AKTUALNOŚCI MAJ 2022

Przemówienie Burmistrza Mszczonowa Józefa Grzegorza Kurka  z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

Szanowni Państwo,


uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była nie tylko najwyższym aktem prawnym Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przede wszystkim była dokumentem, który dawał ówczesnym Polakom nadzieję na pozytywne zmiany. Pierwszy raz w naszej historii słowo „naród” dotyczyło wszystkich, a nie tylko wybranej, najbogatszej grupy obywateli. Oprócz wzmocnienia władzy państwowej i wprowadzenia tak koniecznych reform, Konstytucja 3 maja, była gwarancją równości wobec prawa oraz jego opieki, która od tego momentu dotyczyć miała nie tylko szlachty, ale również mieszczan i chłopów.


Zapisy te, dające obywatelom nadzieję na lepszą przyszłość, a Polsce szansę na rozwój, nie spodobały się jednak wszystkim mieszkańcom naszego kraju. To, co dla jednych było szansą, dla innych było znakiem ograniczenia ich dotychczasowych przywilejów. Część bogatej szlachty i magnaterii postanowiła nie poddawać się prawom zapisanym w Konstytucji 3 maja. Przedkładając własne interesy ponad dobro Ojczyzny zawiązali spisek, konfederację targowicką, której celem było obalenie nowatorskiej ustawy zasadniczej. Efektem braku zgody w społeczeństwie było nie tylko zniesienie Konstytucji, ale także chaos i bezprawie, które umożliwiły Rosji i Prusom dokonanie drugiego rozbioru naszego kraju.


Dlatego właśnie dzisiejszy dzień jest doskonałą okazją do refleksji dotyczącej zgody i realizowania wspólnej wizji przyszłości. Nie tylko na szczeblu centralnym, państwowym, ale również tym bliższym, lokalnym. Myśląc o uchwaleniu Konstytucji 3 maja i wydarzeniach, które potem nastąpiły, jestem tym bardziej szczęśliwy, że nasza „mała Ojczyzna” przed ponad 30 lat, które minęło od przywrócenia samorządności, mogła się cieszyć zgodną współpracą burmistrza, Rady Miejskiej i mieszkańców.

 
Realizując wizję rozwoju Ziemi Mszczonowskiej patrzyliśmy w tym samym kierunku, kierując się tylko dobrem naszego terenu, a nie prywatnymi interesami. Uniknęliśmy więc sytuacji, która miała miejsce pod koniec XVIII wieku. Tak, jak w słowach znanego, polskiego przysłowia, zgoda pomagała budować współczesne oblicze gminy. Jej brak z pewnością doprowadziłby do zahamowania rozwoju tak, jak to miało miejsce w latach po uchwaleniu Konstytucji. 


Współpraca oraz jedna wizja rozwoju zawsze były siłą Ziemi Mszczonowskiej i jej motorem napędowym. Patrząc w przyszłość nie zapomnieliśmy o przeszłości, wyciągając wnioski z burzliwych losów naszej Ojczyzny. Tak właśnie definiuje się mądrość narodu. Pielęgnując swoją tożsamość, upamiętniając dzieje swojego państwa, powinien on potrafić wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości i osiągnąć sukces wykorzystując je jako przestrogę a także motywację do pozytywnych zmian.

  • Grafika: przemówienie Burmistrza

wstecz