MAJ 2024

Otwarcie zmodernizowanej strażnicy OSP w Piekarach 

W Dzień Strażaka - 4.05.2024 została oddana do użytku zmodernizowana strażnica OSP w Piekarach.  Mszę Świętą, którą  zapoczątkowana została uroczystość,   odprawił kapelan powiatowy strażaków ks. kan. Sławomir Tulin w koncelebrze z proboszczem Parafii Osuchów ks. Jackiem Warzechą i ks. prałatem Jerzym Witkowskim. Uczestniczyli w niej m.in.: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, wiceprzewodniczacy Rady Miejskiej Mszczonowa Marek Zientek, prezes Zarządu Powiatowego Zw. OSP RP Waldemar Suski, komendant powiatowy PSP Żyrardów st. brygadier Mariusz Tymoszewicz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Zw. Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Warszawie - były komendant PSP Żyrardów st. bryg. Andrzej Oklesiński, radny z okręgu Piekary Dariusz Olesiński oraz  Komendant Gminny OSP – druh Tomasz Nowakowski.  

Po zakończeniu Eucharystii poświęcenia strażnicy i dewocjonaliów, jakie mają  w niej zawisnąć  dokonał ks. kapelan Sławomir Tulin.
Oddanie do użytku kolejnej rozbudowanej strażnicy jest jasnym sygnałem dla wszystkich jednostek OSP w gminie Mszczonów jak poważnie samorząd podchodzi do kwestii związanych z pożarnictwem.  W kadencji 2018-24 takie  inwestycje jak ta w Piekarach przeprowadzone zostały także w: Zbiroży, Grabcach Towarzystwo, a także  w Mszczonowie. Zgodnie z zapowiedziami burmistrza Józefa Grzegorza Kurka  w rozpoczynającej się  w tym roku kadencji  podobne działania zrealizowane będą   w strażnicach w: Bobrowcach, Wręczy i Osuchowie. Burmistrz w trakcie swego wystąpienia podziękował druhom strażakom za ich ofiarną  służbę  i zapewnił, że zarówno on jak też  większość w Radzie Miejskiej, wybrana z listy  Forum Samorządowego,  będzie wspierać  ochotników  nie tylko w kwestiach lokalowych, ale też sprzętowych – w tym w pozyskiwaniu nowych wozów bojowych.  

Na realizację  projektu pn. „Rozbudowa budynku Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekarach” gmina Mszczonów otrzymała z budżetu Mazowsza w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa” ponad 1,5 mln zł. Z tej racji podczas ceremonii otwarcia strażnicy nie mogło więc zabraknąć  marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. W trakcie swego przemówienia przypomniał on, że sam jest strażakiem ochotnikiem  i dał do zrozumienia, iż świetnie rozumie, z jakimi problemami na co dzień zmagają się druhny i druhowie z takich jednostek jak ta w Piekarach. Złożył też  gratulacje   burmistrzowi Kurkowi  i radnym Rady Miejskiej w Mszczonowie, bo jak podkreślił, to samorządy w głównej mierze utrzymują  jednostki OSP.  

Modernizacja strażnicy w Piekarach rozpoczęta została w 2021 roku.  Rozbudowa remizy miała na celu zwiększenie powierzchni użytkowej budynku, co poprawiło jego wartość użytkową, a strażakom zapewniło polepszenie warunków socjalnych. Ochotnicy z Piekar w wyniku prowadzonych prac zyskali dodatkowe miejsce do przechowywania sprzętu oraz  parkowania samochodów ratunkowo-gaśniczych. Imponująco wygląda też   nowa sala konferencyjna strażnicy. Jest ona  obecnie największym  tego typu pomieszczeniem, biorąc pod uwagę  wszystkie domy strażaka w gminie Mszczonów. Służyć  będzie do organizowania strażackich: spotkań, szkoleń, uroczystości i zabaw. 

