RODO FAQ

PYTANIE/PROBLEM

Panie Burmistrzu!

Czy wzorem światłych miast wspierających protest nauczycieli o lepsze jutro polskiej szkoły, gmina zrekompensuje straty finansowe strajkującym nauczycielom ? pozdrawiamy

[2019-04-07]

ODPOWIEDŹ

Ewa Zielińska, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Mszczonowie

Szanowni Nauczyciele,

 

zgodnie z art. 23 pkt 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U.                z 2019 r. poz. 174), który brzmi: „W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z  przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia  społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem  prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie  pracy.”, osoby strajkujące nie zachowują prawa do wynagrodzenia.  Dyrektorzy jednostek budżetowych,  dysponujący finansami publicznymi są związani tym przepisem      i nie mogą wypłacić wynagrodzenia za czas strajku.  Wypłacenie nienależnego wynagrodzenia stanowi bowiem czyn  będący naruszeniem dyscypliny finansów publicznych i wiąże odpowiedzialności karną dyrektora. 

Jeżeli jednak między stroną rządową a przedstawicielami organizacji związkowych zawarte zostanie porozumienie, że za czas strajku nauczycieli wynagrodzenie ma zostać wypłacone, dyrektorzy  dokonają takiej zapłaty. Gmina nie jest stroną prowadzonego sporu. Jako organ prowadzący zapewnia odpowiednie środki na finansowanie zadań oświatowych, w tym wynagrodzeń nauczycieli.  Nie ma jednak kompetencji ustawowych do podjęcia decyzji o wypłaceniu wynagrodzenia nauczycielom za czas strajku.