PAŹDZIERNIK 2023

 • Zdjęcie: osoby zbierające pieniądze na rzecz zabytkowych nagrobków

1 Listopada - Kwesta na rzecz zabytków mszczonowskich cmentarzy

Dbajmy o skarby naszych nekropolii – apelują członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. 1 listopada po raz kolejny zorganizowana zostanie kwesta na rzecz renowacji zabytków mszczonowskich cmentarzy. 

 • Logo Rankingu Rzeczpospolitej

Mszczonów wysoko w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”

Mszczonów wysoko w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 20 miejsce w Polsce i 1 na Mazowszu – tak wysoki wynik uzyskała gmina Mszczonów w swojej kategorii tegorocznego Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Łącznie w grupie gmin miejskich i miejsko-wiejskich sklasyfikowano aż 898 podmiotów. Mszczonów systematycznie plasuje się w czołówce tej kategorii. W tym roku gmina została oceniona na 55,75 punktów, czyli zaledwie o niecałe 7 mniej niż zwycięski Ulanów. Mszczonów wyprzedziły m.in. znane miejscowości turystyczne: Władysławowo, Mielno czy Międzyzdroje.

 • Zdjęcie: Kondukt żałobny

Ostatnie pożegnanie śp. Jadwigi Banasiak

W środę, 25 października, odbyła się ceremonia pogrzebowa śp. Jadwigi Banasiak. Mszę żałobną w kaplicy Parafii pw. świętego Ojca Pio odprawił ks. proboszcz Sławomir Tulin. W ostatniej drodze Zmarłej uczestniczyli: burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, radni Rady Miejskiej, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także reprezentanci Klubu Sportowego „Mszczonowianka” i Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. 

 • Zdjęcie: kobieta radna Barbara Gryglewska

Podsumowanie trudnej kadencji przez radną, dumną z „anioła, takiego nie do końca grzecznego”

Pani Przewodnicząca, w Radzie Miejskiej zasiada Pani już trzecią kadencję. Dysponuje więc Pani wiedzą pozwalającą porównać obecną, kończącą się, najdłuższą kadencję samorządową 2018-2024 z poprzednimi. Jak Pani ocenia jej efekty? Co zmieniło się w jej trakcie w Pani okręgu wyborczym? 

 • Zdjęcie: pogrzeb

Pożegnano zasłużoną nauczycielkę

Pogrzeb śp. Janiny Barbary Mikołajczyk - byłej wicedyrektor mszczonowskiej szkoły podstawowej odbył się w poniedziałek, 23 października. Mszę żałobną w kościele farnym pw. świętego Jana Chrzciciela odprawił dziekan Dekanatu Mszczonów ks. kan. dr Adam Kostrzewa. Przy trumnie zmarłej stanął poczet sztandarowy Szkoły. W pogrzebie uczestniczyła liczna grupa nauczycieli, w tym dyrektor SP Mszczonów Anna Rusinowska. Zmarłą przyszli też pożegnać emerytowani pedagodzy, a także byli uczniowie. 

 • Grafika: Plakat informujący o akcji szczepienia lisów

Szczepienia przeciw wściekliźnie lisów

Wojewódzki lekarz weterynarii informuje o planowanym przeprowadzeniu akcji doustnego szczepienia lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie, która odbędzie się w terminie 4-15 listopada 2023 na ternie województwa mazowieckiego.

 • Plakat promujący wydarzenie

105 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada 2023 zapraszamy Wszystkich Mieszkańców do wspólnego udziału w Obchodach Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

 • Plakat promujący spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie dotyczące książki "W drodze do wolności"

Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Kamilem Sobikiem wokół książki „W drodze do wolności”.

Spotkanie odbędzie się 10 listopada o godz. 16:30 w siedzibie biblioteki.

 • Zdjęcie: starsze osoby trzymające kosze upominkowe

Wspólne świętowanie CUS i seniorów

Połączone obchody 100. rocznicy Pomocy Społecznej w Polsce oraz Ogólnopolskiego Dnia Seniora odbyły się w sobotę, 21 października, w obiekcie konferencyjnym w Zbiroży, należącym do Hotelu Panorama. Gospodarzami uroczystości byli burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek wraz z dyrektor Centrum Usług Społecznych Moniką Malczak. Partnerem wydarzenia była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszczonowie.

 • Plakat promujący konkurs

IV Ogólnopolski Konkurie Testowy z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza rolników do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie Testowym z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”.

 • Czarna ws

Kondolencje

Przewodniczącemu GKRPA w Mszczonowie  Zdzisławowi Banasiakowi wyrazy głębokiego współczucia oraz wsparcia i otuchy w tych najtrudniejszych chwilach z powodu śmierci żony

 • Grafika informująca o funkcjonowaniu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów

Zmiana godzin funkcjonowania PSZOK w dniu 25.10.2023

Urząd Miejski w Mszczonowie informuje, że w dniu 25 października 2023r.  Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych  w Wymysłowie będzie czynny w godz. 7.00-14.00.

 • Zdjęcie: osoby stojące przy namiocie z roślinami

„Zmieniajmy ogrody i sady w zamian za elektroodpady”

Kolejna odsłona tej pomysłowej ekoakcji zaistniała w Mszczonowie 8 października. Każdy, kto z domu przyniósł na Plac Piłsudskiego jakiś „elektrośmieć” i odstawił go do przygotowanego w tym celu kontenera, mógł w zamian uzyskać sadzonkę. Chętnych do tego typu transakcji nie zabrakło.

 • Logo 25 lat Mazowsza

Szkolenie: Opłaty za korzystanie ze środowiska

Departament Opłat Środowiskowych urzędu marszałkowskiego zaprasza przedsiębiorców i osoby prowadzące działalność wymagającą pozwoleń środowiskowych oraz przedstawicieli innych jednostek organizacyjnych na jednodniowe, bezpłatne szkolenie dotyczące opłat za korzystanie ze środowiska.

 • Zdjęcie: mężczyzna i dziewczynka przy urnie wyborczej

Tak głosowano w gminie Mszczonów!

Frekwencja w wyborach parlamentarnych w Gminie Mszczonów wyniosła 75,6%. Procentowa kolejność poszczególnych ugrupowań w wyborach do Sejmu RP:

 • Czarna wstążka żałobna

Kondolencje

Dyrektor Mszczonowskiego Ośrodka Kultury

Pani Grażynie Pływaczewskiej

wyrazy głębokiego współczucia

oraz wsparcia i otuchy

w tych najtrudniejszych chwilach

z powodu śmierci

MAMY

 • Plakat informujący o inauguracji nowego roku akademickiego Mszczonowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Inauguracja Nowego Roku Akademickiego Mszczonowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Mszczonowski Ośrodek Kultury zaprasza na inaugurację roku akademickiego Mszczonowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w sobotę 21 października. Uroczystość odbędzie się w sali klubowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury. Rozpoczęcie o godzinie 18. 

 • Zdjęcie: osoby uczestniczące w Nocy Bibliotek

ABSURD nie czytać! 9. Noc Bibliotek

Cóż to była za wspaniała NOC! Noc Bibliotek to wydarzenie, które celebrowane jest przez biblioteki w całej Polsce. 7 października odbyło się mnóstwo wydarzeń popularyzujących czytelnictwo, no i, oczywiście, same biblioteki – jako placówki, w których na nudę nie ma miejsca!

 • Grafika z logo Internet Szerokopasmowy

Budowa sieci dostępu do bardzo szybkiego Internetu w gminie Mszczonów

Zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem Cyfryzacji na terenie gminy Mszczonów będzie realizowana sieć dostępu do bardzo szybkiego Internetu w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Operatorem wyłonionym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa jest ORANGE POLSKA SA. Podpisanie umowy o dofinansowanie planowane jest najpóźniej na przełomie października i listopada br., a zakończenie projektu najpóźniej do połowy 2026 roku.

 • Grafika z życzeniami

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Dyrektorom, Pedagogom i Pracownikom Oświaty życzymy, by satysfakcja z wykonywanej misji i poczucie docenienia towarzyszyły Wam nie tylko w czasie tego święta.

 • Eleganccy ludzie i wóz strażacki

Strażacy ze Zbiroży ze średnim samochodem gaśniczym Volvo

We wtorek, 10 października, przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej odbyła się uroczystość niezwykle ważna dla wszystkich druhów. Tego dnia, który z pewnością wszyscy członkowie jednostki zapamiętają na bardzo długo, przekazano im bowiem średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/27 marki Volvo.

 • Przecinanie wstęgi na sali gimnastycznej

Spełnione marzenie uczniów z Piekar

Na tę chwilę czekała cała społeczność Szkoły Podstawowej w Piekarach. We wtorek, 10 października, oficjalnie oddano do użytku nową salę gimnastyczną, dobudowaną do tej placówki oświatowej. Otwarcie obiektu połączono z gminnymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej, w trakcie których podziękowano pedagogom za ich trud wychowywania i edukowania mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej.

 • Tabela Przedstawiająca Ranking

Gmina Mszczonów najlepszym inwestorem na Mazowszu!

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało swój niezależny ranking Wydatki Inwestycyjne Samorządów 2020-2022. Jego autorami byli prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. 

 • Grafika: wizualizacja trybun i zaplecza Centrum Aktywizacji Sportowej Mszczonowianka

Centrum aktywizacji sportowej "Mszczonowianka"

Gmina Mszczonów pozyskała 8 mln zł na budowę centrum aktywizacji sportowej "Mszczonowianka" przy ul. Brzoskwiniowej. Przyznane dofinansowanie pochodzi z rządowego funduszu Polski Ład w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

 • Logo

Konsultacje projektu „Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego  i o wolontariacie na 2024 rok”

Zarząd Województwa Mazowieckiego zaprasza organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy  o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do konsultacji projektu Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2024 rok. 

 • Zdjęcie: roboty budowlane

Utrudnienia w ruchu w obrębie ulicy Dworcowej i Grójeckiej

Geotermia Mazowiecka informuje, że od dn. 05.10.2023 r. trwają roboty budowlane związane z rozbudową sieci ciepłowniczej na terenie Mszczonowa. Pracami będą objęte tereny w obrębie ulic Dworcowej i Grójeckiej. Planowane zakończenie inwestycji to koniec grudnia 2023 r. Przepraszamy za utrudnienia!

 • Zdjęcie: przedstawiciele firmy Corning, Klubu Sportowego Mszczonowianka i władz samorządowych

KS „Mszczonowianka” z nowym sponsorem!

We wtorek, 3 października, w budynku Deepspot, przedstawiciele Klubu Sportowego „Mszczonowianka” podpisali umowę sponsorską z firmą Corning Optical Communications Polska. Środowisko lokalnych piłkarzy reprezentowali wiceprezesi Andrzej Ceremużyński i Wiesław Wilczyński, a także sekretarz Włodzimierz Radkiewicz. 

 • Zdjęcie: tablica informująca o utrudnieniach w ruchu

Utrudnienia w ruchu

W związku z remontem dróg gminnych:

 • ul. Janiny Sokołowskiej  w m. Badowo Mściska i Badowo Dańki  w dniach 06-09.10.2023r. 
 • ul. Długiej w m. Wygnanka i Bronisławka w dniach 10-11.10.2023r.
 • Zdjęcie: wyremontowana droga

Gmina dba o drogi powiatowe

Przez obszar gminy Mszczonów, oprócz dróg gminnych, krajowych i wojewódzkich, przebiegają też te powiatowe o łącznej długości ponad 68 km. W samym mieście znajduje się ponad 6 km takich tras, pozostałe ok. 62 km przypada na obszary wiejskie. Drogi powiatowe to często niezwykle ważne szlaki komunikacyjne pomiędzy miejscowościami gminy Mszczonów.