Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

17.9.2021

Imieniny

Justyny, Adriany, Hildegardy

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • Artyści z zespołu Sonanto podczas występów z okazji...

Wspomnienie Bohaterów Mszczonowskiego września`39

Obchody 82. rocznicy zwycięskiej Bitwy Mszczonowskiej (która miała miejsce 11.09.1939 r.) rozłożone zostały na cały weekend - 11 i 12 września. Ich inicjatorem było Gminne Centrum Informacji, które do współpracy przy organizacji patriotycznego wydarzenia zaprosiło: Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, Warszawskie Towarzystwo Strzeleckie, Mszczonowski Klub Strzelecki oraz Mszczonowski Ośrodek Kultury. We wrześniowym święcie uczestniczyli ponadto harcerze Hufca ZHP Mszczonów a także strażacy z Orkiestry Dętej OSP.

Pierwszego dnia w parku za kościołem farnym lokalni rekonstruktorzy i Strzelcy wraz z członkami WTS-u przygotowali dla najmłodszych mieszkańców gminy pętlę taktyczną, w skład której weszły: konkurencje sprawnościowe, konkursy historyczne, zabawy z mapą i quizy wojskowe. Zabawa dla maluchów trwała ponad cztery godziny.

W tym czasie w amfiteatrze odbyły się dwa koncerty - wspomnianej wcześniej strażackiej orkiestry i zespołu Sonanto, który przygotował dla mszczonowian muzyczno-historyczną podróż wspomnień po tragicznym, ale jednocześnie bohaterskim czasie II wojny światowej. Gawędę historyczną przed koncertami wygłosiła radna Barbara Gryglewska – znawczyni dziejów Ziemi Mszczonowskiej.

Dodatkowe atrakcje dla mieszkańców czekały w sobotę również w Izbie Pamięci Rodu Maklakiewiczów, gdzie można było obejrzeć galerię lokalnych, wojennych zdjęć oraz wziąć udział w historycznym konkursie.

Punktem rocznicowych obchodów była również Msza Święta odprawiona w mszczonowskiej farze. W jej trakcie kapłani modlili się w intencji: rozstrzelanych w 1939 roku zakładników mszczonowskich oraz dowódcy i żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Portrety śp. - ks. prob. Józefa Wierzejskiego, ks. Władysława Gołędowskiego, burmistrza Aleksandra Tańskiego, lek. Stanisława Zarachowicza oraz pułkownika Wincentego Wnuka - ustawione zostały na czas trwania Eucharystii przed ołtarzami bocznymi kościoła.

Po Mszy księża Łukasz Warzyński i Rafał Nawrocki udali się wraz z przedstawicielami władz samorządowych do mogiły rozstrzelanych, przy której honorową wartę zaciągnęli rekonstruktorzy z GRH STRZELCY im. 31 pSK. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski wraz z przewodniczącą Komisji Oświaty i Spraw Społecznych RM radną Barbarą Gryglewską, przewodniczącym Komisji Budżetu radnym Ryszardem Stusińskim i dyrektor Gminnego Centrum Informacji Beatą Sznajder symboliczne kwiaty w barwach narodowych złożyli następnie pod pomnikiem Strzelców Kaniowskich. W opisanych uroczystościach patriotycznych uczestniczył ponadto poczet sztandarowy mszczonowskiego Hufca ZHP, który – co należy podkreślić - nosi zaszczytne imię 31 pSK.

Drugi dzień wrześniowych obchodów w gminie Mszczonów rozpoczął się Rajdem Szlakiem Strzelców Kaniowskich, który poprowadzili rekonstruktorzy. Za nimi podążali mieszkańcy zafascynowani wojenną historią Ziemi Mszczonowskiej. Marszruta zakończyła się na strzelnicy w Markowie Świnicach, gdzie odbył się piknik strzelecki. Każdy jego uczestnik mógł potrenować swą celność, korzystając z różnych jednostek broni. Strzelanie odbywało się pod nadzorem instruktorów z Warszawskiego Towarzystwa Strzeleckiego i Mszczonowskiego Klubu Strzeleckiego. Oczekujący na strzelanie mogli pożywić się przy ognisku, które przygotowane zostało przez rekonstruktorów.

MM

 • Radna Barbara Gryglewska z Dyrektor Gminnego Centrum...
 • Dzieci biorące udział w torze przeszkód
 • Dzieci biorące udział w grze parkowej podczas obchodów 82...
 • Chłopiec biorący udział w grze parkowej podczas obchodów...
 • Chłopiec biorący udział w grze parkowej podczas obchodów...
 • Dzieci biorące udział w grze w Izbie Pamięci Rodziny...
 • Pracownik Gminnego Centrum Informacji i dzieci biorące...
 • Członkowie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej we...
 • Ksiądz odprawiający uroczystą Mszę Święta z okazji...
 • Przedstawiciele Rady Miejskiej, Dyrektor Gminnego Centrum...
 • Artyści z zespołu Sonanto podczas występów z okazji...

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7552273

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat