AKTUALNOŚCI MARZEC 2022

  • Mężczyźni podczas obrad Rady Miejskiej

Z obrad XLIII sesji Rady Miejskiej w Mszczonowie

W środę, 2 marca 2022 roku, odbyła się XLIII sesja Rady Miejskiej w Mszczonowie, w całości poświęcona możliwościom samorządowej pomocy dla obywateli Ukrainy, przybyłych na teren gminy. Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski. Materiały i uchwały omawiane podczas obrad wraz z nagraniem są dostępne w serwisie www.mszczonow.esesja.pl.

Jako pierwszy podczas nadzwyczajnych obrad głos zabrał burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, który przedstawił aktualną sytuację dotyczącą pomocy przybyłym na teren gminy mieszkańcom Ukrainy. Lokalny samorząd ma dla uchodźców przygotowanych ok. 108 miejsc noclegowych na terenie Centralnego Ośrodka Szkoleniowego ZUS. O przebywających tam obywateli Ukrainy, kobiety i dzieci, wspólnie dbają Zakład, Gminne Centrum Informacji, Centrum Usług Społecznych, wolontariusze i mieszkańcy Ziemi Mszczonowskiej. Bardzo wielu uchodźców znalazło również schronienie u prywatnych rodzin lub wynajmuje kwatery na terenie gminy. Burmistrz przedstawił też podział zadań lokalnych instytucji, które uczestniczą w niesieniu pomocy.

Włodarz podkreślił, że samorząd będzie się starał w miarę możliwości wspierać wszystkich tych, którzy pomogli obywatelom Ukrainy, udzielając im schronienia we własnych domach czy mieszkaniach. Burmistrz wyraził również wdzięczność dla organizacji pozarządowych i przedsiębiorców, którzy pomagają uchodźcom w tym trudnym czasie. W swoim wystąpieniu włodarz poinformował też, że wszyscy czekają na specjalną ustawę, zawierającą przepisy dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy, uciekającym przed działaniami wojennymi.

Inspektor Grzegorz Antolak z Wydziału Spraw Obywatelskich poinformował, że rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne dotyczące bezpłatnej pomocy medycznej dla uchodźców, świadczonej przez placówki mające umowy z NFZ. W swoim wystąpieniu apelował także do mieszkańców o sprawdzanie aktualnych informacji na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Zgodnie ze słowami inspektora podjęto działania zmierzające do ustalenia liczby obywateli Ukrainy, którzy zatrzymali się na terenie gminy w związku z toczącą się w ich ojczyźnie wojną.

Monika Malczak, dyrektor Centrum Usług Społecznych, opowiedziała o najpotrzebniejszych produktach dla uchodźców, które są zbierane podczas lokalnych zbiórek. Obecnie poszukiwane są dwie pralki i suszarki automatyczne do Ośrodka ZUS. Radny Andrzej Osial zadeklarował, że po zakończeniu obrad z własnych środków zakupi pierwsze z tych urządzeń i dostarczy je do Osuchowa.

Dyrektor GCI Beata Sznajder podkreślała, że dary zbierane przez lokalne instytucje i organizacje pozarządowe są przekazywane także Polakom, którzy pozostali na terytorium Ukrainy, ponieważ ich sytuacja również jest niezwykle trudna. W swoim wystąpieniu apelowała do mieszkańców o przynoszenie do punktów zbiórek nie tylko artykułów spożywczych czy chemicznych, ale także podstawowych środków medycznych, typu plastry, syropy czy woda utleniona. Obiecała, że GCI będzie na bieżąco podawać krótkie komunikaty dotyczące tego, co jest w danej chwili najbardziej potrzebne, a co udało się zebrać w nadwyżce. Dyrektor Beata Sznajder podziękowała również Monice Kubiak, która organizuje lokalny wolontariat „Pomagam w Potrzebie” i wraz z jego członkami od samego rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie niesie pomoc docierającym do Polski uchodźcom. Słowa wdzięczności skierowała także do władz samorządowych za szybką reakcję oraz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i mieszkańców za wsparcie na rzecz ofiar wojny.

Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Ewa Zielińska poinformowała, że gminne szkoły podstawowe i przedszkola są gotowe na przyjęcie nowych podopiecznych. W wyniku przeprowadzonej analizy ustalono, że przy zachowaniu obecnego poziomu zatrudnienia w placówkach, możliwe jest przyjęcie do nich ok. 40 przedszkolaków oraz ok. 220-260 uczniów klas 1-8 narodowości ukraińskiej.

Grażyna Pływaczewska, dyrektor Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, opowiedziała o planowanym całodniowym koncercie charytatywnym na rzecz obywateli Ukrainy, który odbędzie się w niedzielę, 6 marca w miejskiej hali sportowej. Podczas wydarzenia zbierane będą dary i środki finansowe dla uchodźców. Dyrektor MOK krótko opisała koncert i jego gwiazdy a także podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Czarnecka powiedziała, że podczas tego charytatywnego wydarzenia odbędzie się również kiermasz książek przygotowany przez jej instytucję.

Przewodniczący Łukasz Koperski podziękował przedmówcom a także wszystkim, którzy zaangażowali się w niesienie wsparcia dla obywateli Ukrainy. Następnie rozpoczął dyskusję dotyczącą kolejnych form samorządowej pomocy dla uchodźców, w której udział wzięli zgromadzeni radni oraz przedstawiciele lokalnych instytucji. Na tym zakończono nadzwyczajne obrady RM.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Kobiety i mężczyźna podczas obrad Rady Miejskiej
  • Mężczyźni podczas obrad Rady Miejskiej
  • Kobiety i mężczyzna podczas obrad Rady Miejskiej

wstecz