RODO FAQ

PYTANIE/PROBLEM

Panie Burmistrzu z całym szacunkiem ale : " KIEDY RUSZY W NASZEJ GMINIE PROGRAM DOPŁAT DOENERGII ODNAWIALNEJ DLA MIESZKAŃCÓW ???!!! " Piszecie Państwo o jakimś kLastrze ale mój portfeL i portfeL mojego sąsiada nie uzyska z tego tytułu wymiernych korzyści a jeśli tak to mocno tym nie wiem. Wszystkie prężnie działające gminy i powiaty mają takie programy dla indywidualnych odbiorców a we Mszczonowie nie ma. Nie wierzę w to że istnieją jakiekolwiek merytoryczne przeszkody aby gmina taka jak nasza z inwestycjami takimi jak nasze mogła mieć jakiekolwiek trudności na szczeblu wojewódzkim krajowym bądź unijnym z uzyskaniem funduszy dla każdego mieszkańca i dopłat na poziomie nawet 90% do montażu odnawialnych źródeł energii. Jeśli mają państwo problem z tym jak się do tego zabrać proszę zasięgnąć języka w gminie Michałowo lub Gródek w województwie Podlaskim ponieważ oni potrafili o to zadbać dla swoich mieszkańców. PYTANIE BRZMI Kiedy a nie czy nasza gmina i powiat powinny się przestawić na energię odnawialną. Suntago tropikalna wyspa a ludzie w mieście w zimę palą w piecach butami i tanim węglem i miałem w parowozach w piwnicach. Najprościej oczywiście wlepić mandaty i nasłać kontrolę albo policję prawda ?!?!? Proszę mi powiedzieć kiedy gmina ma się zamiar zająć pełną parą poszukiwaniem dla mieszkańców środków unijnych na dopłaty do wymiany pieców na gazowe i elektryczne oraz na montaż kolektorów C.O. paneLi fotowoltaicznych, zasobników C.O, pomp ciepła, rekuperatorów i innych źródeł czystej prawie darmowej energii. A może komuś brak dostatecznej motywacji aby się tym zająć ?!?!? Proszę się ustosunkować publicznie do tej wiadomości chociażby tutaj na forum. Proszę się nie zasłaniać powołaniem klastra którego mieszkańcy nie są i nie będą współwłaścicielami. Dziękuję.

[2019-06-05]

ODPOWIEDŹ

Renata Wolak Wydział Gospodarki Gminnej

Szanowny Panie

Gmina Mszczonów, jako jedna z nielicznych gmin w okolicy realizuje od 2012r. program dofinansowywania mieszkańcom kosztów wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła na proekologiczne, budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz finansowania w 100% - usuwania i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest. Przedsięwzięcia te są w całości finansowane z budżetu gminy, z uwagi na fakt, iż na terenie województwa mazowieckiego (inaczej niż na terenie województwa podlaskiego) możliwości pozyskania dofinansowania jest niewiele. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku fakt, iż w województwie mazowieckiem jest 314 gmin, a więc najwięcej w skali całego kraju (w województwie podlaskim zaledwie 118).

W 2016r. Starostwo Powiatowe oraz wszystkie gminy powiatu przygotowały wspólny projekt montażu solarów, pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych. Zebraliśmy chętnych, pobraliśmy zaliczki od mieszkańców i złożyliśmy wspólny projekt o dofinansowanie ze środków UE na realizację w/w projektu. Całkowita wartość projektu naszej gminy opiewała na kwotę 2.492.151,00 zł brutto, z czego dofinansowanie unijne miało wynosić 78% wydatków kwalifikowanych. Niestety nasz wspólny projekt nie otrzymał dofinansowania unijnego,
a w skali całego województwa dofinansowanie przyznano jedynie 5 projektom. Jeśli w obecnej perspektywie unijnej będą możliwości pozyskania dofinansowania, na pewno będziemy się
o nie ubiegać.

Dostępnym obecnie programem w ramach, którego osoby fizyczne mogą pozyskać dofinansowanie do realizacji wybranych przedsięwzięć służących ochronie środowiska jest Program priorytetowy Czyste Powietrze. Jest to program rządowy realizowany przez WFOŚiGW. Mieszkańcy Gminy Mszczonów mogą liczyć, w możliwym zakresie, na pomoc pracowników GCI w wypełnianiu wniosków. Dnia 7 czerwca 2019r. Minister Środowiska zwrócił się do gmin o wsparcie działań w realizacji Programu. Gmina Mszczonów pozytywnie odpowiedziała na ten apel i zadeklarowała udział dwóch pracowników, celem przeszkolenia ich w procedurach i zasadach realizacji Programu. Dzięki temu mieszkańcy  Gminy będą mogli w dużo łatwiejszy sposób pozyskać dofinansowanie na wybrane przedsięwzięcia.