AKTUALNOŚCI LISTOPAD 2022

Wydarzyło się w Bibliotece

Czy dziesięć to dużo?

Wizyta przedszkolaków w bibliotece jak zawsze dostarczyła nam odpowiedniej dawki przemyśleń i nowej wiedzy. Na spotkaniu, które odbyło się 6 października w naszej filii w Osuchowie, wspólnie z dzieciakami z miejscowego Oddziału przedszkolnego zastanawialiśmy się między innymi, nad tytułową sprawą – Czy 10 to dużo? 


Jak każdy rodzic zapewne wie, dzieci zadają mnóstwo pytań. Staramy się być cierpliwi i na wszystkie wyczerpująco odpowiadać, nawet na te najdziwniejsze. Dzięki tym pytaniom i naszym odpowiedziom nasza latorośl jest w stanie lepiej poznać i zrozumieć otaczający je świat i prawa, jakimi się rządzi.


I tu poznajemy naszych bohaterów – literacko przenosimy się z naszego bibliotecznego dywanu do lasu, by tam poznać Tatę Wilka oraz Małego Wilczka oraz wysłuchać historii opowiedzianej przez Sabine Bohlmann oraz pięknie zilustrowanej przez naszą rodzimą autorkę i artystkę Emilię Dziubak – książki pt. „Tatusiu, czy dziesięć to dużo?”.


Mały Wilczek zadaje Tacie Wilkowi bardzo dużo pytań. Czy jestem szybki? Czy jestem głośny? Czy jestem silny? To tylko kilka z nich. Tata na wszystko ma odpowiedź, ale wcale nie taką prostą. Świat jest przecież skomplikowany. Tylko jedno jest proste. Niezależnie od tego, czy Wilczek jest szybki, głośny czy silny, tata kocha go równie mocno! Jest to piękna opowieść o relacji dziecka i rodzica. 


Co jeszcze robiliśmy po przeczytaniu tej opowieści? Zostaliśmy w lesie, by przypomnieć sobie, jakie jeszcze stworzenia w nim mieszkają. Na koniec dzieci podzieliły się na dwie dzielne grupy poszukiwaczy, których zadaniem było znalezienie 10 mrówek i 10 małpek – nie było łatwo!


Patroni Roku 2022 – warsztaty z Moniką Sawicką


„Patroni roku 2022” – pod takim hasłem odbyły się w SP w Osuchowie i SP w Mszczonowie warsztaty z Moniką Sawicką. Młodzież z klas 6-8 wzięła udział w warsztatach poświęconych twórczości Józefa Wybickiego oraz Marii Konopnickiej, którzy literacko wyróżniają się wśród patronów 2022 roku.


Młodzież w czasie treściwej prezentacji poznała życiorysy bohaterów zajęć, by później skupić się na zadaniach przygotowanych im przez prowadzącą. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie informacje z podręczników historii – życie i twórczość omawianych postaci, ale też zebrać garść informacji dotyczących polskich pieśni hymnicznych oraz tej najważniejszej pieśni – „Mazurka Dąbrowskiego”.
W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny epoki Romantyzmu i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele. W tegorocznej uchwale sejmowej zaznaczono, iż „pamięć romantyzmu polskiego jest pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość”.


Na patronów roku 2022 zostali wybrani: Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Wanda Rutkiewicz i Józef Rufin Wybicki.


Czy miejsce urodzenia wpływa na dalsze życie człowieka? – Spotkanie DKK


Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce „Chrobot” Tomasza Michniewicza. Zastawialiśmy się nad tym, czy i jak miejsce urodzenia wpływa na dalsze losy człowieka, na jego rozwój oraz poczucie bezpieczeństwa. Swoimi spostrzeżeniami dzieliliśmy się na podstawie 7 historii 7 zupełnie zwykłych osób urodzonych w różnych miejscach na świece. Książka wywołała burzliwą dyskusję, ale też skłoniła czytelników do refleksji nad stwierdzeniem „czy mniej znaczy więcej?”.
Cichutko! Cii! Zajęcia z grupą Krasnale


Cichutko! Cii… Tak sugestywnie ćwiczyliśmy uciszanie z grupą Krasnale, która w piątek, 21 października, odwiedziła naszą bibliotekę.
Po wakacyjnej przerwie wracamy z cyklicznymi spotkaniami w bibliotece. Rok szkolny rozkręcił się na dobre, więc to dobry moment, by powrócić do naszych książkowych spotkań z przedszkolakami. Dziś odwiedziła nas grupa Krasnali z Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Mszczonowie, by wraz z Panią Natalią powędrować po literackim, jesiennym lesie.


Książki „Ciii…Cichutko!” Nicoli Kinnear oraz „Reksio. Czytanki z obrazkami” okazały się świetną lekturą dla małych czytelników i fantastycznie wprowadziły je w jesienny klimat. W pierwszej z naszych lektur poznaliśmy małą lisiczkę, która bardzo lubiła ciszę, bo mogła dostrzec więcej z tego, co się dzieje w lesie. Jednakże jej przyjaciele lubili głośną zabawę, przez którą nie zauważyli zagrożenia… jak się skończyła ta historia? Zapraszamy do wypożyczania!


Drugą wybraną książeczką były „Czytanki z obrazkami”, w której razem z Reksiem odbyliśmy dwie literackie wyprawy – jesienną wycieczkę rowerową do lasu oraz wiosenną wyprawę w góry. Po części literackiej przyszedł czas na pracę twórczą. Na podstawie liści zebranych na spacerze dzieci stworzyły kreatywne leśne zwierzątka.


Anatom, anatomia, ciało człowieka – zajęcia z przedszkolakami


Z ilu kości składa się ciało człowieka? Jaki układ odpowiada za krążenie, jaki za oddychanie? Kim jest anatom albo paleontolog? Na te i wieeele innych pytań odpowiedziało 11 przedszkolaków z osuchowskiego Oddziału Przedszkolnego, którzy 25 października odwiedzili naszą filię biblioteczną. Na kolejnych literackich zajęciach zostały przedstawione 3 arcyciekawe książki, które fascynują nie tylko dzieci: „Anatomicum” Jennifer Z. Oaxton; il. Katy Wiedermann; Jak to działa? Ciało człowieka” Nikola Kucharska i „Księga ciała” Hannah Alice.
Nie starczyłoby czasu, by podczas zajęć przeczytać dokładnie – od deski do deski – wszystkie trzy książki, ale zainteresowaliśmy dzieci tematem tej cudownej maszyny, jaką jest ludzkie ciało. Spotkanie rozpoczęliśmy zagadkami, a jedną z nich umieszczamy tutaj. Kto zgadnie?Jest ich wiele w ciele człowieka,
podporą są dla ciała.
Gdy którąś z nich się złamie
– bieda jest niemała!
Przy okazji odbyliśmy spotkanie z cyklu „A jak będę dorosły”, podczas którego dzieci dowiedziały się wielu informacji o zawodzie paleontologa oraz o osobie zawodowo zajmującej się anatomią – nauką o budowie organizmów żywych, czyli anatomie. Dodatkowo po powrocie do przedszkola dzieci wykonały czarno-białe ilustracje – swoje portrety, ale w wersji szkieletowej.
Album rodzinny


We wtorek, 25 października, mieliśmy okazję zorganizować spotkanie „wspominajkę”, na którym pierwsze skrzypce grało nasze piękne miasteczko – Mszczonów.


Mszczonów obchodzi w tym roku swoje 645-lecie, dlatego uczestnicy spotkania mieli za zadanie przynieść własne fotografie, które można było obejrzeć i zobaczyć zmiany, jakie dokonały się w naszej miejscowości. A przyznać trzeba, że zmieniło się wiele – rozrosła się osada fabryczna; dzięki obwodnicy miasta ulicą Tarczyńską i Dworcową nie jeżdżą już samochody ciężarowe i tiry, które pamiętamy ze swądu spalin i trzęsących się szyb w oknach bloków na ulicy Dworcowej. 


Zmieniło się targowisko miejskie, które pamiętamy jako miejsce pełne dołków i kałuż. Ulica Sienkiewicza jest naszą reprezentacyjną ulicą, a przykościelny park jest obecnie miejscem, w którym mszczonowiacy chętnie spędzają swój wolny czas. W Amfiteatrze dzieje się wiele wydarzeń, w których uczestniczą mieszkańcy.


A czy pamiętacie Państwo jak wyglądał skwerek przy blokach na ulicy Północnej? Albo czy pamiętacie boisko niedaleko Geotermii? Dziś znajduje się tam tężnia, która dopełnia rekreacyjno-wypoczynkowy charakter miasta.


Zmienił się również teren przy ratuszu miejskim. W latach 90-tych w obecnym gmachu władz miasta była kwiaciarnia, a na piętrze mieścił się lokal naszej biblioteki. Na pewno wielu z mieszkańców Mszczonowa pamięta przystanek PKS i krocie autobusów.
Nasi goście chętnie przeglądali przyniesione przez siebie zdjęcia. Na wielkie brawa zasłużyły również fotografie pana Roberta Bartosiaka, który pokazał nam zdjęcie z jednego z głównych wydarzeń miasta – Jarmarku Mszczonowskiego z roku 1997, kiedy to oprócz występów gwiazd muzycznych, jedną z atrakcji był barwny korowód historyczny – inscenizacja nadania praw miejskich. 


Pan Robert przyniósł także fotografie teraźniejszego Mszczonowa, na których mogliśmy podziwiać piękne zachody słońca, panoramę miasta, Dworzec Kolejowy i jego okolice. Możemy śmiało napisać, że mamy bardzo utalentowanych fotografów w Mszczonowie!
A my, jako biblioteczna rodzina pochwaliłyśmy się naszymi kronikami, które również kryją w sobie wiele zdjęć i ciekawych wspomnień. Kilka naszych czytelniczek odnalazło się na zdjęciach sprzed lat. Był to ciepły i pełen wspomnień jesienny wieczór w MBP. Dziękujemy!

Dekorowanie dyni


To już kolejny rok, kiedy dynie zagościły w naszej bibliotece. Tym razem zaprosiłyśmy młodych artystów w biblioteczne progi, aby wraz z Paniami Natalią i Karoliną udekorowali jesienne dynie. Wyświetlone na ekranie inspiracje okazały się dobrym początkiem i wskazały artystom kierunek. Prace trwały ponad godzinę, techniki były przeróżne, pomysły wyszukane i... wszystkie chwyty dozwolone. Jedno jest pewne, za rok dyniowa biblioteka powróci!


MBP Mszczonów

  • Zdjęcie: uczestnicy  spotkań w ramach działań bibliotece
  • Zdjęcie: uczestnicy  spotkań w ramach działań bibliotece
  • Zdjęcie: uczestnicy  spotkań w ramach działań bibliotece
  • Zdjęcie: uczestnicy  spotkań w ramach działań bibliotece
  • Zdjęcie: uczestnicy  spotkań w ramach działań bibliotece
  • Zdjęcie: uczestnicy  spotkań w ramach działań bibliotece
  • Zdjęcie: uczestnicy  spotkań w ramach działań bibliotece

wstecz