Pierwszy etap rozbudowy, który zrealizowano w 2021 r., obejmował rozbudowę i przebudowę istniejącego obiektu do stanu surowego zamkniętego wraz z pokryciem dachowym. W jego ramach przeprowadzono roboty rozbiórkowe, przygotowano teren i plac budowy, wykonano fundamenty i ściany fundamentowe, izolację poziomą i pionową stanu zerowego, roboty remontowe, ściany parteru (konstrukcyjne i działowe), strop nad parterem, konstrukcję dachową i pokrycie dachowe z obróbkami, posadzki, montaż stolarki okiennej i drzwiowej oraz elementów ślusarskich. Ponadto prace obejmowały wykonanie instalacji centralnego ogrzewania podposadzkowego oraz instalacji wod.-kan. W ramach drugiego etapu, który zrealizowano w latach 2022-2023, wykonane zostało docieplenie ścian zewnętrznych, wykończenie wewnętrzne budynku (m.in. tynki, posadzki, sufity podwieszane), instalacja sanitarna (oprócz podposadzkowej), wentylacja mechaniczna, instalacje elektryczna i centralnego ogrzewania (z kotłem gazowym). Zagospodarowany został również teren wokół obiektu. 

Piekarscy strażacy otrzymali do użytkowania nowoczesny budynek dzięki wsparciu samorządowemu gminy i województwa. Sami także w ramach wolontariatu i prac zarobkowych przyczynili się  do zrealizowania inwestycji. Pozyskiwali ponadto  sponsorów zewnętrznych oraz skutecznie zabiegali o środki z funduszy sołeckiech. Wszystkim darczyńcom podziękowali publicznie podczas uroczystości otwarcia obiektu. Na listę  osób i instytucji  wspomagających jednostkę  wpisał się  w dniu świątecznych obchodów także nowy proboszcz Parafii Osuchów, ks. Jacek Warzecha, który na ręce prezesa OSP Piekary druha Michała Zielińskiego przekazał tacę zebraną  podczas Mszy Świętej, rozpoczynającej opisywaną  uroczystość. 

Po zakończeniu oficjalnej części  otwarcia przyszedł czas na blok artystyczny przygotowany dla strażaków, a także Mieszkańców Piekar i okolicznych miejscowości  przez Mszczonowski Ośrodek Kultury.  Jako pierwszy na scenie, ustawionej przy strażnicy zaprezentował się  zespół Maxim z Białej Rawskiej. Później dla  publiczności zatańczyły  dziewczęta ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej FRESH. Kolejny koncert dał zespół Verus, a po nim odbyła się „Salsa z Grzegorzem”. Tańcząca grupa, ćwicząca w MOKu wyjątkowo podobała się  publice. Kończąca dzień pełen wrażeń  potańcówka, odbyła się  przy muzyce wspomnianej już  wcześniej grupy MAXIM. 

***
Poniżej zamieszczamy dzieje OSP Piekary, zaprezentowane uczestnikom  uroczystości z dnia 4.05.2024 roku. 


„Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekarach rozpoczęła się dokładnie sto lat temu. W 1919 roku młodzi mieszkańcy na czele z Ignacym Lipcem, pomysłodawcą utworzenia zespołu, postanowili założyć jednostkę zlokalizowaną w ich miejscowości.
Pierwsza remiza była prostym, drewnianym budynkiem, stojącym w centrum wsi tuż obok siedziby gminy Piekary. Prezesem nowo utworzonej OSP został Ignacy Lipiec a jej naczelnikiem – Aleksy Białek.

Kiedy wybuchła II wojna światowa, większość jednostek strażaków-ochotników w Polsce przestała istnieć. Nie inaczej było z OSP Piekary. Swoją działalność wznowiła dopiero w 1951 roku. Kolejny raz jednym z inicjatorów był Ignacy Lipiec a w procesie odbudowy świetności strażackiej braci wspierali go Zbigniew Maciszewski, Wincenty Maciszewski, Aleksy Białek, Franciszek Michalczyk oraz Tadeusz Gołębiewski. 

Po latach wojennego zastoju OSP w Piekarach zaczęła dynamicznie się rozwijać – do jednostki wstąpiło wielu nowych członków. Niektóre źródła podają, że do strażackiej społeczności należeli mieszkańcy prawie całej wsi oraz okolicznych terenów.

