Tak upłynął strzelecki rok 2022
W roku 2022 członkowie Grupy GRH STRZELCY i Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego uczestniczyli w 70 wydarzeniach, w tym w 12 inscenizacjach i dioramach historycznych. Rekonstruktorzy brali udział w trzech dużych marszach, które przeszły ulicami Warszawy: Marszu Żołnierzy Wyklętych (1.03), Katyńskim Marszu Cieni (3.04) oraz Marszu Powstania Warszawskiego (1.08). Tradycyjnie wsparli też rajd szlakiem powstańczym w Górkach (Puszcza Kampinoska), podczas którego kultywowane są tradycje Oddziału Dzieci Warszawy z okresu Powstania Styczniowego 1863.
Członkowie MSH współorganizowali coroczne obchody Bitwy Mszczonowskiej`39, a także wsparli lokalne, duże wydarzenie o charakterze historycznym, którym jest czerwcowy Festiwal Świętojański. Prawdziwym wyzwaniem było przygotowanie scenariusza i udział w realizacji filmu promującego dzieje Mszczonowa i jego atrakcje turystyczne, który został nagrany wspólnie z Gminnym Centrum Informacji. Efekt wspólnej pracy jest już dostępny na YouTube.
Strzelcy przeprowadzili, ponadto, coroczną akcję „Biało-Czerwona dla Bohatera”, polegającą na udekorowaniu barwami narodowymi mogił wojennych na cmentarzach gminy Mszczonów. Akcja ta jest realizowana w Dniu Święta Flagi (2.05).
Członkowie GRH uczestniczyli również w gminnych obchodach Świąt Narodowych - 3 maja i 11 listopada. Tradycyjnie wzięli też udział w triduum paschalnym, zaciągając warty przy Grobie Pańskim w kaplicy Parafii św. Ojca Pio w Mszczonowie. W przypadku współpracy z zaprzyjaźnionymi parafiami trzeba wspomnieć o przygotowaniu dwóch widowisk pasyjnych w Pruszkowie oraz, tradycyjnie, w Lutkówce, gdzie otrzymali wsparcie prężnie funkcjonującego Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Nosów Poniatek.
Kolejnymi wydarzeniami, w których w roku 2022 roku brali udział Strzelcy były:
- obchody wybuchu Powstania Styczniowego (Msza Św. i wieczornica - 16.01),
- warty honorowe w dniu kolejnej rocznicy powstania AK oraz wybuchu wojny polsko – bolszewickiej (14.02),
- uroczystości z okazji święta Żołnierzy Wyklętych w Kuklówce (1.03),
- lokalne działania z okazji Nocy Muzeów (15.05),
- otwarcie skansenu „Mała Syberia” w Biniszewiczach, na terenie Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce (w postawionych tam domach zesłańców mieszkali przed 160 laty polscy księża oraz młody Józef Piłsudski i Bronisław Szwarce) – sierpień 2022,
- udział w miejskich obchodach 645. rocznicy powstania Mszczonowa (28.05),
- obchody wybuchu Powstania Warszawskiego w Kuklówce (31.08),
- przygotowanie wystawy solidarnościowej w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, wernisaż wystawy i wieczornica (grudzień 2022).
W grudniu MSH zainicjowało też spotkania z Klubem Seniora, dotyczące przygotowań do zebrania zdjęć i wydania albumu z historycznymi ujęciami, dokumentującymi dzieje Ziemi Mszczonowskiej.
Strzelcy zorganizowali również w 2022 roku 5 dni szkoleń z zielonej i czarnej taktyki oraz uczestniczyli w lokalnych działaniach wolontariackich na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. Dla Ukrainek przebywających w Ośrodku ZUS-u w Osuchowie przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Rekordowym wynikiem zakończyła się listopadowa zbiórka funduszy na rzecz ratowania zabytków miejscowych nekropolii. Przyniosła ona MSH nadspodziewanie pokaźny efekt w postaci kwoty, przekraczającej 8,2 tys. zł.
Na koniec warto też odnotować cztery wyjątkowe wydarzenia, dotyczące członków GRH: Michała Bojszy, Marka Czarnockiego, Sławomira Wacławka i Jana Wnuka. Dwóch pierwszych zawarło w tym roku związki małżeńskie i podczas ich ślubów organizowane były honorowe szpalery przed świątyniami w Warszawie i Jesionce. Koledzy Sławomir Wacławek i Jan Wnuk zdecydowali się natomiast na odbycie dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej i w dniu 29 października pozostali członkowie GRH uczestniczyli w ich przysiędze wojskowej. Strzelcy, a właściwie to już dziś pełnoprawni żołnierze, zostali w dniu składania przysięgi wyróżnieni przez dowódcę Brygady Wsparcia Dowodzenia w Zegrzu. Do odniesionego sukcesu przyczyniły się niewątpliwie odbywane wcześniej szkolenia strzeleckie, w trakcie których wszyscy członkowie grupy poznawali: podstawy taktyki, terenoznawstwa, pierwszej pomocy przedmedycznej, zasady przetrwania w trudnych warunkach polowych oraz musztry wojskowej.
MM