AKTUALNOŚCI MAJ 2022

 • Plakat informujący o wydarzeniu

Uwaga zmiana lokalizacji obchodów 645-lecia nadania praw miejskich

Ze względu na warunki atmosferyczne🌧⛈💨☔️ zmiana lokalizacji obchodów 645-lecia nadania praw miejskich dla Mszczonowa

 • Grafika: wizualizacja elewacji wejścia głównego Centrum Aktywności Lokalnej

Nowoczesne Centrum Aktywności Lokalnej

Przedstawiamy Państwu wizualizację budynku Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) który powstanie przy ulicy Tarczyńskiej 31 w miejscu obecnego budynku Weterynarii. Nowoczesny budynek będzie miał liczne pomieszczenia (Centrum Rehabilitacji, ambulatorium, sale zajęć, sala konferencyjna itp.), które będą służyły mieszkańcom gminy Mszczonów. 

 • Życzenia z okazji dnia Matki

Życzenia z okazji Dnia Mamy

Kochane Mamy,
W dniu Waszego święta
życzymy Wam dużo radości na każdy dzień roku,
wytrwałości w wypełnianiu matczynych obowiązków,
a miłość💗, którą obdarzacie bliskich, niech wraca do Was z podwójną siłą💞
 • Logo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Młodzi rolnicy mają jeszcze tylko kilka dni, by starać się o 150 tys. zł

Do 30 maja 2022 r. młodzi rolnicy mogą ubiegać się o bezzwrotną premię na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. W ramach wsparcia finansowanego z budżetu PROW 2014-2020 mogą oni otrzymać 150 tys. złotych. 

 • Plakat inforumujący o koncercie

Dzień Mamy w Mszczonowskim Ośrodku Kultury

Mszczonowski Ośrodek Kultury zaprasza w czwartek 26 maja 2022 roku o godzinie. 18.00 do sali teatralno-kinowej na specjalny koncert dla Mam. Wystąpią grupy: Voice, Wokaliza i Ale Skład!

 • Zdjęcie: ludzie zgromadzeni podczas wystawy

Wystawa samorządowa w Małej Galerii

W sobotę, 14 maja, w Mszczonowskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę „Samorząd terytorialny Mszczonowa na przestrzeni 32 lat”. Jednocześnie w Małej Galerii MOK-u wyeksponowano prace wykonane w ramach Gminnego Konkursu Plastycznego „Mszczonów dawnych lat”. 

 • Zdjęcie: artyści występujący na scenie podczas koncertu

Podzielić się muzyką i miłością

Maj to dla katolików czas szczególnego zwracania się do Maryi oraz wspominania papieża Jana Pawła II. Najsłynniejszy z Polaków, a od 2014 r. także święty, urodził się bowiem 18 dnia tego miesiąca.

 • Grafika promująca odbycie zasadniczej służby wojskowej

Rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Do dobrowolnej zasadniczej służby w wojsku może przystąpić obywatel Polski który:

 • Grafika informująca o dofinansowaniu

Akcja edukacyjno–informacyjna „Czysta Gmina - Czyste Powietrze” - podczas Dnia Dziecka

Gmina Mszczonów otrzymała dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego na organizację Akcji edukacyjno – informacyjnej „Czysta Gmina - Czyste Powietrze”. Akcja zostanie przeprowadzona podczas pikniku plenerowego organizowanego na terenie Mszczonowa przez Gminę z okazji Dnia Dziecka. Podczas wydarzenia zostaną zorganizowane warsztaty, podczas których będzie podnoszona wiedza i świadomość dzieci i ich rodziców na temat ekologii, w tym przede wszystkim:

 • Zdjęcie: rozkwitające pąki kwiatów na drzewie

Wiosenna przyroda

Nadejście maja oznacza, że przyroda znajduje się w swoim pełnym rozkwicie i zachwyca feerią barw. Soczyście zielone liście, kolorowe kwiaty i przysiadające na nich owady. Wszystko to można podziwiać spacerując po Mszczonowie i uważnie rozglądając się dookoła. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii zdjęć miejskiej przyrody, wykonanych przez Justynę Orzechowską. 