Ignacy Lipiec stanowisko prezesa OSP Piekary piastował do 1971 roku. Aleksy Białek funkcję naczelnika pełnił do swojej śmierci w 1974 roku. W tamtym okresie jednostka ochraniała teren wsi i jej okolicę. Jedynym wyposażeniem strażaków był wóz konny z pompą.
Działalność jednostki w Piekarach nie ograniczała się jedynie do ochrony przeciwpożarowej. Druhowie mieli znaczny udział w życiu społeczności swojej miejscowości, głównie za sprawą organizowania tradycyjnych imprez „na dechach”. Strażackie zabawy cieszyły się wśród mieszkańców ogromną popularnością. Odbywały się one pomiędzy budynkiem remizy a gminy.

Po Ignacym Lipcu prezesem OSP Piekary w 1971 roku został Bolesław Maciszewski, który był jednocześnie przewodniczącym Rady Gminy. Dzięki wspólnym staraniom druhów i ich zwierzchnika dwa lata później udało się pozyskać od jednego z mieszkańców wsi, Synforiana Woyszwiłło, działkę, na której postawiono nową, murowaną remizę.

Siedziba strażaków została oddana do użytku w 1974 roku. Zbudowali ją sami druhowie, którzy nocami pracowali w ramach czynu społecznego. Uroczyste otwarcie nowego obiektu odbyło się 22 lipca 1975 roku. W remizie o łącznej powierzchni użytkowej 122,8 m 2 znalazły się pomieszczenia garażowe, sala wykładowa, magazyn oraz biuro. Na terenie nowej strażnicy przewidziano również miejsce na plac ćwiczeń, boisko do siatkówki oraz zieleń wypoczynkową. Budowa remizy oraz zagospodarowanie obszaru wokół niej kosztowały ponad 300 tys. zł. Połowę tej kwoty stanowił wkład społecznych druhów, obejmujący prace budowlane, środki pieniężne OSP, transport i materiały. 

W momencie rozpoczęcia budowy OSP Piekary liczyła 22 członków podzielonych na sekcje gaśniczą, ratowniczą i rezerwową. Jednostka posiadała wówczas wóz konny, dwie motopompy z wężami oraz bosaki.

Rok 1974 był przełomowy nie tylko ze względu na oddanie do użytku nowej remizy.
W tym samym czasie na wieczną służbę odszedł Aleksy Białek - naczelnik OSP Piekary.

Funkcję tę przejął po nim jego syn, Wiesław Białek. Nowy naczelnik jako pierwszy założył młodzieżową drużynę pożarniczą oraz zespół kobiecy.

W czasach kierownictwa prezesa Bolesława Maciszewskiego i naczelnika Wiesława Białka wyposażenie jednostki wzbogaciło się o samochód gaśniczy marki Żuk, który został przekazany przez straż z Żyrardowa.

Po śmierci Wiesława Białka w 1985 r. kolejnym naczelnikiem OSP Piekary został Tadeusz Gołębiewski. W 1984 r. zmarł prezes Bolesław Maciszewski a jego następcą został Bogdan Michalczyk. W następnym roku naczelnikiem został Edward Podolski. Do 1993 roku jednostka wzbogaciła się o kolejny, fabrycznie nowy samochód marki Żuk. Strażacy we własnym zakresie dostosowali go do potrzeb gaśniczych. Poprzedni samochód trafił do przeciągającego się remontu, co spowodowało konieczność zakupienia nowego pojazdu.
W 1993 r. OSP Piekary otrzymało z mszczonowskiej jednostki samochód gaśniczy Star 25. Dwa lata później do remizy dobudowano garaż na pojazdy będące na wyposażeniu strażackiej drużyny.

Rok 1996 przyniósł zmianę naczelnika – stanowisko to objął Robert Dębowski. W 2002 r. jednostka z Piekar pozyskała samochód pożarniczy GBM 2,5/8 Star 266. Trzy lata później naczelnikiem OSP został Tadeusz Zgórzak. W 2006 r. wyremontowano remizę. Prace objęły ocieplenie budynku, wymianę podłóg oraz wydzielenie łazienek. Ogrodzono także teren jednostki a w kolejnym roku – przed budynkiem ułożono kostkę brukową. 

