AKTUALNOŚCI MAJ 2022

Archeologiczna Noc Muzeów 2022

Kolejna odsłona Nocy Muzeów w Mszczonowie miała miejsce w niedzielę, 15 maja. Tym razem Gminne Centrum Informacji, prowadzące lokalne Izby Pamięci, zaprosiło wszystkich na przygodę w stylu Indiana Jonesa. Tematem tegorocznej Nocy Muzeów była bowiem archeologia.

Warsztaty  „Yabadabadoo”

Lokalna odsłona ogólnopolskiej akcji rozpoczęła się w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów (IPRM) już we wczesnych godzinach popołudniowych warsztatami „Yabadabadoo”, w których udział wzięło 25 młodych uczestników w różnym wieku. Podczas zajęć dowiedzieli się wielu archeologicznych ciekawostek. O czym rozmawiano? Między innymi o prehistorycznej sztuce, ubraniach czy zdobywaniu ognia. Prowadzący nie poprzestał jednak na prezentacji multimedialnej i pogawędce. Ważnym elementem zajęć była możliwość przyjrzenia się rekonstrukcjom dawnych przedmiotów, np. skalnego malowidła czy futer.


Uczestnicy mieli również możliwość, by sami poczuć się jak jaskiniowcy – wykonując odcisk dłoni, naszyjniki z muszelek czy krzesając ogień. Podczas warsztatów można było nawet spróbować stworzyć w drewnie otwór za pomocą zrekonstruowanej wiertarki zamachowej z drewna, fragmentów skór i kamieni. Każdy z młodych archeologów zrobił również swoją figurkę z gliny. Wszystkie powstałe podczas zajęć symbole prehistorii uczestnicy mogli zabrać ze sobą do domu, by przypominały im o niezwykłym spotkaniu z przeszłością.


Na parkingu pomiędzy IPRM a dawnym budynkiem komisariatu na wszystkich gości Nocy Muzeów czekało plenerowe stoisko archeologiczne z licznymi atrakcjami. Każdy, kto tego dnia wziął udział w wydarzeniu, mógł się dowiedzieć wielu ciekawostek o prehistorycznych czasach. Jedną z widowiskowych atrakcji była edukacyjna piaskownica, w której spoczywał… kościotrup. Oczywiście, nie była to żadna ofiara zbrodni, a jedynie plastikowy rekwizyt, dzięki któremu można było poczuć się niczym Indiana Jones i odkopać swoje pierwsze „znalezisko” archeologiczne. Oprócz tego najmłodsi mogli sprawdzić swoje zdolności manualne (i cierpliwość!) sklejając porozbijane skorupy replik dawnych naczyń. Na dzieci czekały również magnetyczne puzzle i warsztaty konserwacji zabytków. Każdy z uczestników otrzymywał pamiątkowy dyplom Małego Archeologa.


Ciekawym elementem stoiska była prezentacja zrekonstruowanych i prawdziwych znalezisk. Wśród zgromadzonych przedmiotów znalazły się dawne naczynia, ozdoby, zabawki, a nawet instrumenty muzyczne takie jak okaryna. Każdego z nich można było dotknąć, a opiekunka małej wystawy chętnie odpowiadała na pytania i przedstawiała zastosowanie elementów stoiska. 


Archeolog nie może opierać się wyłącznie na swojej wiedzy historycznej. Do wykonywania swojej pracy potrzebuje także konkretnych narzędzi. Również je można było podziwiać na stoisku. Miarki, łopatki, szczotki czy wykrywacze metalu nikogo pewnie nie zaskoczyły. Okazało się jednak, że archeologowie podczas wykopalisk wykorzystują także narzędzia medyczne, które służą im do delikatnego oczyszczania znalezionych pozostałości prehistorii.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mszczonowskie legendy”

Kolejnym punktem Nocy Muzeów było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mszczonowskie legendy”. Jak łatwo się domyślić, zadanie polegało na wykonaniu dowolną techniką ilustracji do jednej z lokalnych opowieści. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Mszczonów. Łącznie w zmaganiach plastycznych udział wzięło 51 dzieci, a 36 z nich pojawiło się wraz z opiekunami podczas uroczystego rozstrzygnięcia. Ceremonię wręczania nagród rozpoczęła zastępca dyrektor GCI Magdalena Podsiadły, która wyjaśniła, jakie elementy były oceniane przez konkursowe jury. Oprócz estetyki czy pomysłowości ważna była samodzielność wykonania pracy. 