 • Plakat promujący wydarzenie

Śladami historii. Jak przybyłem do Mszczonowa

Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie serdecznie zaprasza na spotkanie pn. “Śladami historii. Jak przybyłem do Mszczonowa”, na którym będzie pmożna podzielić się wspomnieniami i rozpamiętywać stare czasy.

 • Plakat promujący akcję zapisz się do Biblioteki

Zapisz się do biblioteki 2.0

Miejska Biblioteka Publiczna  16 maja rozpoczęła akcję “Zapisz się do biblioteki 2.0” podczas której znów możecie powalczyć o czytnik ebooków InkBOOK Calypso plus.

 • Zdjęcie: aktorzy przedstawiający teatrzyk

Tydzień Bibliotek w Mszczonowie

Jak co roku, w maju obchodzimy Święto Bibliotekarza i Bibliotek, które trwa cały tydzień, nieprzerwanie od 8 do 15 maja. Akcja jest ogólnopolska i nosi honorową nazwę Tygodnia Bibliotek. 

 • Grafika: Plakat promujący Dzień Dziecka

Piknik z okazji Dnia Dziecka

Już w niedzielę 29 maja Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z Miastem Mszczonów zapraszają dzieci wraz z opiekunami na wielkie rodzinne święto - PIKNIK z okazji DNIA DZIECKA 👶👧🧑. Impreza odbędzie się w Amfiteatrze  Parku Miejskiego w Mszczonowie w godz. 14:00-20:00.

 • Zdjęcie: mężczyzna wybijający monetę

Archeologiczna Noc Muzeów 2022

Kolejna odsłona Nocy Muzeów w Mszczonowie miała miejsce w niedzielę, 15 maja. Tym razem Gminne Centrum Informacji, prowadzące lokalne Izby Pamięci, zaprosiło wszystkich na przygodę w stylu Indiana Jonesa. Tematem tegorocznej Nocy Muzeów była bowiem archeologia.

 • Screen z nagrania skeczu kabaretowego

Skecz Kabaretu Moralnego Niepokoju „Ławka”

Kabareciarze w swoich skeczach pokazują świat „w krzywym zwierciadle”, wyolbrzymiając wady, problemy czy zdarzenia. Ich żarty są często komentarzem aktualnych wydarzeń społecznych bądź politycznych. Nie zawsze jednak. Często kabaretowe skecze w groteskowy sposób pokazują ludzkie zachowania, zyskując w ten sposób ponadczasowy charakter. 

 • Grafika: plakat informujący o białej sobocie

Biała sobota - profilaktyka nowotworów złośliwych

14 maja 2022 r. w godz. 10:00 – 14:00 w budynku przychodni Centrum ATTIS Warszawie przy ul. Górczewskiej 89 odbędzie się biała sobota - dzień otwarty dla pacjentów. W projekcie przewidziane są bezpłatne badania diagnostyczne, edukacja zdrowotna dot. profilaktyki.

 • Ostrzeżenie meteo

Ostrzeżenie METEO - Burze z gradem od godz. 11:00 dnia 12.05.2022 do godz. 20:00 dnia 12.05.2022

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad. Alert obowiązuje od godz. 11:00 dnia 12.05.2022 do godz. 20:00 dnia 12.05.2022

 • Zdjęcie: Policja i motocykliści podczas akcji informacyjnej

Bezpieczniej na drodze

W 2021 r. na polskich drogach doszło do prawie 23 tys. wypadków. Życie straciło w nich 2 245 osób, a 26 tys. 415 zostało rannych. Choć w porównaniu do 2020 r. liczby te zmniejszyły się, to jednak nadal są przerażające.

