RODO FAQ

PYTANIE/PROBLEM

Szanowny Panie Burmistrzu,

Jako mieszkanka Mszczonowa chciałabym zapytać kto zlecił "naprawy" dróg, które w ostatnim czasie były prowadzone? Kto sprawdza/kontroluje jakość wykonanych prac i kto poniesie odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z jazdy po tak "naprawionej" drodze?

W tej chwili ulice są w gorszym stanie niż były. Nawet przy jeździe 20 km/h nie da się uniknąć fruwających kamieni, wznoszonych przez pojazdy jadące w przeciwnym kierunku. Jazda rowerem po takiej nawierzchni też do najprzyjemniejszych nie należy, a można się także przewrócić i zrobić sobie krzywdę. Rozwiazaniem nie jest postawienie znaku A-28 na początku ulicy. 

Mam nadzieję, że problem nie zostanie zlekceważony. 

Z wyrazami szacunku,

Mieszkanka Mszczonowa

[2020-08-14]

ODPOWIEDŹ

Małgorzata Krześniak Wydział Rozwoju Gospodarczego

Szanowna Pani i Mieszkańcy Mszczonowa,

 

Remonty nawierzchni ulic na terenie miasta i gminy są prowadzone od kilku lat przy użyciu remontera przy wykorzystaniu emulsji i grysów. Jest to technologia dopuszczona do stosowania na drogach publicznych i jest stosowana na drogach w całej Polsce. Jej zaletą jest skuteczny sposób zabezpieczenia popękanej nawierzchni przed degradacją gdyż emulsja wnika w szczeliny, zabezpiecza przed penetracją wody i jej zamarzaniem zimą, tworzeniem ubytków i przedłuża jej żywotność, natomiast ma ona swoją wadę w postaci luźnych grysów, które do czasu odparowania wody z emulsji i oczyszczenia nawierzchni jezdni z ich nadmiarów są wynoszone na kołach samochodów i rozpryskiwane.

Prace prowadzone przez wykonawcę musza być przez niego odpowiednio oznakowane z ograniczeniem prędkości i znakiem A-28 „ uwaga sypki żwir”. Wszelkie skutki dla innych użytkowników z tytułu prowadzonych robót ponosi wykonawca. Po wykonaniu remontu wykonawca ma obowiązek na terenie miasta sprzątnięcie ulicy i chodników z nadmiaru grysów, które zostaną wykonane w dniu jutrzejszym. Roboty te są nadzorowane przez ZGKiM.

 

Drogi muszą być remontowane i zawsze szukamy odpowiedniej technologii do danego rodzaju robót, kierując się zarówno trwałością, zakresem robót do wykonania jak i możliwościami finansowymi gminy. Duży ruch na drogach przyśpiesza ich degradację i konieczność remontów, potrzeb jest zawsze więcej niż możliwości.  Każdy z Państwa chce jeździć pozbawioną ubytków drogą i tym wyzwaniom staramy się sprostać w miarę naszych możliwości. Zdajemy sobie sprawę, że w trakcie robót pojawiają się różne niedogodności, które mamy nadzieję, że Państwo rozumieją.

 

W br. Remonty tą technologią zostały już zakończone.

Z Państwa krytycznych uwag wyciągnęliśmy wnioski i ograniczymy w następnym roku remonty tą technologia z wyłączeniem głównych ulic na terenie miasta.