrainą”. Piłkarze Mykoły Dremliuka przystąpili do niego dzierżąc wielki transparent z takim właśnie przesłaniem.

 • Herb Mszczonowa

Oświadczenie Burmistrza Mszczonowa

W związku z materiałami wyemitowanymi w „Kurierze Mazowieckim” oraz Telewizji Mazowsza Zachodniego informuję, że Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz w swoim wywiadzie przedstawił nieprawdziwy obraz sytuacji związanej z pobytem uchodźców w Centralnym Ośrodku Szkoleniowym (COS) ZUS w Osuchowie.

 • Znaczek ostrzeżenia

INFORMACJA

W związku z ostatnimi zdarzeniami informujemy, że na terenie wiejskich miejscowości pojawili się przedstawiciele prywatnej firmy ZONE ENERGY, którzy zbierają dane dotyczące starych pieców bezklasowych. Wbrew udzielanym przez nie informacjom, NIE SĄ oni przedstawicielami gminy Mszczonów. Udostępnianie im danych dotyczących wykorzystywanego systemu grzewczego jest więc zupełnie dobrowolne.
 • Grafika promująca przyjmowanie ofert pracy

Czekamy na oferty

Gminne Centrum Informacji zaprasza przedsiębiorców i producentów rolnych do zgłaszania ofert pracy. 

Oferty pracy można składać:

Oferty pracy będzie przekazywać mieszkańcowm i uchodźcom zamieszkujących gminę Mszczonów.

 • Zdjęcie: plakat Sercem z Ukrainą

Sercem z Ukrainą – zbiórka darów dla uchodźców

W pierwszym tygodniu marca w naszej szkole miała miejsce zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie Ośrodka Szkoleniowego ZUS w Osuchowie zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu. Zaangażowanie rodziców i uczniów przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Przekazane dary zostały przez nas posegregowane i spakowane w kartony. 

 • Tort z okazji 645-lecia Mszczonowa

Jubileuszowa sesja Rady Miejskiej z okazji 645-lecia Mszczonowa

645 lat – taką symboliczną rocznicę nadania praw miejskich Mszczonów obchodzić będzie 22 marca 2022 r. Z tej okazji w niedzielę, 13 marca, w sali teatralno-kinowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta, XLIV sesja Rady Miejskiej, która rozpoczęła rok świętowania lokalnego jubileuszu.

 • Logo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedstawiające zachodzące słońce nad polami.

Modernizacja gospodarstw: dwa nabory wniosków w jednym terminie

Od 29 marca 2022 r. będzie się można ubiegać o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych” w dwóch obszarach – rozwój produkcji prosiąt oraz nawadniania w gospodarstwie. Wnioski będą przyjmowane przez ARiMR do 27 maja 2022 r.

 • Zdjęcie: przedstawiciele samorządu z osobami z Ukrainy

Mszczonowskie serca zagrały dla Ukrainy

„Więc chodź, pomaluj mój świat, na żółto i na niebiesko”. Takie zaproszenie w swojej piosence do słuchaczy kierował niegdyś zespół 2 plus 1. W niedzielę, 6 marca, mieszkańców gminy Mszczonów nikt nie musiał specjalnie namawiać, by tłumnie przybyli na charytatywny koncert „Mszczonowskie serca dla Ukrainy”. 

 • Bukiet różowych róż

Życzenia z okazji Dnia Sołtysa

Z okazji Dnia Sołtysa, który przypada 11 marca, wszystkim przedstawicielom społeczności jednostek pomocniczych gminy składamy podziękowania za Wasz codzienny trud i zaangażowanie w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Życzymy Wam, by była ona nieustannym źródłem satysfakcji, dumy i uznania. Niech każdy Wasz dzień będzie wypełniony szczęściem, sukcesy będą codziennością a nie świętem, a życiowe drogi zawsze układają się prosto i zmierzają tam, gdzie naprawdę chcecie być.

 • Plakat na mecz piłkarski

Футбольний матч як жест солідарності та інтеграції з громадянами України / Mecz piłkarski w geście solidarności i integracji z obywatelami Ukrainy

KS Mszczonowianka serdecznie zaprasza na mecz piłkarski – w sobotę, 12 marca, o godz. 12:30. Mecz będzie wyrazem solidarności z obywatelami Ukrainy, których Klub zaprasza do integracji!

KS Mszczonowianka сердечно запрошує на футбольний матч – у суботу, 12 березня, о. 12:30. Матч стане виразом солідарності з громадянами України, яких Клуб запрошує до інтеграції!

 • Zdjęcie: mężczyzna elegancko ubrany występujący na scenie MOK

Muzyczny Dzień Kobiet

Na scenie Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, z najlepszymi życzeniami dla wszystkich Kobiet i Dziewcząt z okazji ich marcowego święta, wystąpił Mirosław Deredas. Koncert odbył się w sobotę, 5 marca. Artysta przygotował dla mszczonowianek bukiet przebojów Krzysztofa Krawczyka.

 • Grafika: plakat promująca mecz

Mecz/ матч

Klub Sportowy Mszczonowianka zaprasza w sobotę 12 marca o 12:30 na mecz./Спортивний клуб «Мшконів'янка» запрошує вас у суботу, 12 березня, о 12:30 на матч.  

 • Grafika z życzeniami na Dzień Kobiet

Dzień Kobiet

Z okazji Święta Kobiet wszystkim Mieszkankom Ziemi Mszczonowskiej życzymy, by każdy Wasz dzień był pogodny niczym kwiat słonecznika, romantyczny niczym czerwona róża a także pełen obietnic chwil niezwykłych niczym konwalie oraz pięknych niczym lilie. Niech codziennie towarzyszą Wam wszystkie barwy szczęścia, uśmiech nie schodzi z twarzy a życie prowadzi drogami zmierzającymi prosto do spełnienia marzeń i planów.

Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski wraz z Radnymi oraz Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek

 • Logo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedstawiające zachodzące słońce nad polami.

Wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności pozarolniczej z ARiMR

Od 28 lutego do 28 kwietnia 2022 r. można ubiegać się w ARiMR o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Pomoc ma charakter bezzwrotnej premii, a jej wysokość zależy od liczby nowo utworzonych miejsc pracy. Zasady obowiązujące w tegorocznym naborze różnią się od tych z lat wcześniejszych.

 • Logo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedstawiające zachodzące słońce nad polami.

35,5 mln zł pomocy dla pszczelarzy – zapowiedź naboru

Od 1 kwietnia do 31 maja 2022 r. o dodatkowe środki finansowe będą się mogli ubiegać hodowcy pszczół. To już kolejny rok, gdy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje takie wsparcie. Ma ono charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

 • Grafika ozdobna

Konsultacje projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego zmieniającej uchwałę w sprawie „Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego  i o wolontariacie na 2022 rok”

Zarząd Województwa Mazowieckiego zaprasza organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do konsultacji projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego zmieniającej uchwałę w sprawie Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2022 rok.

 • Zdjęcie: dzieci z Ukrainy z przedstawicielami samorządu

Odwiedziny u uchodźców w Osuchowie

W piątek, 4 marca, uchodźców z Ukrainy, którzy zatrzymali się w Centralnym Ośrodku Szkoleniowym ZUS w Osuchowie, odwiedził burmistrz Józef Grzegorz Kurek, witając gości na terenie Ziemi Mszczonowskiej. Włodarz gminy przekazał dzieciom słodycze, podarowane przez firmę ZPC Flis Sp. J. Burmistrz znalazł również chwilę na mecz tenisa stołowego z zamieszkującymi Ośrodek nastolatkami. 

 • Grafika: rekrutacja do szkół i przedszkoli

Trwa rekrutacja do szkół i przedszkoli w gminie Mszczonów

Od 1 do 22 marca 2022 (do godz. 15:00) trwa postępowanie rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, punktów przedszkolnych, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Mszczonów. 

 • Komunikat zła jakość powietrza z herbem Mszczonowa

Zła jakość powietrza - alert obowiązuje od godz. 9.00 dnia 02.03.2022 r. do godz. 24.00 dnia 02.03.2022 r.

Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 9.00 dnia 02.03.2022 r. do godz. 24.00 dnia 02.03.2022 r.

 • Grafika: plakat promujący koncert charytatywny

„Mszczonowskie Serca dla Ukrainy” - koncert charytatywny

Mszczonowski Ośrodek Kultury zaprasza w niedzielę 6 marca 2022 od godziny 11 na koncert, licytacje, pokazy, kiermasz książęk - wszystko po to by pomóc naszym sąsiadom z Ukrainy. 

 • Grafika - ważne komunikaty

Komunikat – zbiórka darów

Do dn. 4 marca (piątek) włącznie zbiórkę darów w godz. 8:00-19:00 prowadzi Gminne Centrum Informacji (Mszczonów, ul. Żyrardowska 4). Magazyn wolontariatu przy ul. Warszawskiej z przyczyn technicznych nie będzie prowadził zbiórki darów w tym czasie.

 • Mężczyźni podczas obrad Rady Miejskiej

Z obrad XLIII sesji Rady Miejskiej w Mszczonowie

W środę, 2 marca 2022 roku, odbyła się XLIII sesja Rady Miejskiej w Mszczonowie, w całości poświęcona możliwościom samorządowej pomocy dla obywateli Ukrainy, przybyłych na teren gminy. Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski. Materiały i uchwały omawiane podczas obrad wraz z nagraniem są dostępne w serwisie www.mszczonow.esesja.pl.