Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

23.4.2021

Imieniny

Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Zajączek na trawie

Z zajączkiem eMeMkiem dookoła wielkanocnego świata

Większość z nas mniej więcej kojarzy polskie tradycje związane z Wielkanocą. Święcenie pokarmów, polewanie się wodą czy malowanie pisanek. Jak to jednak mówią, „co kraj to obyczaj”, więc, oczywiście, święta te nie są identycznie obchodzone we wszystkich chrześcijańskich krajach. Jesteście ciekawi, jakie tradycje wiążą się z Wielkanocą w Australii czy Czechach? Jeśli tak, to razem z naszym zajączkiem (króliczkiem?) eMeMkiem zapraszamy w wirtualną podróż po świątecznych obyczajach całego świata. Trzymacie się? W takim razie zaczynamy!

Anglia

Podróż rozpoczynamy w kraju, który wielu z nas poznało na lekcjach językowych w szkole. Deszczowa Anglia z najbardziej uniwersalną mową świata. Czym Wielkanoc w kraju Królowej różni się od naszej? Przede wszystkim ilością dni wolnych od pracy. W Polsce w zasadzie leniuchujemy tylko w Lany Poniedziałek, ponieważ niedziele dla większości osób są czasem wolnym. Anglicy święta celebrują przez cztery dni. Można poleniuchować, prawda? Mieszkańcy ojczyzny piłki nożnej zwykle wykorzystują ten czas na robienie zakupów i wyjazdy za miasto, na które zabierają ogromne kosze z przysmakami.

Ciekawą tradycją jest świąteczne rozdawanie przez królową specjalnie na tę okazje wybitych pensów. W Wielki Czwartek, podczas uroczystej ceremonii, monarchini wręcza specjalną, uroczystą wypłatę emerytom - 85 kobietom i 85 mężczyznom. W podziękowaniu za służbę na rzecz lokalnej społeczności każdy z nich otrzymuj dwie portmonetki – białą i czerwoną. W pierwszej znajdują się srebrne, okolicznościowe pensy, z których każdy zawiera 92,2% srebra. Stanowią one normalny środek płatniczy a na ich rewersie umieszczony jest portret królowej – wizerunek z 1953 r., czyli z czasów, gdy objęła ona brytyjski tron. Oczywiście, monety te mają o wiele większą wartość kolekcjonerską i sentymentalną, stąd też obdarowani z reguły zostawiają je sobie „ na pamiątkę” a nie płacą nimi za chleb i mleko. Do tego celu można wykorzystać pieniądze z czerwonej portmonetki, w której znajdują się normalne środki płatnicze.

Angielska tradycja rozdawania pieniędzy sięga czasów średniowiecza. Nawiązuję ona do biblijnej opowieści o Ostatniej Wieczerzy. Początkowo, władcy obmywali stopy żebrakom i przekazywali jałmużnę potrzebującym. Do naszych czasów przetrwał ten drugi zwyczaj, choć obecnie ma on bardziej na celu uhonorowanie zasłużonych społeczników niż wsparcie ubogich.

Australia

Poszukiwanie czekoladowych jajek w ogrodzie jest tradycją znaną w wielu krajach. W takiej zabawie podczas świętowania Wielkanocy biorą udział dzieci we Francji czy w Niemczech. Od kilku lat „słodkie polowanie” jest także coraz popularniejsze w Polsce.

Ukrywanie czekoladowych kulek w ogrodzie przez dorosłych i ich poszukiwanie przez dzieci, to także jedna z wielkanocnych tradycji w Australii. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ w kraju tym, za sprawą licznych imigrantów, miesza się wiele kultur. Właśnie wśród zwyczajów wielkanocnych w Australii znajdziemy wiele typowo europejskich, ale także takie, które wydadzą nam się zupełnie egzotyczne.

Wielkanocne polowanie na słodkości wygrywa to dziecko, które znajdzie najwięcej jajek. Co ciekawe, kiedyś były one podrzucane przez wielkanocnego królika, teraz ukrywa je w ogrodzie Wielkouch Króliczy. W 1991 r. ruszyła bowiem anty-królicza kampania. Australijczycy postanowili pozbyć się z wielkanocnej tradycji zwierzęcia, które wyrządza tak wiele szkód w tym kraju.

Mieszkańcy tego kraju w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc podobnie jak my udają się do kościoła z kolorowymi palmami. Do ich stworzenia często wykorzystywane są prawdziwe liście palmowe, z których Australijczycy przygotowują także krzyże. Jedne i drugie są palone a ich popiół jest przechowywany aż do kolejnej Środy Popielcowej, by posypać nim głowy pokutujących wiernych. Brzmi znajomo? Oczywiście, dokładnie tak samo postępujemy przecież w Polsce.

Podobnie jak w Anglii, święta w Australii oznaczają czterodniowy weekend wolny od pracy. Również i oni chętnie odbywają wtedy podróże, a Wielkanoc w rodzinnym gronie często celebrują… przy grillu! Oczywiście, z uwagi na dużo cieplejszy niż u nas klimat. Zwyczajem wielkanocnym jest jedzenie słodkich bułeczek udekorowanych symbolem krzyża. Przysmaki te („hot cross buns”) wypieka się razem z suszonymi owocami, a w ostatnich latach – z masą czekoladową. Oprócz, często grillowanych, mięs i warzyw symbolem świątecznego stołu w Australii jest także… Dynia.

Wielkanoc, to czas radości, stąd też w kraju tym święta celebruje się podczas kolorowych festiwali. Najsławniejszy, to odbywający się w Olympic Opera Park, Sydney Royal Easter Show. Oprócz tego popularne są National Folk Festival czy Australian Gospel Music Festival.

Czechy

U naszych sąsiadów w wielkanocnym tygodniu tylko jeden dzień w swojej nazwie ma przymiotnik „wielki”. W ten sposób Czesi wyróżniają jedynie piątek. Pozostałe dni świątecznego tygodnia są opisane… kolorami. W ten sposób nasi sąsiedzi celebrują Niebieski Poniedziałek, Żółty Wtorek, Czarną Środę, Zielony Czwartek i Białą Sobotę. Z kolei niedziela poprzedzająca święta nosi nazwę „kwiatowej”. Skąd te kolory? Większość Czechów, to ateiści, więc Wielkanoc, to dla nich czas cieszenia się z nadejścia długo oczekiwanej wiosny.

W świątecznym tygodniu w Czechach odbywają się liczne jarmarki, podczas których można kupić pisanki, cukierki, drewniane figurki oraz „pomlazkę” – rózgę splecioną z wierzbowych gałązek. Te ostatnie przydają się w Wielkanocny Poniedziałek. Chłopcy smagają nimi dziewczęta, by zostać obdarowanymi słodyczami lub pisankami. Oprócz tego popularny jest także znajomy zwyczaj oblewania się wodą.

Czesi, podobnie jak my, pielęgnują tradycję wykonywania kolorowych pisanek, które ozdabiają wykorzystując różne techniki. Oprócz nich w wielu domach na święta pojawiają się także donice ze zbożem, głównie pszenicą. U naszych sąsiadów popularne są także wypiekane z biszkoptowego ciasta baranki, które w tym okresie można kupić w każdej cukierni.

Elementem wielkanocnej tradycji w Czechach są „judasze” – podawane z miodem ciasteczka z mąki pszennej. W zasadzie to można powiedzieć, że są to świąteczne bułeczki drożdżowe w kształcie zwiniętego sznurka.

Dagmara Bednarek, GCI

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7152190

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat