PRZYRODNICZE SKARBY GMINY

Stawy Świętej Anny

Stawy Świętej Anny to tereny rekreacyjne Mszczonowa.

Przepiękne dwa zbiorniki wodne położone pośród lasów zaledwie 4 kilometry od miasta zachwycają swoim niepospolitym pięknem. Można tam  miło spędzić czas. Skorzystać z plaży, a także pospacerować po okolicznych lasach. Dla grup zorganizowanych jest też wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska.    

Do malowniczo położonych stawów dojechać można trasą nr 50 Mszczonów - Grójec, skręcając w Zbiroży w prawą stronę,   w kierunku ośrodka rekreacyjnego Hotelu Panorama. Druga droga do stawów prowadzi z Mszczonowa wprost na wschód  historycznym Traktem Tarczyńskim, z którego zboczyć należy w lewo w połowie drogi pomiędzy miastem, a pobliską wsią Grzegorzewice.

Patronką stawów jest Święta Anna, której figura wznosi się nad większym z dwóch zbiorników. Pierwsza kapliczka Świętej Anny postawiona została w XVIII wieku. Obecnie nie ma już po niej nawet śladu. Zabytkowa figura spłonęła w latach sześćdziesiątych, a jej późniejszą kopię skradziono. Obecna kapliczka różni się od pierwowzoru niemalże wszystkim. Jej drewniana obudowa została całkowicie zmieniona. Historyczna figura zachowała się jedynie na zdjęciach z lat dwudziestych ubiegłego wieku,  które przechowane zostały do dziś w albumie państwa Polaków z Badowo Mścisk. Istnieje teoria zgodnie, z którą kapliczkę postawiono na pamiątkę bitwy, z okresu Konfederacji Barskiej, w której wojska polskie pod wodzą generała Sawy (z pochodzenia Kozaka) starły się z wojskami carskimi. Generał został w niej ranny, a później ukrywał się w okolicach Mszczonowa. Historię tę hrabia Henryk Rzewuski opisał w swoim opowiadaniu „Sawa”, zamieszczonym w zbiorze zatytułowanym „ Pamiątki Soplicy”.

Stawy św. Anny   zasilają  ze swych źródeł  przepływającą obok Pisię Gągolinę, której źródła znajdują się w nieodległym Dwórznie. Udając się  na przechadzkę ze „Świętej Anki” wzdłuż rzeczki dojdziemy po około kilometrze do równie pięknych stawów Grzegorzewickich. Niedaleko są też położone stawy Gnojna, na terenie których w 2004 roku utworzono rezerwat faunistyczny. Cała okolica obfituje więc w przepiękne  zbiorniki wodne, otoczone lasami i terenami, na których zachowały się urokliwe krajobrazy, typowe dla Mazowsza.

Większy z dwóch stawów Świętej Anny tak jak już wspominaliśmy jest miejscem, które mszczonowianie wykorzystują rekreacyjnie, choć formalnie nie ma on statusu kąpieliska. Drugi, mniejszy staw pozostawiono w całości naturze. Kąpiel oraz wędkowanie są w nim surowo zabronione. Ten zbiornik jest oazą wszelkiego ptactwa i ryb. Oba stawy oddziela grobla, z której często korzystają spacerowicze.

Stawy wraz kąpieliskiem przy kapliczce Świętej Anny są własnością gminy, aczkolwiek bezpośredni nadzór  nad całym obiektem sprawuje mszczonowskie koło Polskiego Związku Wędkarskiego. 

  • Zbiornik Świętej Anny w krajobrazie zimowym
  • Stawy świętej Anny w krajobrazie zimowym
  • Stawy świętej Anny
  • Stawy Świętej Anny

wstecz