AKTUALNOŚCI KWIECIEŃ 2022

Pasja w Lutkówce

Tegoroczne widowisko pasyjne w Lutkówce odbyło się w piątek, 8 kwietnia. Zostało ono zorganizowane przez miejscową Parafię pw. Świętej Trójcy we współpracy z Gminnym Centrum Informacji, Kołem Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki, a także Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym. 


Tradycyjnie o nagłośnienie przedstawienia zadbał Mszczonowski Ośrodek Kultury. W widowisku wystąpiła liczna grupa parafian wspieranych przez członków MSH. Przybyłych na to niecodzienne wydarzenie przywitał ks. proboszcz Zbigniew Chmielewski. Podziękował wszystkim odważnym, którzy pomimo niekorzystnej pogody, odważyli się jednak uczestniczyć w widowisku Męki Pańskiej, które stało się już lokalną tradycją. 


Głos zabrał też wiceprezes MSH Piotr Dymecki, który poprosił rodziców dzieci obecnych na przedstawieniu, o przygotowanie swych pociech na specyficzny charakter widowiska, które ze zrozumiałych względów zawiera elementy przemocy. Zwrócił się też do obecnych z prośbą o wsparcie finansowe i rzeczowe zbiórki, którą GCI i MSH zorganizowało wspólnie z parafią na rzecz dwóch polskich parafii, funkcjonujących na terenie ogarniętej wojną Ukrainie. Zbiórka była kontynuowana także w niedzielę palmową, a jej efekt w postaci ok. 1 800 zł (1670 zł zebrano w gotówce plus dodatkowe dary w formie rzeczowej) został już przekazany Fundacji Lwowa i Kresów, która zadba o ich dostarczenie do docelowych odbiorców. 


Osoby występujące w widowisku: Sławomir Wacławek(Jezus), Barbara Osińska (Maryja), Piotr Słojewski (Piłat), Aniela Dymecka (św. Weronika), Maryna Mohoruk (Maria Magdalena), Adam Domasiewicz (Szymon Cyrenejczyk),  Irmina Słojewska, Agnieszka Pawlak i Ilona Banasiewicz (niewiasty płaczące), Cezary Dębski (łotr I), Mateusz Banasiewicz (łotr II), Jakub Dymecki i Piotr Dymecki (oprawcy), Stanisław Witkowski (dowódca straży), Paweł Słojewski, Roman Basiński, Edward Piernikowski, Marek Sztreflik, Jarosław Dębski, Robert Jakubiak i Hubert Wierzbicki (żołnierze), Krystyna Basińska, Artur Banasiewicz, Waldemar Słojewski, Małgorzata Słojewska, Beata Janowska, Barbara Piernikowska, Grzegorz Pawlak, Łukasz Pawlak, Nikodem Janowski, Jaś Koper, Krzysztof Grabski i Jakub Banasiewicz (lud Jerozolimy). 


***

Organizatorzy widowiska szczególne podziękowania składają Markowi Baumelowi i ekipie nagłośnieniowej z Mszczonowskiego Ośrodka Kultury. 


MM
Foto: Marek Wardak

  • Zdjęcie: Aktorzy odgrywający Pasję
  • Zdjęcie: Aktorzy odgrywający Pasję
  • Zdjęcie: Aktorzy odgrywający Pasję
  • Zdjęcie: Aktorzy odgrywający Pasję
  • Zdjęcie: Aktorzy odgrywający Pasję

wstecz