Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2021

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • lawenda, tereny zielone przy ulicy Dworcowej

Zielony Mszczonów

Człowiek od zawsze stanowi część przyrody. Z biegiem lat, dziesięcioleci a potem i wieków, przekształcał naturę a także dostosowywał ją do swoich potrzeb. Czasem jego działania pomagały przyrodzie, innym razem jej szkodziły, jednak zawsze pokazywały ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy ludźmi a ich środowiskiem. Dowodem tego jest zresztą fakt, że, po okresach intensywnej urbanizacji i industrializacji, we współczesnym świecie wypełnionym urządzeniami ułatwiającymi życie, próbujemy powrócić do rzeczywistości naszych przodków. Liczne kampanie i działania ekologiczne, urlopy na terenach nieskażonych ludzką działalnością czy wręcz przeprowadzki z centrów miast na obszary wiejskiej – wszystko to pokazuje, że tęsknimy za gęstymi lasami wypełnionymi zwierzętami czy za łąkami pokolorowanymi główkami polnych kwiatów.

Ostatnie lata przyniosły także tendencję do przywracania zieleni miejskiej. Jej znaczenie dziś doprawdy trudno przecenić. Chyba nie ma człowieka, który nie chciałby mieszkać w pięknej, spokojnej okolicy. Miejska zieleń jest niezwykle ważnym elementem estetycznym. Rośliny rosnące przy ulicach, na skwerach czy w parkach nadają przestrzeni koloryt, przełamując szarość betonu. Walor estetyczny jest jednak tylko ubocznym aspektem miejskiej zieleni. O wiele ważniejsze są inne role, jakie rośliny spełniają w naszej codzienności. Oczyszczanie powietrza, produkcja tlenu, niwelowanie hałasu, pozytywny wpływ na klimat oraz samopoczucie ludzi – to te, które zalety, które najczęściej wymieniają zwolennicy zazieleniania miast.

Realizacja projektu „Rozwój i zagospodarowanie zieleni miejskiej w Mszczonowie” sprawiła, że miasto stało się nie tylko bardziej zielone, ale także kolorowe za sprawą posadzonych kwiatów. Działania uzyskały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 2.5 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowita wartość projektu to ok. 3 mln zł, z czego 2,4 mln zł (80%) stanowiła dotacja zewnętrzna. Obejmował on pięć zadań z zakresu zagospodarowania terenów zieleni miejskiej, przewidzianych do realizacji na lata 2020-2021: które objęły następujące fragmenty Mszczonowa:

 1. zieleń towarzysząca ulicom (obiekty liniowe): ul. Dworcowa, Grójecka,  ul. Ługowa, ul. Rolnicza,  ul. Spokojna,  ul. Spółdzielcza,  ul. Tarczyńska, ul. Wschodnia i ul. Północna;
 2. zagospodarowanie terenów zieleni miejskiej – zieleń parkowa (obiekty powierzchniowe) – Błonia w Mszczonowie;
 3. zieleń towarzysząca zabudowie mieszkaniowej przy ul. Józefa Poniatowskiego (zieleń osiedlowa);
 4. zieleniec wokół zbiornika ppoż. przy ul. Grójeckiej;
 5. skwer przy ul. Grójeckiej.

Dzień przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny, czyli 20 marca, dla mieszkańców otwarte zostały mszczonowskie błonia. Trawiasty teren, dedykowany wypoczynkowi na łonie natury, położony jest za terenami kościoła farnego. Co znalazło się w otwartej na wiosnę części parku? Przede wszystkim urokliwy zbiornik retencyjny, który zapewni odrobinę wytchnienia wszystkim chcącym choć na chwilę oderwać się od miejskiego zgiełku. Nie zabrakło też elementów małej architektury, które uatrakcyjnią pobyt w tym miejscu. Oprócz standardowych ławek, na błoniach pojawiły się również leżaki, budki lęgowe dla ptaków oraz widokowa luneta. Ostatni z wymienionych elementów posłuży do obserwacji motyli, ptaków i owadów.

