Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

24.10.2021

Imieniny

Antoniego, Marcina, Rafała

Wyszukiwarka

Treść strony

Stawy Świętej Anny

Stawy Świętej Anny to tereny rekreacyjne Mszczonowa. Przepiękne dwa zbiorniki wodne położone pośród lasów zaledwie 4 kilometry od miasta zachwycają swoim niepospolitym pięknem.  Można tam  miło spędzić czas. Skorzystać z plaży, a także pospacerować po okolicznych lasach. Dla grup zorganizowanych jest też wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska.    

Do malowniczo położonych stawów dojechać można trasą nr 50 Mszczonów - Grójec, skręcając w Zbiroży w prawą stronę,   w kierunku ośrodka rekreacyjnego Hotelu Panorama. Druga droga do stawów prowadzi z Mszczonowa wprost na wschód  historycznym Traktem Tarczyńskim, z którego zboczyć należy w lewo w połowie drogi pomiędzy miastem, a pobliską wsią Grzegorzewice.

 Patronką stawów jest Święta Anna, której figura wznosi się nad większym z dwóch zbiorników. Pierwsza kapliczka Świętej Anny postawiona została w XVIII wieku. Obecnie nie ma już po niej nawet śladu. Zabytkowa figura spłonęła w latach sześćdziesiątych, a jej późniejszą kopię skradziono. Obecna kapliczka różni się od pierwowzoru niemalże wszystkim. Jej drewniana obudowa została całkowicie zmieniona. Historyczna figura zachowała się jedynie na zdjęciach z lat dwudziestych ubiegłego wieku,  które przechowane zostały do dziś w albumie państwa Polaków z Badowo Mścisk. Istnieje teoria zgodnie, z którą kapliczkę postawiono na pamiątkę bitwy, z okresu Konfederacji Barskiej, w której wojska polskie pod wodzą generała Sawy (z pochodzenia Kozaka) starły się z wojskami carskimi. Generał został w niej ranny, a później ukrywał się w okolicach Mszczonowa. Historię tę hrabia Henryk Rzewuski opisał w swoim opowiadaniu „Sawa”, zamieszczonym w zbiorze zatytułowanym „ Pamiątki Soplicy”.

Stawy św. Anny   zasilają  ze swych źródeł  przepływającą obok Pisię Gągolinę, której źródła znajdują się w nieodległym Dwórznie. Udając się  na przechadzkę ze „Świętej Anki” wzdłuż rzeczki dojdziemy po około kilometrze do równie pięknych stawów Grzegorzewickich. Niedaleko są też położone stawy Gnojna, na terenie których w 2004 roku utworzono rezerwat faunistyczny. Cała okolica obfituje więc w przepiękne  zbiorniki wodne, otoczone lasami i terenami, na których zachowały się urokliwe krajobrazy, typowe dla Mazowsza.

Większy z dwóch stawów Świętej Anny tak jak już wspominaliśmy jest miejscem, które mszczonowianie wykorzystują rekreacyjnie, choć formalnie nie ma on statusu kąpieliska. Drugi, mniejszy staw pozostawiono w całości naturze. Kąpiel oraz wędkowanie są w nim surowo zabronione. Ten zbiornik jest oazą wszelkiego ptactwa i ryb. Oba stawy oddziela grobla, z której często korzystają spacerowicze.

Stawy wraz kąpieliskiem przy kapliczce Świętej Anny są własnością gminy, aczkolwiek bezpośredni nadzór  nad całym obiektem sprawuje  mszczonowskie koło Polskiego Związku Wędkarskiego. 

  • autor: oprac. Piotr Dymecki
  • -
  • -
  • Kapliczka Świętej Anny. Zdjęcie wykonano w latach...
  • Kapliczka Św. Anny. Zdjęcie wykonano w latach dwudziestych...
  • Odrestaurowana kapliczka i tablica, czerwiec 2015

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7660271

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat