AKTUALNOŚCI CZERWIEC 2022

Z obrad XLVII sesji Rady Miejskiej w Mszczonowie

We wtorek, 31 maja 2022 roku, odbyła się XLVII sesja Rady Miejskiej w Mszczonowie, w trakcie której wysłuchano sprawozdania z działalności Gminnego Centrum Informacji oraz analizy zasobów pomocy społecznej. Podczas obrad podjęto również szereg uchwał w sprawie m.in. opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy zmian budżetowych. Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski. Materiały i uchwały omawiane podczas obrad wraz z nagraniem są dostępne w serwisie www.mszczonow.esesja.pl.

Gminne Centrum Informacji

Sprawozdanie z funkcjonowania Gminnego Centrum Informacji za rok 2021 przedstawiła dyrektor Beata Sznajder. W swoim wystąpieniu podała szczegółowe dane dotyczące wszystkich obszarów działalności swojej instytucji, a także wsparcia, które jednostka świadczy na rzecz ukraińskich uchodźców.

Radny Ryszard Stusiński przypomniał, że podczas obrad Komisji Rozwoju, Budżetu i Rolnictwa dyrektor Beata Sznajder wnikliwie omówiła funkcjonowanie GCI, a jej sprawozdanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez członków organu. Korzystając z okazji w imieniu obecnych podczas tego spotkania podziękował przedstawicielce Centrum za działalność jej jednostki.

Przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Barbara Gryglewska poinformowała, że dyrektor Sznajder nie zdążyła wymienić wszystkich działań swojej instytucji. Podkreślała zaangażowanie jej pracowników oraz podziękowała szczególnie za zadania realizowane w zakresie promowania historii.

Wiceprzewodniczący Marek Zientek wyraził wdzięczność szczególnie za działalność fili GCI w Osuchowie, która wspiera mieszkańców terenów wiejskich. Podkreślał, że pracownicy Centrum wykazują się praktycznie w każdym obszarze funkcjonowania gminy.

W ramach podsumowania tego punktu głos zabrał również prowadzący obrady Łukasz Koperski. Przewodniczący podziękował dyrektor Beacie Sznajder, a za jej pośrednictwem także wszystkim pracownikom GCI za szeroki zakres prowadzonej przez instytucję działalności. Wyraził także wdzięczność za wspieranie Rady, a także wkład wniesiony w organizowanie imprez związanych z jubileuszem 645-lecia nadania praw miejskich dla Mszczonowa.

Zasoby pomocy społecznej

Dokument, zawierający ocenę gminnych zasobów pomocy społecznej w 2021 roku, omówił Łukasz Kłopotowski z Centrum Usług Społecznych. W swoim wystąpieniu przedstawił m.in. dane demograficzne a także te dotyczące osób korzystających ze wsparcia.

Radna Barbara Gryglewska wyraziła zadowolenie z działalności obydwu Klubów „Senior +”, a także opisała współpracę miejsc spotkań nestorów z Gminnym Centrum Informacji oraz Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym.

Wiceprzewodniczący Marek Zientek poinformował, że jest pod wrażeniem profesjonalności dokonanej analizy, a także ogromnej pracy, wykonywanej przez pracowników CUS.

Przewodniczący Łukasz Koperski podziękował przedstawicielowi instytucji za przygotowanie oceny zasobów pomocy społecznej w gminie. Także i on zwrócił uwagę na szerokie pole działań CUS. Podkreślał również, że instytucja funkcjonowała ostatnio w trudnych czasach – najpierw pandemicznych, a obecnie związanych z pobytem uchodźców.

Rozpatrzenie petycji

Andrzej Osial, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, przedstawił uchwałę w sprawie pozostawienia bez rozpatrzenia petycji, która wpłynęła od mieszkańców miejscowości Pieńki-Strzyże i Pieńki Osuchowskie. Dokument ten nie spełniał wymogów formalnych. W odpowiedzi na pytanie radnego Marka Zientka poinformował, że jeżeli petycja zostanie złożona ponownie, zgodnie z obowiązującą procedurą, wówczas na pewno zostanie rozpatrzona. Przewodniczący Komisji Budżetu, Rozwoju i Rolnictwa Ryszard Stusiński poinformował, że także członkowie jego organu uznali, że dokument nie będzie dyskutowany z uwagi na błędy formalne.

Rozpatrzenie wniosku

Radny Andrzej Osial omówił również uchwałę dotyczącą wniosku Fundacji Zdrowie i Bezpieczeństwo z siedzibą w Łodzi w sprawie zorganizowania spotkania z Przewodniczącym RM w celu poruszenia kwestii stanowiska Rady odnośnie dalszego zbywania nieruchomości pod inwestycje oraz ryzyka negatywnego oddziaływania na środowisko. Dokument ten nie zostanie uwzględniony, ponieważ zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady i prowadzenie jej obrad.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Renata Wolak, naczelnik Wydziału Gospodarki Gminnej, przedstawiła uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty oraz zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady. O szczegóły upustów pytał radny Krzysztof Krawczyk.

Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego

Przedstawicielki pracowni urbanistyczno-projektowej omówiły dwie uchwały w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczących fragmentów Mszczonowa, Grabców Józefpolskich oraz Markowa-Towarzystwo. Przewodniczący Komisji Budżetu, Rozwoju i Rolnictwa Ryszard Stusiński poinformował o pozytywnej opinii jego organu dla przedstawionych dokumentów. Radny Andrzej Osial podkreślał, że mieszkańcy obydwu miejscowości wiejskich także poparli zmiany MPZP dla ich terenu.

Utworzenie spółki

Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Taida Sochańska przedstawiła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie spółki KZN Mazowsze Centrum Spółka z o. o.

Gospodarka finansowa

Skarbnik Aneta Ciechańska-Gołyńska przedstawiła zmiany w bieżącym budżecie oraz wynikające z nich korekty w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Komisja Rewizyjna

Działalność organu w okresie pomiędzy sesjami przedstawił jego przewodniczący, radny Krzysztof Krawczyk. W tym czasie Komisja odbyła jedno posiedzenie, 20 maja udając się do siedziby Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, by przeanalizować gospodarkę finansową instytucji w 2021 r. Kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

Działalność Burmistrza Mszczonowa

W okresie pomiędzy sesjami burmistrz Józef Grzegorz Kurek wydał 8 zarządzeń, dotyczących m.in. zmian w bieżącym budżecie oraz form pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom.

Włodarz poinformował zebranych, że budowa nowej fontanny w parku przy ul. Narutowicza została odłożona o rok, ponieważ gmina otrzymała ponad 17 mln zł na inwestycje drogowe w ramach Polskiego Ładu 2.0. W związku z tym konieczne będzie zabezpieczenie środków na wkład własny w realizację tych zadań. Wiceprzewodniczący Marek Zientek wyraził ogromne zadowolenie, że w ramach tej wielomilionowej dotacji zmodernizowana zostanie ul. Białogórska, na co bardzo długo czekali mieszkańcy. Podziękował burmistrzowi i pracownikom Urzędu Miejskiego za skuteczne działania zmierzające do pozyskania pieniędzy na tę inwestycję.

Burmistrz mówił również o gminnym Dniu Dziecka, który miał formę pikniku, przygotowanego przez współpracujące ze sobą instytucje gminne i organizacje pozarządowe w przykościelnym parku. Włodarz podziękował wszystkim zaangażowanym w zrobienie tej imprezy. Wyrazy wdzięczności w tej kwestii przekazał w imieniu swoim i całej Rady również przewodniczący Łukasz Koperski.

Wiceprzewodniczący Waldemar Suski pytał o to, czy powiat żyrardowski planuje zrealizowanie mostu w miejscowości Wygnanka. Radny Robert Głąbiński podkreślał, że przykościelny park to idealne miejsce do rekreacji i integracji mieszkańców. Wstępnie zgłosił postulat konieczności przebudowy placu zabaw na tzw. osiedlu Północna.

Radny Mirosław Wirowski podziękował za inwestycję, polegającą na rewitalizacji przykościelnego parku. Postulował, by w przyszłości zamiast dużych imprez na placu, organizować w amfiteatrze cykliczne, kameralne wydarzenia dedykowane różnym grupom wiekowym.

Interpelacje i zapytania

Wiceprzewodniczący Waldemar Suski apelował o akcję informacyjną przypominającą, że do 30 czerwca właściciel bądź zarządca nieruchomości musi zadeklarować rodzaj źródła ogrzewania budynku.

Radny Mirosław Wirowski w imieniu seniorów prosił o dostawienie ławek z oparciami przy miejskiej tężni. Z kolei radny Robert Głąbiński podziękował za stworzenie tego punktu rekreacyjnego na osiedlu.

Wolne wnioski

W ramach tego punktu jako pierwszy wystąpił Marek Balcer, prezes spółki Geotermia Mazowiecka, który opowiedział o rozpoczęciu ogromnej inwestycji, jaką jest wykonanie drugiego odwiertu. Swoje pytania w tym temacie zadali radni Mirosław Wirowski, Łukasz Koperski, Robert Głąbiński i Marek Zientek.

Korzystając z obecności dwojga dzielnicowych radny Robert Głąbiński podjął temat ewentualnych zachowań chuligańskich na stadionie KS Mszczonowianka. W odpowiedzi usłyszał, że mecze lokalnej drużyny piłkarskiej przebiegają bez ekscesów. Przewodniczący Łukasz Koperski interesował się bezpieczeństwem podczas niedzielnej imprezy z okazji Dnia Dziecka. Dzielnicowy Sławomir Zieliński poinformował, że wydarzenie to odbyło się bez żadnych zakłóceń spokoju.

Radny Marek Baumel poruszył temat często niedziałającej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Wschodniej i Tarczyńskiej. Oprócz tego zgłosił problem ze śmieciami, które zalegają po weekendowych imprezach nad stawami św. Anny.

W ramach ostatniego punktu odbyła się dyskusja dotycząca inwestycji związanych z gospodarowaniem odpadami. Z samorządowcami rozmawiały mieszkanki Żabiej Woli i Radziejowic. Na tym zakończono sesję Rady Miejskiej.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Mężczyźni i kobieta podczas obrad Rady Miejskiej
  • Mężczyzna i kobiety podczas obrad Rady Miejskiej
  • Mężczyźni podczas obrad Rady Miejskiej
  • Kobieta przy mównicy
  • Mężczyzna przy mównicy
  • Mężczyzna przy mównicy
  • Mężczyzna, policjant przy mównicy

wstecz