AKTUALNOŚCI MARZEC 2022

  • Kobiety i mężczyzna podczas obrad Rady Miejskiej

Komisja Oświaty i Spraw Społecznych, 9 marca 2022 r.

Głównym tematem posiedzenia Komisji były oceny działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Centrum Usług Społecznych w minionym roku. Spotkanie otworzyła jej przewodnicząca, radna Barbara Gryglewska. W pracach uczestniczyli także członkowie: wiceprzewodniczący organu Robert Głąbiński, radna Katarzyna Ciećwierska, radna Dorota Kaźmierczak, radny Krzysztof Krawczyk, rady Andrzej Osial, radny Andrzej Osiński radny Waldemar Suski i radny Mirosław Wirowski.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Sprawozdanie z działań GKRPA w 2021 r. złożyła Elżbieta Szaforska, koordynator organu z ramienia gminy. Jak można było się dowiedzieć z jej wystąpienia, do zadań Komisji należą: inicjowanie działań w zakresie realizacji zadań własnych gminy związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych; podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczenia w zakładzie lecznictwa odwykowego a także opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych pod względem zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwała rady (limit i lokalizacja punktów, w których sprzedawane i podawane są napoje alkoholowe). Wydatki GKRPA w 2021 r. zamknęły się w kwocie 381 846,32 zł a obejmowały m.in. zakup wyposażenia, materiałów i środków żywnościowych, koszty administracyjne a także świadczenia społeczne.

W ramach swojej działalności w 2021 r. Komisja odbyła 22 posiedzenia – 10 hybrydowych i 12 stacjonarnych. Głównym tematem spotkań były rozmowy motywujące osoby mające problem z nadużywaniem alkoholu. Członkowie Komisji podczas rozmów służyli szeroką informacją dotyczącą form pomocy dla osób z problemem uzależnienia. Wśród osób zaproszonych, zostały rozdysponowane ulotki informacyjne na temat szkodliwości nadmiernego spożywania alkoholu otrzymane z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, aby ułatwić przystąpienie do leczenia. Podczas posiedzeń Komisja omówiła również bieżące sprawy wynikające z różnych aspektów jej działalności.

Na przestrzeni minionych dwunastu miesięcy do GKRPA wpłynęło 20 wniosków dotyczących osób nadużywających alkoholu, w tym: 2 wnioski od II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Żyrardowie, 1 z Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie oraz 17 z Komisariatu Policji w Mszczonowie. Wśród zgłoszonych osób było 10 osób z terenu Mszczonowa i 10 z obszarów wiejskich. Przewodnicząca Barbara Gryglewska podziękowała za złożone sprawozdanie oraz działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Centrum Usług Społecznych

O funkcjonowaniu CUS opowiedziała dyrektor, Monika Malczak. Prowadząc działalność jednostka współpracował z licznymi podmiotami; organizacjami pozarządowymi a także instytucjami. W tej grupie dyrektor Malczak wymieniła m.in. Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komisariat Policji w Mszczonowie, Stowarzyszenie MONAR, CARITAS Archidiecezji Warszawskiej oraz Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów „Uśmiech Dziecka”.

Dział Pomocy Społecznej instytucji realizował zadania z zakresu pracy socjalnej, które polegały na wspieraniu osób i rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Polegało ono m.in. na doradztwie, wydawaniu skierowań na leczenie i do specjalistów, przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz rozmowach motywacyjnych. Pomoc w ramach tego zadania własnego gminy obejmowała również wypłacanie zasiłków okresowych, celowych, w naturze, opiekuńczych i stałych, usługach opiekuńczych, finansowaniu pobytu w schronieniu „Monar-Markot” a także sprawienie pogrzebu.

CUS przydzielał również wsparcie asystenta rodziny dla tych gospodarstw domowych, w których zdiagnozowano bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu domu, a także opiekę zatrudnianego w instytucji psychologa. Centrum opłacało także koszt pobytu dzieci w rodzinie zastępczej, Domu Dziecka i Rodzinnym Domu Dziecka. Kwestie finansowe związane z działalnością Centrum Usług Społecznych przedstawiła główna księgowa instytucji Danuta Górniak.

Przewodnicząca Barbara Gryglewska podziękowała przedstawicielkom CUS za szeroką działalność, szczególnie podkreślając znaczenie dwóch Klubów „Senior +”, które są prowadzone przez jednostkę w Mszczonowie. Na zakończenie tego punktu poruszono temat pomocy uchodźcom z Ukrainy, do którego nawiązał radny Andrzej Osiński. Radny Mirosław Wirowski apelował o wsparcie ośrodka w Badowie, w którym również przebywa ok. 70 uchodźców. Na tym zakończono obrady Komisji Oświaty i Spraw Społecznych.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Mężczyźni podczas obrad Rady Miejskiej
  • Kobieta i mężczyźni podczas obrad Rady Miejskiej

wstecz