WRZESIEŃ 2023

 • Herb

Podatniku!

Szanowny Podatniku, przekazujemy kilka ważnych informacji przydatnych dotyczących podatku od osób fizycznych 

Jeśli:

 • nabyłeś samochód ciężarowy o ładowności pow. 3,5 tony,
 • nabyłeś grunty, budynki lub ich części,
 • zakończyłeś budowę lub rozbudowę budynku albo rozpocząłeś użytkowanie tego budynku (opodatkowaniu podlega powierzchnia użytkowa budynku lub jego części, czyli powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe),
 • Zdjęcie: ksiądz trzymajacy koszyk z jabłkami, w tle osoby uczestniczące w odpuście

U „Świętego Ojca Pio” dziękowano za opiekę patrona i bawiono się na parafialnym festynie

Wierni Parafii Ojca Pio mieli podczas tegorocznego odpustu dodatkowe trzy aspekty do świętowania. W dniu odpustowego święta obchodzono bowiem dodatkowo trzy rocznice: 15-lecia powstania parafii, 25-lecia posługi kapłańskiej ks. proboszcza Sławomira Tulina i 10-lecia powierzenia mu godności kapelana strażaków powiatu żyrardowskiego.

 • Zdjęcie: uczestnicy ekopikniku, uczniowie, nauczyciele i ich rodzice

„Okaż miłość Ziemi” – ekologiczne święto w SP Mszczonów

Rodzinny Piknik Ekologiczny „Okaż miłość Ziemi”, który zorganizowany został przez Szkołę Podstawową w Mszczonowie w sobotę, 23 września, obfitował w olbrzymią moc atrakcji. To niezwykłe wydarzenie otrzymało honorowy patronat Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, a gościł na nim wiceminister MKiŚ Jacek Ozdoba.

 • Plakat promujący wydarzenie

Mszczonowska Noc Bibliotek

Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie zaprasza  7 października od godziny 15:00 na Noc Bibliotek. Podczas tegorocznej edycji  Miejska Bibliotek Publiczna w Mszczonowie przygotowała dla Czytelników szereg wydarzeń, szczegółowe informacje dostępne pod linkiem:

https://biblioteka.mszczonow.pl/absurd-nie-czytac-9-noc-bibliotek/

 

 • Plakat promujący akcję informacyjną

"Sadza płonie. Czad zabija. Żyj." - CZYŚĆ KOMINY!

Międzywojewódzki Cech Kominiarzy zorganizował czwartą edycję Kampanii Społecznej “Sadza płonie. Czad zabija. Żyj.”, której intencją jest przekonanie użytkowników urządzeń grzewczych do regularnego czyszczenia kominów.

 • Plakat informujący o wydarzeniu

Rodzinny Piknik Ekologiczny przy Szkole Podstawowej we Mszczonowie

Burmistrz Mszczonowa oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie zapraszają 23 września 2023 na rodzinny piknik ekologiczny „Okaż miłość Ziemi”.

 • Zdjęcie: kobieta trzymająca znicz przy pomniku

Rocznica zajęcia Mszczonowa przez Niemców

8 września 1939 roku Mszczonów został zajęty przez oddziały Wehrmachtu. Niemcy zaraz po wejściu do miasta zaczęli wprowadzać terror. Jedna z pierwszych egzekucji przeprowadzona została na tzw. świńskim targu przy ulicy Grójeckiej. Obecnie w tym miejscu znajduje się park miejski z pomnikiem, postawionym z myślą o wszystkich mszczonowianach, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Na postumencie umieszczono też tablicę z informacją o rozstrzelanych 8 września.

 • Zdjęcie: pomarańczowy autobus do przewozu dzieci szkolnych

Na ulicach naszej gminy pojawił się nowy autobus szkolny

Od nowego roku szkolnego, uczniowie z naszej gminy, dowożeni są nowym autobusem szkolnym. Autobus jest koloru pomarańczowego i wyposażony został w windę. Przystosowany jest do przewozu uczniów o szczególnych potrzebach, w tym uczniów z niepełnosprawnością ruchową. Zakupiony został dzięki udziale Gminy Mszczonów w projekcie „Dostępna szkoła”. 

 • Zdjęcie: Kobiety i rekonstruktorzy stojący przy pomniku

84. rocznica Bitwy Mszczonowskiej`39

Mszczonowianie nie zapominają o swej historii. W niedzielę, 10 września, upamiętnili kolejną rocznicę Bitwy Mszczonowskiej`39. Zwycięstwo żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich nad oddziałami XVI Korpusu Pancernego Wehrmachtu, do którego doszło o świcie 11.09.1939 roku, to chwalebna chwila w całym wojennym morzu rozpaczy, które rozlało się z chwilą wybuchu II wojny światowej na Ziemi Mszczonowskiej, a także na terenie całej naszej napadniętej Ojczyzny. Wylane wcześniej łzy były rankiem, 11 września, ocierane na widok tryumfującego polskiego żołnierza. Wyczyn podkomendnych podpułkownika Wincentego Wnuka wpisał się w historię wojny obronnej jako jedno z nielicznych zwycięstw i to zwycięstw niezwykłych, gdyż zgrupowanie wojsk niemieckich zostało wręcz doszczętnie zniszczone i to przy minimalnych stratach po stronie polskiej. 

 • Zdjęcie: Strażacy ochotnicy trzymający czeki z informacją o otrzymanym dofinansowaniu

Dotacje dla strażaków

Przedstawiciele piętnastu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zgromadzili się w środę, 6 września, na sali widowiskowej remizy OSP Mszczonów, by uroczyście podpisać umowy o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Łącznie druhowie otrzymali ponad 350 tys. zł.

 • Plakat promujący wydarzenie

Święto Szarlotki z LGD Ziemia Chełmońskiego

Lokalna Grupa Działania Ziemia Chełmońskiego serdecznie zaprasza na Jubileuszowe Święto Szarlotki, które odbędzie się 17 września br. na terenie parku otaczającego Dom Kultury w Żabiej Woli.

W programie nie zabraknie konkursów dla pasjonatów jabłkowych wypieków czy entuzjastów domowych eliksirów z owoców i ziół. Szczegółowe informacje na profilu FB LGD Ziemia Chełmońskiego https://www.facebook.com/profile.php?id=100064783026536

 • Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Spotkanie konsultacyjne Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna we współpracy z gminą Mszczonów zaprasza lokalnych przedsiębiorców na spotkanie konsultacyjne na temat uzyskania zwolnienia podatkowego z tytułu nowej inwestycji. Podczas spotkania specjaliści z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedstawią obowiązujące przepisy PSI(Polska Strefa Inwestycji). Przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się jakie inwestycje kwalifikują się do objęcia pomocą publiczną  oraz jakie warunki należy spełnić by wsparcie uzyskać.  

 • Grafika przedstawiająca lisa

Jesienna akcja szczepienia lisów w woj. łódzkim

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że pomiędzy 21 września a 3 października przeprowadzona zostanie jesienna akcja szczepienia lisów, między innymi w powiecie rawskim sąsiadującym z gminą Mszczonów.

Szczepionka o zapachu ryby, nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt, będzie podawana w przynętach (w kształcie kostki lub koła) zrzucanych z samolotów.

 • Zdjęcie: wystawa

Wystawa plenerowa „Fotopodróż z Maklakiewiczami”

Od piątku, 7 września, na ogrodzeniu miejskiego parku oglądać można nową wystawę, przygotowaną przez Gminne Centrum Informacji. Zapraszamy w „Fotopodróż z Maklakiewiczami”, po której przewodnikiem będą specjalne plansze. Tablice te prezentują historię słynnej, muzycznej rodziny, a także dzieje należącej do niej dawniej kamienicy, w której obecnie mieści się Izba Pamięci. O działalności mini muzeum również poczytacie podczas spaceru wokół parku.

 • Zdjęcie: Osoby biorące udział w Narodowym Czytaniu stojące na scenie amfiteatru

Narodowe Czytanie po raz dwunasty!

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania dzieł polskiej literatury jest już dwunastą odsłoną akcji. Została ona zainicjowana przez prezydenta Polski w 2012 r., kiedy w ponad pięćdziesięciu miastach rozbrzmiały słowa „Pana Tadeusza”, w dwusetną rocznicę wydarzeń opisanych w epopei narodowej. We wrześniu br. w całym kraju lektorzy czytali z kolei „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

 • Zdjęcie: Przedstawiciele firmy ReFood z Burmistrzem Mszczonowa stojący na terenie firmy

ReFood zamiast marnowania żywności

Dane zebrane przez Banki Żywności pokazują, że w Polsce co roku marnowane jest ok. 5 mln ton jedzenia. Za aż 60% tej wartości odpowiadają gospodarstwa domowe, w których najczęściej wyrzucanymi artykułami są pieczywo, owoce i wędliny. Właśnie nieskonsumowaną żywność przetwarza firma ReFood, która swój obiekt otworzyła we wtorek, 5 września, w Mszczonowie.

 • Plakat informujący o Polsko- Niemieckich Dniach Poradnictwa Emerytalno- Rentowego

Polsko-Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje w dniach 19-21 września 2023 r. Polsko-Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego. Eksperci instytucji ubezpieczenia emerytalno-rentowego obu krajów (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Deutsche Rentenversicherung) będą udzielać bezpłatnych porad i konsultacji w języku polskim i niemieckim. Dni Poradnictwa odbędą się w siedzibie I Oddziału ZUS w Warszawie przy ul. Miodowej 5.

 • Zdjęcie: procesja

W Osuchowie podziękowano za tegoroczne plony

W pierwszą niedzielę września (3.09) odbyły się Gminne Dożynki w Osuchowie. To już 22-ga edycja święta plonów w tej miejscowości. Osuchów, z racji swego położenia, stał się rolniczym centrum Ziemi Mszczonowskiej, a odbywające się w nim dożynki są jednym z najważniejszych, cyklicznych, gminnych wydarzeń. Tak też było w tym roku. 

 • Grafika przedstawiające 4 ręce trzymające puzzle tworzące całość

Zgłoś swój projekt do Strategii terytorialnej Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2027

Gminy należące do Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego ogłaszają nabór przedsięwzięć o kluczowym znaczeniu dla rozwoju ŻOF. Celem tego działania jest identyfikacja potrzeb oraz pomysłów prorozwojowych, które mogą być uwzględnione w „Strategii terytorialnej Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2027”. Dokument ten jest niezbędny do realizacji tzw. Innego Instrumentu Terytorialnego (IIT) przy pomocy funduszy Unii Europejskiej w najbliższej perspektywie finansowej 2021-2027.

 • Plakat promujący wydarzenie

Obchody rocznicy Bitwy Mszczonowskiej`39

Gminne Centrum Informacji serdecznie zaprasza na obchody rocznicy Bitwy Mszczonowskiej z 1939 r. pod hasłem „Z pieśnią przez wojenny wrzesień”, które rozpoczną się 10 września 2023 r. o godz. 17:00.

 • Zdjęcie: budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekarach

Remiza OSP Piekary ukończona!

Ponad 1,5 mln zł na „Rozbudowę budynku Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekarach” gmina otrzymała z budżetu Mazowsza w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa. Zadanie, związane z remizą, zostało rozpoczęte w 2021 r. a jego całkowita realizacja zakończyła się w sierpniu tego roku.