Europejski Fundusz Społeczny jest jednym z czterech instrumentów finansowych w ramach polityki strukturalnej Unii Europejskiej, służących do finansowania działań mających na celu zmniejszanie różnic w poziomie rozwoju społeczno- ekonomicznego poszczególnych regionów Wspólnoty. Głównym celem EFS jest wspieranie wspólnotowej polityki społecznej, ukierunkowanej na zapobieganie i przeciwdziałanie bezrobociu, oraz rozwijanie potencjału kadrowego i integrację społeczną na rynku pracy. W ramach EFS wspierane są również działania dotyczące rozwoju lokalnego, równości szans, rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz zrównoważonego rozwoju- tzw. cele horyzontalne, wspólne dla całego obszaru UE w ramach poszczególnych państw członkowskich.
Ministerstwo Edukacji Narodowej było jedną z instytucji realizujących Sektorowy Program Operacyjny „Rozwój Zasobów Ludzkich”. Głównym celem programu było zapewnienie warunków do rozwoju zasobów ludzkich na drodze kształcenia, szkolenia i pracy. Rozwój gospodarki miał zapewnić wzrost zatrudnienia oraz spójność społeczną, ekonomiczną i przestrzenną z UE na poziomie regionalnym, jak i krajowym.
Cele SPO - RZL były realizowane poprzez następujące priorytety:
Priorytet 1. – Aktywna polityka rynku pracy oraz integracji zawodowej i społecznej,
Priorytet 2. – Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy,
Priorytet 3. – Pomoc Techniczna.
Program określał, jakie działania mogą być podejmowane w ramach priorytetów, a każde działanie posiada odrębną instytucję wdrażającą.
źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
(Biuro Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego)
Zobacz także