AKTUALNOŚCI LUTY 2022

Był MOPS, jest CUS, czyli o usługach „szytych na miarę”

Zmienia się świat, więc zmieniają się również potrzeby ludzi. Mając to na uwadze, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszczonowie postanowili dostosować swoją działalność do otaczającej nas rzeczywistości i zaproponować mieszkańcom gminy usługi „szyte na miarę”. Dla wszystkich a nie tylko dla swoich dotychczasowych podopiecznych.

Idea ta przyświecała dyrektor MOPS Monice Malczak i jej załodze podczas opracowywania projektu, w wyniku którego Ośrodek miał zostać przekształcony w Centrum Usług Społecznych (CUS). Udało się! Mszczonów uzyskał dofinansowanie na realizację szeregu działań z zakresu pomocy społecznej jako jeden z zaledwie 6 samorządów, liczących do 100 tys. mieszkańców, w Polsce! W sumie podobne projekty zrealizują tylko 32 gminy. Łączna kwota wsparcia jest równie niebagatelnym sukcesem. Na realizację projektu o nazwie „Centrum Usług Społecznych w Gminie Mszczonów” udało się pozyskać 3,125 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój na lata 2014-2020, działanie 2.8 Rozwój Usług Społecznych świadczonych w środowisku społecznym. Unijne środki lokalnemu samorządowi przekazało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Całe działanie nie wymaga wkładu własnego gminy.

W ten sposób 1 lipca 2021 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przekształcił się w Centrum Usług Społecznych. Zmiana nazwy była jednym z etapów realizacji projektu, który rozpoczął się z początkiem 2021 r. a zakończy - 31 lipca 2023 r. W CUS zatrudnieni zostali już również nowi specjaliści – koordynator indywidualnych planów usług społecznych oraz organizator społeczności lokalnej. Dotychczasowy personel Centrum podnosił zaś swoje kwalifikacje, by posiadać wiedzę i umiejętności niezbędne do poszerzenia działalności.

Co zmieni się dzięki przekształceniu instytucji? Przede wszystkim, zamierza ona swoją ofertę kierować do wszystkich mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej, a nie tylko do jej dotychczasowych odbiorców. Pierwsze efekty poszerzenia usług można było zaobserwować chociażby w trakcie ferii. Przez cały pierwszy tydzień zimowej przerwy CUS zapraszał najmłodszych do parku miejskiego, w którym stanęła, wynajęta przez Centrum, zjeżdżalnia Snowtubing. W pierwszą niedzielę lutego, również na terenie przykościelnym, odbyła się z kolei Feriada, podsumowująca tydzień zabaw. Podczas imprezy nie zabrakło animacji, konkursów i tańca a na jej zakończenie uczestnicy mogli obejrzeć uliczne jasełka w wykonaniu Teatru Prawdziwego.

Kolejnym pomysłem, którego realizacja ma posłużyć wszystkim mieszkańcom, jest uruchomienie specjalistycznego poradnictwa medycznego. Dzięki temu CUS chce ułatwić dostęp do służby zdrowia, szczególnie osobom niezmotoryzowanym czy starszym. Ten aspekt nowej oferty będzie dedykowany wszystkim grupom - dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom. W tym celu pracownicy CUS przeprowadzili już rozpoznanie potrzeb mieszkańców dotyczące najbardziej niezbędnych rodzajów lekarzy-specjalistów.

Od dłuższego czasu mówi się także o potrzebie powstania Domu Dziennego Pobytu, który zapewniłby seniorom opiekę, wspierając ich aktywnych zawodowo krewnych. Dzięki temu najstarsi mieszkańcy nie spędzaliby czasu samotnie w domu, ale mogli korzystać z dedykowanych im zajęć zdrowotnych, gimnastycznych i tematycznych. Zgodnie z projektem CUS planowany Dom będzie także miejscem spotkań, które zapobiegać będzie społecznemu wykluczeniu seniorów.

Podobny plan Centrum dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym. CUS chciałby stworzyć miejsce, w którym będą one miały zapewnioną czasową opiekę w przypadku, gdy np. rodzice muszą zrobić zakupy a nie mają z kim zostawić swoich pociech. Kącik zabaw dla dzieci nie będzie miał charakteru przedszkola czy żłobka, a zapewniany nadzór będzie doraźny i wynikający z „potrzeby chwili”.

Kolejną propozycją CUS będzie tzw. „mieszkanie treningowe”. W miejscu tym odbywać się będą spotkania dzieci z rodzin zastępczych z ich biologicznymi rodzicami. Dla wszystkich zainteresowanych stron najlepiej jest bowiem, gdy organizowane są one na neutralnym gruncie. Mieszkanie treningowe obejmować będzie również wsparcie psychologa czy pedagoga. Dyrektor i pracownicy CUS chcieliby, żeby efektem działania tego miejsca były, w miarę możliwości, powroty dzieci do ich biologicznych rodziców.

Realizacja projektu pozwoli również rozszerzyć wolumen usług opiekuńczych, szczególnie na terenach wiejskich.

Wszystkie zaplanowane działania będą wspierać różnorodne grupy wiekowe i będą dostosowane do ich potrzeb, więc określenie „usługi szyte na miarę” idealnie podsumowuje nowe propozycje mszczonowskiego CUS-u.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz wsparcia można uzyskać w Centrum Usług Społecznych, które mieści się w Mszczonowie przy ul. Grójeckiej 45 a także dzwoniąc pod numer: 46 857 12 73 lub pisząc na adres mailowy: mops@mszczonow.pl.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Zdjęcie: baner informujący o dofinansowaniu projektu

wstecz