W 2010 r. prezesem OSP Piekary został Piotr Zdulski.

Rok 2016 był przełomowy dla funkcjonowania OSP Piekary, ponieważ zmieniony został zarząd jednostki. Prezesem został Michał Zieliński a naczelnikiem Kamil Siemiński. W 2017 r. strażacy pozyskali wóz bojowy GBA 2,2/16 Star 266. Na przełomie lat 2017/18 strażacy własnoręcznie wykonali remont kuchni i samochodu GBM 2,5/8. Także koszty prac ochotnicy pokryli w większości z własnych zasobów.
Rozpoczęcie  pierwszego etapu rozbudowy strażnicy nastąpiło  w 2021 roku.  W 2022 roku nastąpiła  zmiana Naczelnika na dh Łukasza Maciszewskiego . Rok 2023  to zakończenie drugiego etapu rozbudowy.

Do dnia dzisiejszego jednostka prowadzi działalność z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz angażuje się w życie społeczne. Strażacy współpracują ze szkołą podstawową w Piekarach, w której organizują spotkania poświęcone zagadnieniom bezpieczeństwa oraz prowadzą zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Druhowie bardzo angażują się w życie jednostki i, wzorem poprzedników, podejmują działania mające na celu jej ciągłe doskonalenie.”

Lista osób i firm, którym podczas uroczystości otwarcia zmodernizowanej strażnicy prezes OSP Piekary druh Michał Zieliński podziękował za przyczynienie się  do pomyślnego zrealizowania inwestycji: 

  • marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik
  • burmistrz Mszczonowa  Józef Grzegorz Kurek
  • zastępca burmistrza  Halina Wawruch 
  • komendant wojewódzki PSP  st. bryg. Artur Gonera 
  • komendant jednostki PSP w Żyrardowie  st. brygadier   Mariusz Tymoszewicz
  • zastępca komendanta PSP w Żyrardowie mł. brygadier  Marek Krawczyk  
  • dowódca JRG w Żyrardowie brygadier Anna Kałużna
  • zastępca dowódcy JRG w Żyrardowie  st. aspirant  Marcin Sekuła 
  • starszy inspektor sztabowy  Tomasz Badowski
  • st. brygadier Andrzej Oklesiński 
  • st. bryg. Tomasz Cybul 
  • prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemar Suski
  • komendant gminny  OSP  Tomasz Nowakowski 
  • nadinspektor PPOŻ Mieczysława Korzonkowska  
  • przewodniczący Rady Miejskiej w Mszczonowie  Łukasz Koperski
  • radny Rady Miejskiej z okręgu Piekary  - Dariusz Olesiński 
  • Małgorzata Dębowska 
  • Bogdan Federowicz 
  • dyrektor SP w Piekarach Małgorzata Sekulska 
  • przedstawiciele Sołectw - Piekary, Gąba, Badów Górny, Adamowice, Lindów , Piekarowo, Strzyże, Zimnice, Kowiesowo 
  • przedstawiciele firm:  Knauf, Betronika, Drewsmol, Dominiak, ARTBET
  • przedstawiciele OSP: Mszczonów, Wręcza, Grabce-Towarzystwo, Zbiroża ,Osuchów, Bobrowce, Moszna, Grzymkowice i  Belsk Duży 
  • kapelan powiatowy strażaków - ks. Sławomir Tulin 
  • proboszcz Parafii Osuchów ks.  Jacek Warzecha

 

  • Zdjęcie: osoby zgromadzone podczas uroczyste otwarcia domu strażaka w Piekarach
  • Zdjęcie: osoby zgromadzone podczas uroczyste otwarcia domu strażaka w Piekarach
  • Zdjęcie: osoby zgromadzone podczas uroczyste otwarcia domu strażaka w Piekarach
  • Zdjęcie: osoby zgromadzone podczas uroczyste otwarcia domu strażaka w Piekarach

wstecz