Przede wszystkim jednak na tym terenie znalazły się trawniki i rodzime rośliny. W ramach realizacji projektu posadzono 42 drzewa, 835 krzewów a także 1 228 sztuk bylin i traw. Odwiedzający błonia mogą więc spędzać czas wśród kwietnych łąk i jabłoni a także w deszczowym ogrodzie. Słoneczne kąpiele na leżakach uprzyjemnia szum traw, świergot ptaków oraz szmer fontanny znajdującej się na środku zbiornika retencyjnego.

Realizacja projektu sprawiła, że zazieleniła się również ulica Grójecka, jedna z najdłuższych miejskich dróg. Nowe nasadzenia pojawiły się przy zbiorniku przeciwpożarowym, na skwerze a także przy samej arterii.

W 2020 roku ulica Dworcowa zyskała nie tylko nową nawierzchnię, chodniki i miejsca parkingowe. Nowoczesny wygląd drogi uzupełniły na nowo zaaranżowane tereny przyrodnicze. Przechodzący ulicą mogą od teraz podziwiać roślinność, składającą się z 35 drzew, 1 764 krzewów, 709 roślin aromatycznych i 300 bylin, które pojawiły się w pasie drogowym. Odpoczynek i podziwianie nowej szaty ulicy Dworcowej umożliwiają elementy małej architektury, m.in. nowe ławki i stojaki rowerowe. Projektując nasadzenia nie zapomniano również o zwierzętach. W pasie zieleni pojawiły się dwa karmniki dla ptaków, których śpiew dodatkowo umili spacer zmodernizowaną drogą.

W ramach projektu nową zieleń zyskały także inne, miejskie ulice: Ługowa, Rolnicza, Spokojna,  Spółdzielcza, ul. Wschodnia i Północna.

Nowe, zieleńsze oblicze zyskało także osiedle przy ul. Józefa Poniatowskiego. Dzięki realizacji projektu pomiędzy blokami pojawiły się nowe krzewy i rośliny zielone a także trawniki. Oprócz tego osiedle zyskało nową ławkę parkową i budki lęgowe dla ptaków. W ten sposób zmieniono wygląd jednego z najstarszych osiedli wielorodzinnych w Mszczonowie, dając mieszkańcom możliwość relaksu w otoczeniu przyrody.

Projekt odmienił także wygląd kolejnej z najdłuższych arterii. Dzięki jego realizacji nową szatę roślinną zyskała bowiem także ulica Tarczyńska.

Przed przystąpieniem do realizacji zadania należało usunąć stare nasadzenia, których stan był niezadowalający. Pobocza porastały stare robinie, będące dodatkowo drzewami inwazyjnymi. W trakcie prac zastąpiono je rodzimymi gatunkami roślin, które nie zagrażają innym, są odporne na miejskie zanieczyszczenia oraz kaprysy pogody.

Droga, prowadząca do mszczonowskiej dzielnicy przemysłowej, została obsadzona 220 grabami kolumnowymi i 127 lipami o soczyście zielonych liściach. Przy ulicy pojawiły się również grusze -  polne (8 szt.) i odmiany „Chanticleer” (8 szt.). Łącznie to ponad 350 drzew, które zastąpiły sto wyciętych robinii. Nie są to młode rośliny, które przez wiele lat będą rosły, by zapewnić przechodniom cień, ale takie, które od samego początku będą widoczne dla spacerujących czy przejeżdżających drogą.

Ulica Tarczyńska została również obsadzona ponad 3 tys. krzewów a jesienią, gdy przyjdzie pora takich nasadzeń, pojawi się na niej po ok. 18 tys. krokusów i narcyzów. Wtedy stanie się ona nie tylko zieloną, ale i kolorową wizytówką Mszczonowa.

Dagmara Bednarek, GCI

 • Park przy ulicy Grójeckiej
 • Rośliny kwitnącach na błoniach
 • Drzewa i krzewy w parku na blokach Północnych
 • Drzewa przy ulicy Tarczyńskiej
 • Karminik dla ptaków
 • Łąka kwietna
 • Zdrój przy ulicy Grójeckiej
 • Logotypy unijne

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7849590

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat