Tak świętowano z okazji Dnia Nauczyciela
Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Mszczonowie odbyły się w poniedziałek, 17 października. Galę, którą dla nauczycieli i pracowników placówek oświatowych przygotowano w Mszczonowskim Ośrodku Kultury, otworzyła dyrektor Centrum Usług Wspólnych Ewa Zielińska. W pierwszej kolejności złożyła ona życzenia z okazji niedawno obchodzonego święta dyrektorom, wicedyrektorom, nauczycielom czynnym i emerytowanym, pracownikom administracji i obsługi ze Szkół Podstawowych (w Osuchowie, Mszczonowie, Piekarach, Bobrowcach, Lutkówce i Wręczy), przybyłym przedstawicielom Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół w Mszczonowie, Miejskiego Przedszkola w Mszczonowie, Przedszkola „Smerfolandia”, Przedszkola „Bajkowa Kraina” oraz wszystkim pracownikom Centrum Usług Wspólnych. Powitała też zaproszonych do udziału w uroczystym wieczorze: burmistrza Mszczonowa Józefa Grzegorza Kurka, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Waldemara Suskiego, a także przewodniczącą Komisji Oświaty i Spraw Społecznych radną Barbarę Gryglewską.
Zaraz po wystąpieniu dyrektor Ewy Zielińskiej, podczas którego przybliżyła ona również genezę Dnia Edukacji Narodowej, rozpoczął się koncert Kuby Michalskiego. Wszechstronnie utalentowany artysta jest wokalistą, gitarzystą, a także kompozytorem i autorem tekstów. W przeszłości był nauczycielem i to… matematyki. Królowa nauk musiała jednak ulec, gdy jego duszą zawładnęła muza poezji śpiewanej. Zaprezentowane przez muzyka utwory Leonarda Cohena były nagrodzone gromkimi brawami. Podczas wieczoru śpiewał on ponadto poezję Mickiewicza i innych znanych polskich poetów.
Gdy zamilkły dźwięki gitary Kuby Michalskiego na scenę MOK-u ponownie wyszła dyrektor Ewa Zielińska, a wraz z nią zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych. Jako pierwszy życzenia wszystkim obecnym na sali złożył burmistrz Józef Grzegorz Kurek. Zaraz po nim do zebranych zwrócili się też przewodnicząca Komisji Oświaty Barbara Gryglewska oraz wiceprzewodniczący RM Waldemar Suski. Następnie samorządowcy przystąpili do wręczania corocznych Nagród Burmistrza Mszczonowa dla wyróżniających się pedagogów oraz dyrektorów gminnych placówek oświatowych. Listę nagrodzonych, a także tekst przemówienia dyrektor Ewy Zielińskiej. zamieszczamy poniżej.
Nauczyciele, którzy otrzymali w tym roku Nagrody Burmistrza Mszczonowa:
- Justyna Matukin (SP we Wręczy),
- Angelika Woźniak (SP w Bobrowcach),
- Ewa Termena (SP im. Ks. Kan. Mariana Lipskiego w Osuchowie),
- Monika Własiuk (SP im. Majora Józefa Wiśniewskiego w Lutkówce),
- Natalia Głowa – Szkup (SP w Piekarach),
- Magdalena Gryz (Miejskie Przedszkole nr 1 w Mszczonowie).
Dyrektorzy i wicedyrektorzy, którzy otrzymali w tym roku Nagrody Burmistrza Mszczonowa:
- Grażyna Frelik dyrektor SP w Bobrowcach,
- Urszula Gowin dyrektor SP im. Ks. Kan. Mariana Lipskiego w Osuchowie,
- Małgorzata Janiszek dyrektor SP we Wręczy,
- Grzegorz Olczak dyrektor SP im. Majora Józefa Wiśniewskiego w Lutkówce,
- Katarzyna Podlaska dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 1 w Mszczonowie,
- Anna Rusinowska dyrektor SP im. J. A. Maklakiewicza w Mszczonowie,
- Małgorzata Sekulska dyrektor SP w Piekarach,
- Krystyna Wójcik wicedyrektor SP im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie,
- Ewa Zabłocka wicedyrektor SP im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie,
- Jarosław Sawicki wicedyrektor SP im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie.
Nagroda organu prowadzącego Niepublicznego Przedszkola Bajkowa Kraina przyznana została Klaudii Krzysztoń.
***
TREŚĆ WYSTĄPIENIA DYREKTOR EWY ZIELIŃSKIEJ (CUW Mszczonów)
14 października 1773 r., w celu przeprowadzenia reformy szkolnictwa w Polsce, powołano Komisję Edukacji Narodowej - pierwsze ministerstwo oświaty. W przyszłym roku będziemy świętować okrągłą rocznicę tego wydarzenia – 250 lat. 50 lat temu, w 1972 r. na mocy ustawy — Karta praw i obowiązków nauczyciela ustanowiono Dzień Nauczyciela a po dziesięciu latach, od tamtego wydarzenia - na mocy ustawy – Karta Nauczyciela, Dzień Nauczyciela przemianowany został na Dzień Edukacji Narodowej, który do dziś obchodzimy. To szczególne święto, pozwala nam zatrzymać się na chwilę i docenić wielką wartość, jaką w życiu każdego człowieka stanowi możliwość zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności. Przypomina nam o tym, jak piękna i pełna wyzwań jest praca z dziećmi i młodzieżą. I o tym, że jest to praca bardzo trudna i niezwykle odpowiedzialna. Praca, której nie da się rzetelnie wykonywać bez prawdziwego oddania, bez zamiłowania, pasji i powołania. Praca często nie doceniana - bo nie da się jej łatwo wymierzyć i bardzo trudno ją ocenić.
Dlatego korzystając z dzisiejszego spotkania pragnę wszystkim pracownikom oświaty podziękować za ich codzienny trud. Za rzetelność, wytrwałość, poświecenie i zaangażowanie. Za niegasnący zapał.
Nauczycielom za ciągłe poszukiwania drogi pozwalającej dotrzeć do dzieci. Za odkrywanie nowych talentów. Za motywowanie uczniów do podejmowania nowych, coraz trudniejszych wyzwań.
Pracownikom administracji i obsługi za pełną poświęcenia opiekę i troskę, za codzienną żmudną pracę, dzięki której nasze dzieci dobrze czują się w szkołach i przedszkolach, a placówki dobrze na co dzień funkcjonują.
Dziękuję też władzom samorządowym za to, że nasza mszczonowska oświata zawsze była i jest dla Was Samorządowców ważna, że dzięki Państwa przychylności, mimo ciągłego niedoszacowania przez kolejne władze państwowe kosztów edukacji, dzięki wyważonym i przemyślanym decyzjom, nasze dzieci, nasza młodzież mogą uczyć się i wychowywać w godnych warunkach, w przyjaźnie zorganizowanych i dobrze, nowocześnie wyposażonych placówkach, a pracownicy oświaty - terminowo otrzymywać należne wynagrodzenia, rozwijać się zawodowo, zdobywać dodatkowe kwalifikacje i realizować pasje.