Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.10.2021

Imieniny

Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Żałoba, która odmieniła naród

Dni żałoby narodowej, jakie niedawno przezywaliśmy po katastrofie w Smoleńsku zmieniły cały naród. Tak wielkiego poruszenia nie spodziewał się  chyba nikt. Tłumy na żałobnych nabożeństwach oraz podczas pogrzebów osób, które zginęły 10 kwietnia dzięki mediom zobaczył cały świat. Biało- czerwone flagi powiewały w każdym mieście i wsi w Polsce. Publicyści wieszczyli odrodzenie  polskiego patriotyzmu. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że rzeczywiście nie mylili się. W naszym mieście modlitwy za uczestników katastrofy odmawiane były podczas wszystkich Mszy Świętych, odprawianych w czasie żałoby. Osoby solidaryzujące się z rodzinami poległych wpisywały się do księgi kondolencyjnej wystawionej w hallu ratusza. Flagi z żałobnym kirem powiewały w mieście przeszło tydzień dłużej niż  oficjalnie trwał okres  żałobny, gdyż  władze miasta słusznie uznały, że czas narodowej refleksji i zadumy powinien obowiązywać do chwili   pogrzebania wszystkich ofiar katastrofy. Burmistrz Mszczonowa, jako członek Narodowej rady Rozwoju, jaka powstała w tym roku przy Prezydencie RP, trzymał wartę przy trumnach Lecha i Marii Kaczyńskich,  wystawionych w sali kolumnowej pałacu prezydenckiego.   Tę smutną, aczkolwiek honorową posługę pełnił – jak sam stwierdził – w przekonaniu, że reprezentuje tam wszystkich mieszkańców gminy Mszczonów.

Każdy z nas widział morze polskich flag oraz tłumy, jakie gromadziły się  w Warszawie i Krakowie. Każdy z nas na długo zapamięta stosy kwiatów na Krakowskim Przedmieściu oraz tysiące zniczy palących się przed siedzibą głowy państwa polskiego. Najcenniejsze  są jednak te rzeczy, które dzieją się w takich chwilach w naszych sercach oraz te wydarzenia i gesty, które z reguły umykają w natłoku wydarzeń ogólnopolskim mediom. W niewielkim Mszczonowie wzruszajże były wizyty klas zerowych w ratuszu w celu wpisania się  do księgi kondolencyjnej oraz zapalenia świecy pod tablicą pamiątkową,  jaką  w naszym mieście prezydent Lech Kaczyński odsłonił w roku 2007. Osobiście byłem świadkiem przyjścia do  ratusza klasy „O”c, której  wychowawczynią jest pani Irena Kurowska. Dzieci maszerowały przez miasto z biało –czerwoną  flagą. Chorąży zmieniał się  co chwila. Niesienie flagi było dla maluchów nie lada jakim wyróżnieniem. Klasowy wpis do księgi kondolencyjnej został  przyozdobiony  rysunkami tulipanów, ulubionych kwiatów Pani Prezydentowej. Kwiaty rysowali najlepsi uczniowie: Martyna Ścisłowska, Ola Wieteska, Patryk Maciejczyk oraz Marta Mamczarek. Na zakończenie dzieci wyrecytowały patriotyczny wiersz, którego nauczyła ich wychowawczyni i udały się  do Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, stając się tym samym jej pierwszymi oficjalnymi zwiedzającymi. Z Izbą wiąże się  także jeszcze jedna historia nawiązująca do smoleńskiej katastrofy. Pewna mama, która przyszła do niej z pięcioletnim synem stwierdziła, że po katastrofie zrozumiała jak istotna jest dla narodu historia. Postanowiła się nią  zainteresować, a na początek podjęła decyzję  o poznaniu dziejów swojego miasta i najbliższej okolicy.

Podobno dzięki przelanej krwi powstają rzeczy wielkie i piękne. Paradoksalnie nieszczęście, jakiego doświadczyliśmy 10 kwietnia 2010 roku  może stać  się  początkiem  ogólnonarodowego przebudzenia. W końcu tego właśnie chciał Prezydent  Kaczyński, abyśmy czuli się  dumni ze swojego kraju, poznawali i szanowali jego historię oraz  kultywowali narodowe tradycje.

  • autor: M.L.
  • -
  • -
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7646522

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat