Studencka wizyta w Mszczonowie
W mieście systematycznie pojawiają się studenci, którzy przyjeżdżają do Mszczonowa, by podpatrywać lokalne „dobre praktyki”. Środa, 26 października, przyniosła kolejną wizytę. Tym razem w Mszczonowie gościli studenci trzeciego roku kierunku Gospodarka przestrzenna SGGW, którzy w ramach przedmiotu Ocena oddziaływania na środowisko poznawali praktyczną stronę tego zagadnienia w małych miastach. Opiekunem grupy był dr hab. Roman Wójcik, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wizytę zorganizowało Gminne Centrum Informacji, a przewodnikiem gości po Mszczonowie była jego dyrektor Beata Sznajder.
Pierwszym przystankiem studentów była Spółka Geotermia Mazowiecka, w której poznawali oni możliwości wszechstronnego wykorzystywania ciepłej wody, będącej ekologicznym źródłem energii. W trakcie wizyty zdobyli wiedzę o wydobywaniu naturalnego bogactwa Ziemi Mszczonowskiej, poznali wykorzystywany sprzęt, obejrzeli ujęcia, a także byli na placu budowy nowego odwiertu. „Spotkania z ciepłą wodą” poprowadził Piotr Siedlecki, reprezentujący Spółkę.
Kolejnym punktem wizyty było krótkie spotkanie w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. O budowanym obecnie przez gminę Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zgromadzonym opowiadała naczelnik Wydziału Gospodarki Gminnej Urzędu Miejskiego Renata Wolak. Prelegentka odpowiedziała również na zadane pytania, uszczegóławiając interesujące odbiorców kwestie.
W trakcie wizyty w Mszczonowie grupa z SGGW udała się na Termy, po których oprowadził ich dyrektor Michał Szymański. Tu studenci poznali kolejną możliwość wykorzystania ciepłej wody z wnętrza Ziemi, a także jej prozdrowotne właściwości, które sprawiają, że wizyta w kompleksie to nie tylko odpoczynek, ale także korzyść dla ludzkiego organizmu. Na zakończenie goście odwiedzili jeszcze Deepspot, najgłębszy basen dla nurków w Europie i drugi pod tym względem na świecie.
Dagmara Bednarek, GCI