AKTUALNOŚCI MAJ 2022

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Od 2004 roku, decyzją Rządu, 2 maja przypada święto naszych narodowych barw – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Symbol ten (a przynajmniej kombinacja kolorów) od setek lat towarzyszył naszym rodakom podczas doniosłych uroczystości, ale także, na przykład, wydarzeń sportowych. Co oznaczają barwy, z których składa się nasza flaga i dlaczego ma ona właśnie taki wygląd? Zapraszamy w krótką podróż przez historię jednego z najważniejszych, polskich symboli.

Zacznijmy od obecnego wyglądu polskiej flagi. Uważni obserwatorzy pewnie niejednokrotnie zauważyli, że występuje ona w dwóch wersjach. Biało-czerwony prostokąt, który wywieszamy przed naszymi domami z okazji narodowych świąt, czasem jest także wzbogacony o polskie godło w górnej części. Taki wariant państwowego symbolu może być wykorzystywany jedynie przez oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów oraz rodzime statki morskie. Przed domami czy urzędami wywiesza się biało-czerwone prostokąty bez narodowego godła. Zgodnie z tzw. etykietą flagową, nigdy nie powinny one dotykać ziemi.

Kolory polskiego symbolu są ściśle powiązane z godłem naszego kraju. Biel odnosi się do orła, a czerwień – do tarczy herbowej. Pierwszy raz takie barwy oficjalnie pojawiły się w 1792 r., w trakcie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Świętujący Polacy uczcili ten dzień zakładając biało-czerwone szarfy i przypinając wstęgi w takich właśnie kolorach.

Rodzima flaga w obecnej formie oficjalnie została wprowadzona przez ustawę z 1 sierpnia 1919 r. Nasz narodowy symbol ma więc już ponad wiek oficjalnej historii. W 1980 roku, zatwierdzono odcienie kolorów, które znajdują się na polskiej fladze. Zgodnie z dokumentami tak naprawdę biel i czerwień, to karmazyn i srebrna barwa herbowego ptaka.

Oczywiście, państwowe barwy mają także swoje metaforyczne znaczenie. Biel symbolizuje dobro oraz czystość polskiego narodu. Czerwień oznacza z kolei dostojność i majestat rodzimych władców. W innych wyjaśnieniach można także znaleźć odniesienie do burzliwej i dramatycznej historii kraju. Biel to niewinność i czystość obrońców Polski a czerwień – symbol krwi, przelewanej w imię jej wolności.

Dagmara Bednarek, GCI

wstecz