 • Plakat informujący o wydarzeniu w dniu 14 maja 2022

Mszczonowski Ośrodek Kultury zaprasza na artystyczny weekend

Mszczonowski Ośrodek Kultury zaprasza w sobotę 14 maja na otwarcie wystawy „SAMORZĄD TERYTORIALNY MSZCZONOWA NA PRZESTRZENI 32 LAT”. Tego dnia odbędzie się też prezentacja prac nadesłanych na konkurs „MSZCZONÓW DAWNYCH LAT” oraz wręczenie nagród laureatom. Wydarzenie odbędzie się w Małej Galerii MOK, początek godzina 17.00.  

 • plakat informujący o wydarzeniu

Archeologiczna Noc Muzeów z Izbami Pamięci

15 maja Gminne Centrum Informacji zaprasza na archeologiczną Noc Muzeów z Izbami Pamięci! Atrakcje czekają na Was od godz. 14:00 do godz. 22:00.Serdecznie zachęcamy do wspólnej podróży śladami przeszłości. Na uczestików czekać będą nagrody. Szczegółowy program atrakcji znajdziecie na plakacie. 

 • Zdjęcie: Mężczyzna malujący obraz

Uczyć się od Mistrza

Pod koniec kwietnia członkowie dwóch, mszczonowskich Klubów „Senior +” mogli wziąć udział w wyjątkowych zajęciach plastycznych. Poprowadził je sam lokalny Mistrz Roman Zabłocki. Warsztaty odbyły się w obydwu miejscach spotkań seniorów, które znajdują się na osiedlu Dworcowa III (ul. Jeżynowa) oraz na plebani parafii pw. św. Ojca Pio. 

 • Zdjęcie: Dzieci w wieku przedszkolnym oglądające warsztaty pszczelarskie w sali przedszkolnej

Wizyta pszczelarza

W dniach 4-5 maja nasze przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w warsztatach „Pszczoły”. Zajęcia odbyły się w ramach doradztwa zawodowego realizowanego w naszym przedszkolu. Podczas warsztatów dzieci miały możliwość wysłuchania wielu informacji i ciekawostek o pracy pszczelarza i z życia pszczół.

 • Zdjęcie: młodzież na podium i osoby wręczające nagrody podczas biegów przełajowych

XXV Wiosenne Biegi Przełajowe - Osuchów 2022 r.

W dniu 23 kwietnia spotkaliśmy się po dwóch latach przerwy na XXV Wiosennych Biegach Przełajowych w Osuchowie. Dobrze przygotowane trasy biegowe, poczęstunek dla uczniów i opiekunów, nagrody, dyplomy oraz opieka ratowników medycznych. Wszyscy bardzo dobrze się bawili w duchu sportowej rywalizacji. 

 • Zdjęcie: Ludzie zgromadzeni podczas obchodów 3 maja

3 maja w Mszczonowie – podwójne, a nawet potrójne świętowanie…

Trzeciego maja w Mszczonowie tradycyjnie obchodzone były dwie uroczystości - Święto Narodowe i Dzień Strażaka. Dziekan Dekanatu Mszczonów ksiądz prałat Tadeusz Przybylski przed rozpoczęciem uroczystej Mszy w intencji Ojczyzny przypomniał też zebranym wiernym, iż tego szczególnego dnia oddajemy ponadto hołd Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. 

 • Zdjęcie: myśliwy podczas zajęć pokazowych z uczniami

Kim jest współczesny myśliwy?

Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Lutkówce w czwartek, 28 kwietnia, uczestniczyli w niezwykłej lekcji ekologii i przyrody, którą zorganizowali dla nich myśliwi z Koła Łowieckiego JENOT z Grójca. Zajęcia w plenerze poprowadzili Julisz Prytycki i Krzysztof Czarnecki. 

 • Logo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Do 100 tys. euro rocznie na tworzenie grup i organizacji producentów – nabór wystartował

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz jedenasty uruchomiła nabór wnioski o dofinasowanie na tworzenia grup producentów i organizacji producentów. O tę formę wsparcia, pochodzącą z budżetu PROW 2014-2020, można ubiegać się od 4 maja do 17 czerwca 2022 r.

