2022

Stanowisko Pracowni Urbanistyczno-Projektowej ZM „Mazowsze Zachodnie”

W związku z informacjami pojawiającymi się w mediach społecznościowych na profilu „Stowarzyszenie STOP Zagłębie śmieciowe - Mszczonów” zmuszeni jesteśmy zająć stanowisko w tej sprawie.

Pracownia Urbanistyczno-Projektowa ZM „Mazowsze Zachodnie” z siedzibą w Wiskitkach, której jestem kierownikiem, od 18 lat zajmuje się kształtowaniem i prowadzeniem polityki przestrzennej Gminy Mszczonów. Od wielu lat pracujemy nad kształtowaniem gminnej przestrzeni zgodnie z potrzebami mieszkańców w sposób racjonalny, zgodnie z istniejącymi uwarunkowaniami lokalnymi, jednocześnie szanując wartości kulturowe i środowiskowe.

Układ funkcji miasta Mszczonowa jest prawidłowo spolaryzowany. Od wschodu  zlokalizowana jest tzw. „Wschodnia Dzielnica Przemysłowa”, w centrum, w kierunku południa i zachodu ustalone zostały funkcje mieszkaniowe, z ich intensyfikacją  w centralnej części Mszczonowa. Dla terenów zlokalizowanych w części północnej, za skrzyżowaniem dróg krajowych nr 8 i 50, wyznaczone zostały funkcje produkcyjno - magazynowe z dopuszczeniem działań oddziałujących na środowisko, co wynikało wprost z historycznych uwarunkowań związanych z funkcjonowaniem w tym rejonie, od lat sześćdziesiątych, Przedsiębiorstwa  Produkcji Kruszyw Lekkich „KERAMZYT” w Mszczonowie, podległego wówczas  Zjednoczeniu Przemysłu Kruszyw, Kamienia Budowlanego i Surowców Mineralnych. Przedsiębiorstwo „KERAMZYT” produkowało kruszywo budowlane z pstrych iłów i zostało zlokalizowane we Mszczonowie nie przypadkowo. Udokumentowane złoża iłów w tym rejonie stanowią surowiec do produkcji kruszywa budowlanego, jednocześnie głębokość ich pokładów stanowi bardzo dobrą izolację. Na tym terenie, w sąsiedniej gminie ulokowała się kopalnia, która wydobywała również surowce ilaste dla potrzeb produkcji ceramiki budowlanej( cegielnia). Działalność prowadzona w tym rejonie, od lat, kojarzona była z dużą uciążliwością, dlatego w sąsiedztwie tego terenu nie lokalizowano zabudowy mieszkaniowej.

Poza terenami rolnymi, wyznaczonymi w planach ogólnych zagospodarowania przestrzennego, w ich sąsiedztwie wybudowana została  odlewnia żeliwa, a w późniejszych czasach również i inne zakłady.

Jeśli chodzi o działki pod zabudowę mieszkaniową, to w obowiązujących  planach miejscowych, takich terenów w okolicznych gminach wyznaczono „z zapasem”. Prawdopodobnie działki te, nigdy w całości nie zostaną zabudowane chociażby z uwagi na ujemny przyrost naturalny. Tym bardziej, że prognozy demografów na kolejne lata nie zapowiadają zmiany tej sytuacji, a wręcz przeciwnie.

Ponadto rozproszenie zabudowy mieszkaniowej jest dużym problemem, gdyż uniemożliwia skuteczne wyznaczenie obszarów aktywności m.in. gospodarczej. Utrudnia znacząco stworzenie ośrodków przyjaznych mieszkańcom, w pełni zaspokajającego ich potrzeby, edukacyjne, kulturalne, zdrowotne i inne.

Dlatego biorąc powyższe pod uwagę, nie mogę się zgodzić z propagowanym w mediach społecznościowych określeniem:  ”Mszczonów zagłębie śmieciowe”.

Powołując się na moje wieloletnie doświadczenie z pełną świadomością mogę stwierdzić, że władze Gminy Mszczonów, przywiązują ogromną uwagę do dbałości o porządek i ochronę środowiska naturalnego, czego przykładem może być decyzja o zamknięciu gminnego składowiska.