Zdaniem jury najlepsze prace stworzyli: Małgorzata Glezner (SP Mszczonów), Milena Nalej (SP Osuchów) i Joanna Gromek (SP Mszczonów). Wszystkie laureatki otrzymały równorzędne nagrody główne w postaci zestawów plastycznych, które na pewno pomogą w rozwijaniu ich talentu. Oprócz tego przyznano również wyróżnienia, a uzyskały je: Aurelia Konarska, Nadia Pawelska i Amelia Piotrowska (wszystkie SP Mszczonów). Do każdej z dziewczyn także trafił komplet akcesoriów artystycznych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zaś dyplomy, gry planszowe i słodycze.

Gra terenowa

Stałym punktem lokalnej Nocy Muzeów jest gra terenowa. Tym razem jej centralną postacią był Stefan Krukowski, polski archeolog pochodzący z Mszczonowa, a tematem – jego dziedzina działalności. Tegoroczna gra terenowa polegała na rozwiązywaniu zadań kryjących się za kodami QR rozmieszczonymi w przykościelnym parku. Oczywiście, zagadki dotyczyły pracy archeologów, m.in. zastosowań ich znalezisk, prehistorycznych epok oraz dawnej sztuki. Łącznie w grze terenowej udział wzięło 16 patroli, składających się z 3-5 osób, co dało 52 uczestników. Na wszystkich, którzy poprawnie rozwiązali dziesięć zagadek, czekały drobne upominki.


W tym roku przypada 645-lecie nadania praw miejskich dla Mszczonowa. Z tej okazji na parkingu przy IPRM podczas Nocy Muzeów wybijano specjalną monetę jubileuszową. 1 mszczon, bo taką nosi ona nazwę, został ozdobiony rocznicowym logo. Jego wybijaniem zajmowali się przedstawiciele Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, którzy na wydarzenie przybyli w specjalnych, historycznych ubraniach. Właścicielami pamiątkowych mszczonów tego dnia stało się ponad 200 osób.

Noc Muzeów to zawsze również okazja, by zwiedzić lokalne Izby Pamięci – Ziemi Mszczonowskiej i Rodziny Maklakiewiczów. Z wieczornego oglądania ekspozycji skorzystało w każdej z nich kilkadziesiąt osób.


Archeologiczna Noc Muzeów okazała się świetną propozycją dla dużych i małych. Podczas wydarzenia każdy mógł się przenieść w czasie, poczuć jak jaskiniowiec lub bohater filmów akcji. Przede wszystkim mógł jednak zdobyć wiedzę o czasach, które dla współczesnych ludzi są zupełnie obce. 


Dagmara Bednarek, GCI

  • Zdjęcie: Dzieci uczestniczące w warsztatach podczas Nocy Muzeów
  • Zdjęcie: dzieci siedzące na podłodze podczas zajęć realizowanych w ramach Nocy Muzeów
  • Zdjęcia: osoby uczestniczące w Nocy Muzeów
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w Nocy Muzeów we Mszczonowie
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w Nocy Muzeów we Mszczonowie
  • Zdjęcie: kobieta stojąca w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w Nocy Muzeów we Mszczonowie
  • Zdjęcie: Osoby uczestniczące w warsztatach archeologicznych podczas Nocy Muzeów
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w Nocy Muzeów we Mszczonowie
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w Nocy Muzeów we Mszczonowie
  • Zdjęcia: osoby uczestniczące w Nocy Muzeów
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w Nocy Muzeów we Mszczonowie
  • Zdjęcie: laureaci konkursu plastycznego
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w Nocy Muzeów we Mszczonowie

wstecz