RODO FAQ

PYTANIE/PROBLEM

Witam,

zapytanie dotyczy ul Białogórskiej w Osuchowie. Nawierzchnia tej drogi jest w stanie krytycznym, o czym z resztą pisano już na tym portalu.

Drodzy Państwo, problemy z ta drogą występują od wielu lat,  czy w Waszej ocenie postawienie ograniczenia 20km/h jest najlepszym rozwiązaniem?

Czy chcieliby Państwo dojeżdżać codziennie ta drogą do pracy?  Odsyłanie mieszkańców z roku na rok z odpowiedzią, że staracie się o dofinansowanie, a to z UE a to z Polskiego Ładu jest trochę komiczne. Może po prostu osoby, które niby starają się o to dofinansowanie nie do końca znają się na swojej pracy skoro od  tylu lat robią to bezskutecznie? Może pracownikom brakuje szkoleń?  W czym mamy doszukiwać się przyczyn tej koszmarnej sytuacji?

Proponuję, aby ktoś z gminy wybrał się na zwiedzanie tej drogi i doświadczył manewrowania między dziurami.... 

Prosimy o obszerniejsze wyjaśnienie aktualnego statusu tej drogi i określenie na jakim etapie jest proces pozyskiwania dofinansowania.

[2022-05-31]

ODPOWIEDŹ

Małgorzata Krześniak Wydział Rozwoju Gospodarczego

Informacja dotycząca ulicy Białogórskiej w Osuchowie była już w br udzielona.  Zawarta była w niej informacja dotycząca złożonego wniosku o dofinansowanie z Polskiego Ładu. Wniosek przygotowany i złożony przez pracowników urzędu na zadanie Rozbudowa infrastruktury drogowej w gminie Mszczonów, w którym jest przebudowa ulicy Białogórskiej oraz dwie inne drogi został przyjęty i zgodnie z przekazaną informacją znalazł się na liście wniosków na które uzyskały dofinansowanie. W dniu 14 czerwca br. uzyskaliśmy promesę wstępną, którą umożliwi wprowadzenie zadania do budżetu na kolejnej sesji i pozwoli na rozpoczęcie procedury przetargowej.

Dla tych z Państwa, którzy swoją wiedzę opierają na populistycznych hasłach medialnych, bez zagłębienia się w zasady i procedury takich dotacji,  wyjaśnię, że  spełnienie warunków uzyskania dotacji z Polskiego Ładu wymaga po przeprowadzeniu procedury przetargowej i wyborze najlepiej jednego wykonawcy na wszystkie zadania, wydatkowanie najpierw pełnego wkładu własnego Gminy,  wykonania 50% przerobu robót dla całego projektu i dopiero wówczas wystąpienia o zwrot tych 50% a następnie po zakończeniu całej inwestycji wystąpienie o zwrot kolejnych 50%. Całe zadanie ( 3 projekty drogowe) szacowane jest na kwotę ok 19,8 mln zł do wykonania w latach 2022-2023. Zatem realizacja takiego przedsięwzięcia wymaga kredytowania po stronie Gminy lub po stronie wykonawcy jeżeli wynagrodzenie otrzyma zgodnie z warunkami Polskiego Ładu, co przy istniejącym poziomie inflacji przekłada się na koszty inwestycji.

W najbliższym czasie przystąpimy do ogłoszenia  przetargu na wybór wykonawcy na wszystkie projekty objęte wnioskiem i dalsze działania będą pochodną uzyskania korzystnej oferty wykonawcy, wyboru wykonawcy i podpisania umowy w oparciu o przewidywane środki w budżecie.

Do czasu przebudowy droga ta będzie na bieżąco remontowana w zakresie głębokich ubytków. Droga posiada oznakowanie ograniczenia prędkości do 20 km/h i takie oznakowanie pozostanie do czasu rozpoczęcia inwestycji do stosowania się do nich przez kierowców.