Krzyż Świętych Męczenników Polskich opuszcza Mszczonów
Kolejnym etapem pielgrzymki dzieła wybitnego rzeźbiarza Maksymiliana Biskupskiego będzie Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Zarzecznej. W niedzielę, 15 czerwca, w mszczonowskiej farze odbyło się symboliczne przekazanie korony wieńczącej Krzyż dyrektor muzeum Aleksandrze Biniszewskiej. W wydarzeniu oprócz już wspomnianych osób uczestniczyli także: burmistrz Łukasz Koperski, wiceburmistrz Barbara Galicz, przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski, ks. dziekan Adam Kostrzewa oraz radna powiatowa Beata Sznajder. Mszę Świętą, po której odbyła się uroczystość przekazania korony, odprawił ks. prałat Tadeusz Przybylski. Akt strzelisty odczytał rzeźbiarz Maksymilian Biskupski. Przemówienia w trakcie wydarzenia wygłosili burmistrz Łukasz Koperski i dyrektor Muzeum LiK Aleksandra Biniszewska. Wartę honorową przy koronie zaciągnęli rekonstruktorzy z GRH „Strzelcy” Piotr Dymecki i Cezary Dębski.
Burmistrz Koperski w swoim przemówieniu mówiąc o pomniku Maksymiliana Biskupskiego, który przez blisko dwa miesiące był eksponowany w mszczonowskiej świątyni pw. Świętego Jana Chrzciciela stwierdził – „dziś ten niezwykły symbol potęgi i trwałości państwa polskiego, a także naszej świętej wiary katolickiej, która przez wieki spajała Rzeczpospolitą, przekazujemy naszym przyjaciołom z sąsiedniej gminy Radziejowice. Kolejnym etapem pielgrzymki Krzyża będzie Muzeum Lwowa i Kresów, zlokalizowane w Kuklówce Zarzecznej. To miejsce, gdzie patriotyzm jest żywy, a umiłowanie historii szczere. Wierzę, że to dobry wybór. Krzyż stanie przy wymownych pomnikach męczeństwa Narodu – jakimi są chaty zesłańców syberyjskich, (w jakich przebywali polscy księża w tym śp. proboszcz Władysław Polkowski naczelnik powstańczego Mszczonowa 1863 roku, a także młody Józef Piłsudski - późniejszy wyzwoliciel Polski. Jakże to znamienne! Pamiętajmy, że budowa naszej fary została zapoczątkowana przez wspomnianego proboszcza Polkowskiego i to z niej Krzyż powędruje do syberyjskiego domu tego wielkiego, mszczonowskiego kapłana, odtwarzając niejako jego życiowe losy. Dziękuję przedstawicielom gminy Radziejowice za gest przejęcia krzyża i umożliwienie mu kontynuacji pielgrzymki, która w co głęboko wierzę zakończy się w miejscu wyjątkowym dla naszego Narodu, czyli na Jasnej Górze.”
***
„Krzyż Świętych Męczenników Polskich do Zmartwychwstania Narodu”, autorstwa wybitnego polskiego artysty Maksymiliana Biskupskiego, to monumentalny symbol obchodów milenium Królestwa Polskiego.
Jego instalacja w mszczonowskiej farze nastąpiła dokładnie w dniu tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, 18.04.2025 roku. W ten historyczny Wielki Piątek rozpoczęła się uroczysta wędrówka Krzyża jako wyrazu polskiej, 1000-letniej tożsamości, a także wierności oraz spójności z przeszłymi i przyszłymi pokoleniami Rzeczypospolitej.
Krzyż zwieńczony Koroną Pierwszego Króla Polski, wyniesioną dłońmi Obrońców Ojczyzny, symbolizuje nierozerwalny związek polskości z wiarą katolicką.
Dłonie Polskich Męczenników, układające się w kształt symbolu męki, ale też triumfu Zbawiciela, są jak prośba skierowana do Nieba o błogosławieństwo dla Polski, o jej jedność, odrodzenie i powrót na drogę świetności.
Korona Bolesława Chrobrego, znajdująca się na szczycie krzyża podtrzymywana jest przez dłonie Świętego Jana Pawła II – Pielgrzyma Pokoju i Pojednania. Jej poświęcenie nastąpiło w dniu 28 kwietnia 2025 roku w Archikatedrze Warszawskiej pw. Świętego Jana Chrzciciela podczas Mszy Tysiąclecia. Wspomnianym uroczystościom patronował Prezydent RP Andrzej Duda.
MM