 • Grafika informująca o przedłużeniu terminu na składanie wniosków

Przedłużenie terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich do 31 maja 2022 r.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął decyzję o przedłużeniu do 31 maja 2022 r. terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz niektórych płatności w ramach PROW (dotyczy działania Rolnictwo ekologiczne, działania Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego oraz premii w ramach działania zalesieniowego).

 • Zdjęcie: praca wykonana przez dziecko w konkursie

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty 

XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci  ,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy  –   organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego każdego roku gromadzi liczne grono uczestników. 

 • Zdjęcie: kwiaty z napisem 100 lat.

„Sto lat” to za mało!

Setne urodziny to zawsze piękny powód do świętowania. Tym razem burmistrz Józef Grzegorz Kurek z okazji tak zacnej rocznicy odwiedził panią Janinę Kępień, by złożyć życzenia, a także wręczyć kwiaty i pisemne gratulacje. Podczas uroczystości nie zabrakło również tortu z napisem „100 lat”, który tym razem miał zupełnie wyjątkowy wymiar.

 • Plakat promujący Tydzień Bibliotek

Tydzień bibliotek po mszczonowsku

9 maja 2022  Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie rozpoczęła Tydzień Bibliotek. W ramach obchodów przygotowano szereg wydarzeń zarówno dla dzieci, młodzieży jak i czytelnika dorosłego. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem zajęć:

 • Zdjęcie: Elegancko ubrany mężczyzna grający na trąbce

Jacku, to dla Ciebie

Taki tytuł nosił wieczór wspomnień poświęcony śp. Jackowi Zielonce, byłemu kapelmistrzowi Orkiestry Dętej OSP Mszczonów, który odbył się w sobotę 7 maja, w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. 

 • Grafika: ogłoszenie o naborze pracownika

Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze

Burmistrz Mszczonowa ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór na wolne stanowisko urzędnicze: Podinspektor/Inspektor w Wydziale Gospodarki Gminnej. 

Link do ogłoszenia:

https://www.bip.mszczonow.pl/65,ogloszenia-o-naborze?tresc=7166

 

 • Grafika: trzy jabłka

Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek: sprawdź, gdzie będzie można dostarczyć owoce

Zgodnie z zapowiedzią Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała listę zakładów przetwórczych, które wezmą udział w programie wsparcia dla producentów jabłek. Owoce będą skupowane do 30 czerwca 2022 r., a pomoc może objąć nawet 200 tys. ton.

 • Grafika: przemówienie Burmistrza

Przemówienie Burmistrza Mszczonowa Józefa Grzegorza Kurka  z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

Szanowni Państwo,

uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była nie tylko najwyższym aktem prawnym Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przede wszystkim była dokumentem, który dawał ówczesnym Polakom nadzieję na pozytywne zmiany. Pierwszy raz w naszej historii słowo „naród” dotyczyło wszystkich, a nie tylko wybranej, najbogatszej grupy obywateli.

 • Grafika przedstawiająca wóz strażacki gaszący pożar

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka wszystkim Druhenkom i Druhom z terenu Ziemi Mszczonowskiej życzymy, by każdy Wasz wyjazd kończył się szczęśliwym powrotem do remizy. 

 • Maturzyści

Życzenia dla Maturzystów

Początek maja i rozkwitająca przyroda to znak,

że w szkolnych ławkach po raz ostatni zasiądą absolwenci szkół średnich.

Wszystkim Maturzystom życzymy,

 • Obraz Jana Matejki

Jak uchwalono Konstytucję 3 Maja?

O tym, że była pierwszą spisaną w Europie i drugą na świecie wie prawie każdy – z mediów lub lekcji historii. Jak jednak doszło do tego, że 3 maja 1791 r. w Polsce uchwalono tak nowatorską Konstytucję?

 • Biało-czerwona flaga Polski

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Od 2004 roku, decyzją Rządu, 2 maja przypada święto naszych narodowych barw – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Symbol ten (a przynajmniej kombinacja kolorów) od setek lat towarzyszył naszym rodakom podczas doniosłych uroczystości, ale także, na przykład, wydarzeń sportowych.