Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

23.4.2021

Imieniny

Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Ksiądz trzymający Eucharystię, z prawej strony...

Wielkanocna Ziemia Mszczonowska

Tegoroczne święta wielkanocne, podobnie jak poprzednie, w związku z panującą sytuacją pandemiczną miały przebieg trochę inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

W Niedzielę Palmową w Parafii Świętej Trójcy w Lutkówce zawsze urządzany był konkurs na największą i najpiękniejszą palmę, którego organizatorem była pani Irmina Słojewska. W tym roku z racji obostrzeń sanitarnych zrezygnowano z tej pięknej tradycji. Imponujących palm jednak nie zabrakło. Na świątecznej sumie pojawili się także członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze Zbiroży wraz ze swym opiekunem druhem Łukaszem Strojkiem. Do wspólnej fotografii młodych strażaków zaprosił ksiądz proboszcz Zbigniew Chmielewski.

W Wielki Czwartek w Kościele rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego. Tym samym wierni przystąpili do rozpamiętywania Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Zbawiciela. Podczas liturgii wspominana była Ostatnia Wieczerza, w trakcie której nastąpiło ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Z tego powodu Wielki Czwartek zwany jest również dniem kapłańskim.

Wierni w świątyniach dziękowali swoim duszpasterzom. Tak też było w mszczonowskiej Parafii pw. Świętego Ojca Pio. Przedstawiciele parafialnych organizacji obdarowali modlitwą i kwiatami ks. proboszcza Sławomira Tulina. Msza Święta odprawiona została przy pustym tabernakulum. Pozostało ono takie aż do Nocy Zmartwychwstania.

Z racji obostrzeń sanitarnych w polskich kościołach zrezygnowano w tym roku z symbolicznego obmycia i ucałowania stóp dwunastu mężczyznom, jacy symbolizowali apostołów. Przypomnijmy, że ten gest był tradycyjnym odwołaniem do czynu samego Zbawiciela, który w taki sposób pokazał swoim uczniom, iż ci, którzy pragną iść jego drogą, muszą wybrać pokorną służbę.

Po Eucharystii Najświętszy Sakrament został procesyjnie przeniesiony do ciemnicy, gdzie rozpoczęła się jego adoracja. To nawiązanie do pojmania i osadzenia Pana Jezusa w miejscu, w którym oczekiwał na osądzenie. Zbawiciel zniknął, a jego uwięzienie obrazuje ogołocony ołtarz świątyni. Zdjęte z niego obrus i świece powróciły dopiero w Wigilię Paschalną. Adoracja w kaplicy mszczonowskiej Parafii pw. Świętego Ojca Pio trwała do północy.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku bez Mszy Świętej. Sprawowana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej. Odbywa się też adoracja Krzyża. Po jej zakończeniu Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony z ciemnicy do grobu, a Tabernakulum pozostaje otwarte i puste. Ołtarz „goły”, bez obrusa, to symbol Jezusa odartego z szat. Kapłan sprawujący liturgię w Wielki Piątek ma czerwony ornat.

Gdy Pan Jezus pod postacią Najświętszego Sakramentu zostaje złożony w grobie, natychmiast przy nim zaciągnięte zostają symboliczne warty. W mszczonowskiej Parafii pw. Świętego Ojca Pio tą zaszczytną służbę pełnią rekonstruktorzy z GRH „STRZELCY” im. 31 pSK. Adoracja i warty trwały aż do niedzielnego poranka, kiedy to rozpoczęła się Msza Rezurekcyjna.

Wielka Sobota, czyli Wigilia Paschalna, to czas trwania Kościoła przy Grobie Pańskim. Wtedy prowadzone są rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. Trwa także adoracja Najświętszego Sakramentu. Tego dnia zwyczajowo wierni odwiedzają Groby Pańskie urządzone w kościołach, przy których trzymana jest symboliczna straż. Istnieje też tradycja udawania się na cmentarze do grobów bliskich osób. Od rana w świątyniach odbywa się święcenie pokarmów.

Wielka Sobota posiada tylko teksty Liturgii Godzin, nie ma natomiast formularza Mszy Świętej, a Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Podczas Liturgii Światła - przed kościołem kapłan święci ogień, od którego zapala się paschał – symbol Chrystusa. Później następuje Liturgia Słowa. W trakcie Liturgii Chrzcielnej, która następuje po homilii, śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych. Następnie celebrans błogosławi wodę chrzcielną, zanurzając w niej trzy razy paschał. Liturgia Eucharystyczna ma przebieg podobny do Liturgii Eucharystycznych innych niedziel. Ceremonię kończy dopiero uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem. Procesja ta odbywa się w niedzielny poranek o godzinie 6:00. W trakcie sobotniego, wieczornego czuwania w kaplicy Parafii pw. Świętego Ojca Pio tradycją jest koncert Scholii, na który co roku oczekują wierni, zauroczeni przepięknym śpiewem dziewczęcego zespołu.

Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się Rezurekcją, która jest odprawiana o świcie, o godzinie 6:00, choć jeszcze w XVIII wieku rozpoczynano ją o północy. Na początku Najświętszy Sakrament jest przez kapłana zabierany z symbolicznego Grobu Pańskiego i niesiony w procesji wokół świątyni albo ulicami miejscowości. Podczas procesji śpiewane są pieśni wielkanocne. Cały czas biją też dzwony. Dawniej strzelano również z armat, aby podkreślić wyjątkowe znaczenie wydarzenia. Obecnie, ze zrozumiałych względów, asysta procesji ogranicza się jedynie do odpalania petard. Po powrocie do świątyni kapłan intonuje dziękczynny hymn katolicki „Ciebie Boga wysławiamy”. W ten sposób wierni czczą Zmartwychwstanie Chrystusa – czyli zwycięstwo Zbawiciela nad grzechem i śmiercią.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest najdawniejszym świętem w Kościele. Było ono obchodzone jeszcze w czasach apostolskich. W naszym kraju obchody rezurekcyjne nazywane są Wielkanocą (Wielką Nocą), czyli czasem, gdy Pan Jezus powstał z martwych.

Lany Poniedziałek w Lutkówce to prawdziwa historia trwania w tradycji. Tu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych woda zwykle lała się wiaderkami, a nawet ze strażackich węży. Nikomu nie „uchodziło na sucho”, a zwłaszcza księdzu proboszczowi. Oj, gdzie te czasy pełne fantazji? Kto choć raz był w Lutkówce w Lany Poniedziałek na świątecznej sumie ten wie, jak tu parafianie zasadzali się na swego duszpasterza, a ten co roku odpowiadał im innym wybiegiem. Raz wyszedł nawet z kościoła w wojskowym OP-2, aby nawiązać równą, wodną walkę z wiernymi. Inwencji i niespodzianych rozwiązań nie brakowało po żadnej ze stron. W tym trudnym, pandemicznym roku przed lutkówiecką świątynią wozów strażackich nie było, ale i tak śmigus-dyngus doszedł do skutku. Proboszcz został powitany w kościelnych drzwiach przez najmłodszych parafian, którzy oczekiwali na niego z wodnymi pistoletami. Tradycyjny strumień dosięgnął też kapłana i kościelnego, gdy wracali ze zbierania tacy.

MM

  • Przedstawiciele Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze...
  • Kościół
  • Ksiądz leżący przed Ołtarzem, po bokach ministranci
  • Grób Pana Jezusa
  • Grób Pana Jezusa
  • Święcenie pokarmów przed Kościołem w Osuchowie
  • Święconki
  • Dzieci polewające Księdza pistoletami na wodę

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7152404

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat