AKTUALNOŚCI SIERPIEŃ 2022

Na św. Rocha w Lutkówce znowu owocowo

W Lutkówce odbył się tradycyjny Odpust Świętego Rocha połączony z festynem, noszącym wdzięczną nazwę „Owocowe Świętego”. Głównym organizatorem tegorocznej edycji tego niezwykłego wydarzenia, które zaistniało w niedzielę, 21 sierpnia, była Rada Rodziców miejscowej Szkoły Podstawowej, wspomagana przez Parafię pw. Świętej Trójcy. Nagłośnienie imprezy zapewnił Mszczonowski Ośrodek Kultury.

Niezmiennie od wielu lat odpust będący największym świętem Lutkówki wspierają ponadto wszystkie działające lokalnie organizacje, a także szereg osób prywatnych. Tak też było i tym razem. Swoje stoiska na przykościelnych błoniach, gdzie poprowadzono festynowe atrakcje, rozstawili: Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Nosów Poniatek, OSP ze Zbiroży, Związek Sadowników RP, a także Koła Łowieckie Jenot z Grójca i Lis z Mszczonowa.

Nim jednak rozpoczęła się zabawa wszyscy mieszkańcy zebrali się w kościele, aby wziąć udział w odpustowej sumie. Celebrował ją gościnnie ks. prałat doktor Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej. Kapłan podkreślał swe zaskoczenie niespotykaną atmosferą, panującą w Lutkówce, pobożnością mieszkańców, a także współpracą Parafii z lokalnymi instytucjami, w tym z samorządem. Na zakończenie Eucharystii wokół świątyni przeszła uroczysta procesja. 

Po niej orkiestra dęta OSP z Lipna poprowadziła uczestników święta na błonia, gdzie na rozstawionej scenie mieszkańców i gości przywitali kolejno: ks. prałat Zbigniew Chmielewski – proboszcz Parafii Lutkówka, wspomniany ks. prałat Karbownik, przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski, miejscowy radny Andrzej Osiński, burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, a także główna organizatorka zabawy – przewodnicząca Rady Rodziców SP w Lutkówce Agnieszka Pawlak. Konferansjerem festynu był kierownik MOK-u Marek Baumel. 


Jako pierwsza na scenie wystąpiła przywołana już Orkiestra Dęta OSP z Lipna, której koncert zasponsorowany został przez radnego Osińskiego. Następie, uczestnicy festynu mogli się bawić przy dźwiękach przebojów zespołu ExProblem. W dalszej części zabawy dla najmłodszych wystąpił Teatr MASKA z Krakowa. Przedstawienie „Złośliwości jej królewskiej mości” zakończone zostało puszczaniem baniek przed sceną, co dzieciom sprawiło największą frajdę. Kolejnym koncert dała Schola parafialna OTO JESTEM, prowadzona przez Marka Baumela. Gwiazdą wieczoru była grupa biesiadna TO MY.

Owocowe Święto miało też swoje atrakcje sportowe. Mecz pomiędzy drużynami sadowników i ministrantów wygrali piłkarze spod znaku komży 5:2. Puchar proboszcza odebrał najmłodszy z ministrantów Nikodem Janowski, a statuetkę pocieszenia duszpasterz Lutkówki wręczył kapitanowi sadowników Krzysztofowi Czarneckiemu. W konkursach podnoszenia ciężarów o beczki pełne piwa wygrali – pani Anna z Grodziska Mazowieckiego, a w grupie mężczyzn pan Robert z Wygnanki, który tradycyjnie zdeklasował rywali. Nagrody zwycięzcom przekazał przedstawiciel sponsora (Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Nosach Poniatkach) Piotr Słojewski. 
Budżet Rady Rodziców lutkówieckiej szkoły wsparty został podczas festynu dzięki loterii fantowej poprowadzonej przez rodziców i nauczycieli, w tym przez samego dyrektora placówki Grzegorza Olczaka. Zasponsorować Radę można też było kupując porcję pieczonego dzika, przygotowanego przez myśliwych z Kół Jenot i Lis (z Grójca i Mszczonowa), a także licytując kosze specjałów własnej produkcji, które ufundowało Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Nosach Poniatkach. 


Na zakończenie warto upublicznić listę sponsorów festynu, odczytaną ze sceny przez przewodniczącą RR Agnieszkę Pawlak. Znaleźli się na niej: Duże Drzewo A. i K. Malik, Grzegorz Antolak, W. i P. Słojewscy, A. i K. Pawlak, Ryszard Kędra, Art. Serwis I. i A. Banasiewicz, Pracownia Fryzjerska Mariola Dobrosz, BIMED Mszczonów, OSKROBA, Danna Mszczonów, Papirus Mszczonów, Lewiatan Mszczonów, Stacja Paliw Zbiroża, TERMY Mszczonów, Elfruit, Koła Łowieckie Jenot i Lis, Związek Sadowników RP, Betronika, Gama, Winnica Dwórzno, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki, Pizzeria Sztos, PABAX, D. i S. Sadowscy, TOPSIL, Sklep Spożywczy P. Kunc, S. i D. Soszalscy, Kwiaciarnia Magnolia, Krzysztof Kłopotowski, Piotr Stegenka, Agnieszka i Adam Czarneccy. 


Lutkowka to część największego sadu Europy, rozciągającego się od tego miejsca aż daleko za rejon grójecki. Prawdziwymi gwiazdami zabawy były przepyszne owoce, które można było znaleźć na stoiskach KGiGW oraz Sadowników RP. Warto pamiętać o Owocowym Święcie - jego kolejna edycja już za rok. Gorąco zapraszamy! 


MM

 

  • Zdjęcia: Osoby uczestniczące w odpuście
  • Zdjęcia: Osoby uczestniczące w odpuście
  • Zdjęcia: Osoby uczestniczące w odpuście
  • Zdjęcia: Osoby uczestniczące w odpuście
  • Zdjęcia: Osoby uczestniczące w odpuście
  • Zdjęcia: Osoby uczestniczące w odpuście
  • Zdjęcia: Osoby uczestniczące w odpuście
  • Zdjęcia: Osoby uczestniczące w odpuście
  • Zdjęcia: Osoby uczestniczące w odpuście
  • Zdjęcia: Osoby uczestniczące w odpuście

wstecz