MAJ 2024

Gminne dotacje na przydomowe magazyny energii do fotowoltaiki

Dotację na pokrycie aż 85% kosztów budowy i montażu magazynu energii dla domowej fotowoltaiki mogą uzyskać mieszkańcy z gminy Mszczonów. Projekt skierowany jest do lokalnych posiadaczy paneli oraz wszystkich mieszkańców gminy, którzy zamontują fotowoltaikę przed zakupem magazynu. Zapisy możliwe są w Urzędzie Miejskim w Mszczonowie w pokoju nr 30. Projekt będzie realizowany do końca 2026 r. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 46 858 28 33 (Urząd Miejski, pok. 30, doradca energetyczny).

Dlaczego warto zainstalować taki magazyn? Produkcja energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych z reguły przewyższa zapotrzebowanie domowników. Magazyn działa na zasadzie powerbanka, który „przechowuje prąd” do momentu, gdy będzie on wykorzystywany. W ten sposób gospodarstwo domowe może wykorzystać całość wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii elektrycznej.

W Polsce posiadacze paneli najczęściej wybierają zostanie prosumentem, czyli odprowadzanie wyprodukowanej energii do operatora energetycznego. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie mniej efektywne niż posiadanie własnego magazynu energii. Panele wytwarzają „prąd” z promieni słonecznych, a tych jest najwięcej w środku dnia. Wówczas z kolei gospodarstwa z reguły mają najniższe zapotrzebowanie na energię, ponieważ domownicy znajdują się w pracy czy szkole. Wyprodukowana energia jest przekazywana do operatora, a potem wraca do właściciela instalacji fotowoltaicznej. Częściowo, bo gospodarstwo domowe odzyskuje 70-80% energii, którą wytworzyło. 

Magazyn jest sposobem na jak najbardziej efektywne wykorzystanie posiadanych paneli. Nie jest to wielki obiekt, a niewielka metalowa skrzynka o bokach ok. 60 cm. Nie zajmuje więc wiele miejsca, a pozwala na dodatkowe oszczędności. Jeżeli gospodarstwo domowe zużyje 70-80% energii oddanej przez operatora, za pozostałą musi już zapłacić. Ekonomiczniej jest więc samemu ją magazynować i korzystać bez względu na porę dnia czy aktualne obciążenia sieci przesyłowej.

Dagmara Bednarek, GCI

 

wstecz