AKTUALNOŚCI WRZESIEŃ 2022

Sadzonki w zamian za elektroodpady - zbiórka

Jesienne porządki? Dlaczego nie! Jest ku temu okazja i warto to zrobić dla środowiska. 

W sobotę, 8 października w godz. 9.00-14.00, na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Mszczonowie (Plac Piłsudskiego 1) będzie można w prawidłowy sposób pozbyć się zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz zużytych baterii. AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.  oraz Gmina Mszczonów zapraszają mieszkańców Mszczonowa i okolic do udziału w akcji pod hasłem „Zmieniajmy ogrody i sady w zamian za elektroodpady”. Każdy mieszkaniec w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt oraz baterie otrzyma punkty tzw. „EKO-listki”, które wymieni na wybrane sadzonki roślin. Im więcej elektroodpadów i zużytych baterii przekaże podczas akcji, tym więcej zgromadzi „EKO-listków”. „EKO-listki” będzie można wymieniać na sadzonki wybranych gatunków krzewów, drzewek owocowych oraz roślin cebulowych. Jest to nie lada okazja do wzbogacenia ogrodów i sadów o nowe gatunki roślin.

Każdy kochający swój ogród uczestnik akcji będzie mógł wybierać spośród takich gatunków jak: budleja, pigwowiec, hortensja, róża, weigela, pięknotka, trzmielina, azalia japońska, barwinek, tuja, dabecja szkocka, bukszpan, berberys, magnolia, rhododendron, powojnik (pnącze), milin amerykański (pnącze) oraz roślin cebulowych, takich jak: tulipan, krokus, czosnek ozdobny, irys. Miłośnicy akcentów owocowych będą mogli wybierać spośród różnych gatunków jabłoni, gruszy, śliwy, pigwy, dereni jadalnej oraz krzewów owocowych, takich jak: jeżyna, agrest, jagody Goji, porzeczki, borówki amerykańskie i świdośliwy. Szczegółowe zasady wymiany elektroodpadów na sadzonki określone są w Regulaminie akcji. Sadzonki roślin są swego rodzaju ekologicznym podziękowaniem za prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami. Warto zatem przejrzeć garaże, strychy, pomieszczenia gospodarcze i wszelkie domowe zakamarki, aby zalegający zużyty sprzęt i baterie przynieść na zbliżającą się zbiórkę i tym samym otrzymać jak najwięcej zielonych nagród. A to wszystko w trosce o środowisko naturalne.

Pamiętać należy, że nieprawidłowe postepowanie z elektroodpadami i zużytymi bateriami niesie za sobą ryzyko uwolnienia niebezpiecznych substancji, które łatwo przenikają do gleby, powietrza oraz wód gruntowych, zanieczyszczając środowisko naturalne i stwarzając zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Należy oczywiście pamiętać, że substancje te nie są niebezpieczne w czasie prawidłowego używania urządzeń, ale stanowią zagrożenie w przypadku nieprawidłowego zagospodarowania zużytego sprzętu i baterii. Dlatego tak ważne jest, aby elektroodpady trafiały do recyklingu, a nie na wysypisko lub do lasu. Nie wolno wyrzucać ich do zwykłego śmietnika, muszą być zbierane selektywnie.

Często mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, że prawidłowe pozbycie się z domu niepotrzebnych urządzeń jest naprawdę proste. Co zatem możemy zrobić z zalegającymi po kątach elektrośmieciami? 

Możemy między innymi:

  • •    Pozostawić w gminnym punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).
    •    W przypadku zakupu nowego sprzętu, mamy prawo oddać bezpłatnie w miejscu dostawy zużyty sprzęt tego samego rodzaju (1:1, czyli stary za nowy, lodówka za lodówkę, telewizor za telewizor itd.), 
    •    Zostawić małogabarytowy zużyty sprzęt w dużym markecie z elektroniką bez konieczności kupowania nowego, pod warunkiem, że żaden z jego wymiarów nie przekracza 25 cm.
    •    Nieodpłatnie pozostawić sprzęt oddany do naprawy w punkcie serwisowym w przypadku, gdy jego naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna.
    •    Zanieść na zbiórkę elektroodpadów, taką jak ta organizowana 8 października w Mszczonowie!

Środowisko, Twój Ogród i Sad podziękują Ci za prawidłową postawę i każdą posadzoną roślinkę!
Zapraszamy! 

 

  • Plakat promujący akcję

wstecz