Pomimo uchwalonego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla składowiska w Świnicach, który pozwalał na składowanie odpadów do rzędnej o około  7,0 m-8,0 m powyżej czaszy  istniejącego składowiska, Mszczonów jako jedna z pierwszych gmin, zamknął i w sposób wzorcowy  zrekultywował  swoje składowisko odpadów.

Warto podkreślić, że działania podejmowane przez gminę na rzecz lokalnej społeczności i ochrony środowiska są dostrzegane i wyróżniane także na zewnątrz, gdyż gmina Mszczonów została wyróżniona w wielu prestiżowych  rankingach  regionalnych i ogólnopolskich. Władze gminy prowadzą szereg przedsięwzięć mających na celu poprawę warunków codziennego funkcjonowania dla swoich mieszkańców.

Gmina inwestuje w modernizację i rozbudowę szkół, przedszkoli, placówek kulturalnych, powstają nowe obiekty sportowe, tereny rekreacyjne oraz strefy zieleni. Władze gminy dbają, aby stale podnosić jakość życia swoich mieszkańców. Dzięki staraniom władz gminy, funkcjonuje tu największy w Polsce i Europie,  zadaszony park wodny - kompleks wypoczynkowy Park Wodny „Santago”. To również w Mszczonowie wybudowano najgłębszy w Europie basen do nurkowania oraz powstało wiele innych innowacyjnych przedsięwzięć, chociażby  budowany obecnie  we Mszczonowie zakład produkcji światłowodów przez Corning Optical Communications . 

Oceniając skuteczność i efektywność zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców w sferze społecznej, gospodarczej, ekologicznej, mieszkaniowej i zagospodarowania przestrzennego uważam, że  Mszczonów  jest przykładem  gminy zarządzanej wzorcowo, która dba  o ochronę środowiska.

Zamieszczone na wspomnianym profilu internetowym zdjęcia czarnych chmur nad Mszczonowem, porozrzucanych śmieci komunalnych czy zdjęcia kobiety (najprawdopodobniej z chorobą nowotworową) w żaden sposób nie przystają do dzisiejszego Mszczonowa. Takie publikacje tworzą fałszywy przekaz na temat tego miejsca, co uderza w dobry wizerunek gminy.

Uważam, że władze gminy powinny podjąć działania mające na celu zaprzestania podobnych praktyk i zapobiec dalszemu  niszczeniu  wizerunku Mszczonowa, który  ochronę środowiska  i podnoszenie jakości życia mieszkańców ma wpisane jako cel strategiczny swojego działania, co też konsekwentnie realizuje.

Odnosząc się do oskarżeń, zamieszczonych w mediach społecznościowych, chcę podkreślić, że Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej zobowiązana jest do przestrzegania nie tylko przepisów krajowych ale także „wyśrubowanych” norm unijnych w zakresie ochrony środowiska. Dotyczy to każdej nowej inwestycji, zarówno w zakresie gospodarki odpadami czy innych przedsięwziąć wpływających na środowisko. Jestem przekonana, że władze lokalne, Burmistrz Mszczonowa i Przewodniczący Rady Miejskiej w Mszczonowie, którzy przez  wiele lat budowali markę „Mszczonów” nie dopuszczą do łamania prawa i niszczenia  miasta, któremu poświęcili się zawodowo i społecznie.

Rozumiem obawy mieszkańców Mszczonowa, zwłaszcza społeczności Grabców Józefpolskich, mieszkającą w sąsiedztwie uciążliwego składowiska odpadów w Słabomierzu. Dlatego tym bardziej, dziwi mnie fakt, że Stowarzyszenie nie zwraca uwagi, na to co faktycznie dziś szkodzi i jest uciążliwe dla mieszkańców. Jeżeli członkowie Stowarzyszenia, dla których podstawą  działania ma być  „zdrowie i bezpieczeństwo”,  nie dostrzegają tego problemu to ja tego nie rozumiem chyba, że  działanie Stowarzyszenia ma inne cele.

                       Kierownik Pracowni

                                                                                                    mgr inż. Jadwiga Jeznach

wstecz

baner toplayer
Grafika informująca o godzinach pracy urzędu miejskiego