LISTOPAD 2023

Nowe wyposażenie terapeutyczne CUS

W dniu 7 listopada mszczonowskie Centrum Usług Społecznych wzbogaciło się o nowe wyposażenie specjalistyczne. Zestaw do terapii według metody Alfreda Tomatisa został zakupiony w ramach projektu „Rozwój placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w formie opiekuńczej, specjalistycznej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Koszt nowego sprzętu to ok. 60 tys. zł.

Metodę terapeutyczną opracował w latach 50-tych XX w. francuski lekarz otolaryngolog Alfred Tomatis. Ma ona postać treningu słuchowego, który polega na odsłuchiwaniu dźwięków podawanych drogą powietrzną oraz kostną z tzw. „elektronicznego ucha” (modelu ucha ludzkiego), czyli urządzenia zaprojektowanego przez twórcę metody. Tomatis założył, że głos ludzki oddaje to, co słyszy ucho. W ten sposób lekarz doszedł do wniosku, że jeśli uszkodzonemu narządowi umożliwi się ponowne, prawidłowe słyszenie to mowa ulegnie nieświadomej i szybkiej poprawie.

Zakupiony przez Centrum Usług Społecznych zestaw służy właśnie do odpowiedniej stymulacji słuchowej. Ćwiczenia te pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, szczególnie korę mózgową. Metoda Tomatisa wspomaga leczenie dzieci z dysleksją, zaburzeniami koncentracji, jąkaniem i innymi wadami wymowy czy też słabą przyswajalnością języków obcych. Od teraz taką terapię będą one mogły odbywać w mszczonowskim Centrum Usług Społecznych. 

Tekst: db, GCI
Foto: CUS

  • Zdjęcie: urządzenie
  • Zdjęcie: urządzenie
  • Zdjęcie: urządzenie

wstecz