Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.5.2021

Imieniny

Eryka, Feliksa, Jana

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mszczonowie Waldemar...

Jak pozytywnie patrzeć w przyszłość samorządową i strażacką…

Rozmowa z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Mszczonowie i jednocześnie prezesem Zarządu Powiatowego OSP Waldemarem Suskim.

Wydawało się nam, że ubiegły rok był niezwykły, ale obecny wcale nie zapowiada się lepiej, czy nawet bardziej normalnie. Wciąż żyjemy w kleszczach obostrzeń pandemicznych. Jak Pana zdaniem samorząd i Mieszkańcy nauczyli się funkcjonować w dobie pandemii i na ile przekłada się to wszystko na ogólnie rozumiany rozwój gminy Mszczonów?

Z pewnością przyszło nam wszystkim funkcjonować w bardzo trudnych czasach. Nie chciałbym zabierać głosu w kwestiach zdrowotnych, gdyż tu nie czuję się ekspertem, ale jako samorządowiec mogę wyrazić swoją opinię na temat tego, jak pandemia wpływa na sferę gospodarczą gminy Mszczonów.

Dla wielu branż wprowadzone obostrzenia są prawdziwą udręką. Szczególnie odczuwalne są one w miejscowościach typowo turystycznych. Nasza gmina po wybudowaniu Suntago zaczęła dopiero aspirować do tego, aby stać się rozpoznawalną na turystycznej mapie Polski. Ufam, że w miarę szybko powrócimy do normalności i wszyscy przedsiębiorcy będą mogli znowu bez problemów rozwijać swoje firmy.

Warto zaznaczyć, że zastoju inwestycyjnego, pomimo obostrzeń, nie zaobserwowaliśmy natomiast w mszczonowskiej dzielnicy przemysłowej. Tu inwestorów wciąż nam przybywa, a wraz z nimi nowych miejsc pracy. Gmina Mszczonów nie jest uzależniona od jednej gałęzi gospodarki i dlatego w miarę dobrze funkcjonuje w szalonym okresie pandemicznym. Władze samorządowe od lat kładły nacisk na to, aby na Ziemi Mszczonowskiej pojawiali się różnorodni inwestorzy. Dziś przynosi to pozytywne efekty. Nawet jeśli jedna czy druga branża przeżywa chwilowe kłopoty, to podatki z kolejnych utrzymują w miarę stabilny poziom gminnego budżetu. Taki zrównoważony rozwój z pewnością będzie kontynuowany.

 Jakie inwestycje/przedsięwzięcia uznaje Pan za szczególnie ważne w tym roku?

Program wyborczy Forum Samorządowego, który zaproponowaliśmy Mieszkańcom podczas wyborów w roku 2018 jest realizowany bez poważnych opóźnień. Wyjątkiem były perturbacje, jakie pojawiły się przy okazji I etapu budowy parku miejskiego. Wynikały one jednak z faktu wycofania się wykonawcy i gmina nie ponosi za to odpowiedzialności. Forum, którego jestem reprezentantem poważnie podchodzi do wyborczego kontraktu, który został zawarty z Wyborcami na całą kadencję 2018-23. Teraz, tak samo jak podczas poprzednich kadencji, zamierzamy dotrzymać słowa danego Mieszkańcom.

W najbliższym czasie należy spodziewać się: wykonania II etapu budowy miejskiego parku, prac modernizacyjnych przy strażnicach OSP w Piekarach, Zbiroży i Grabcach-Towarzystwo, budowy i rozbudowy oświetlenia ulicznego w Nowym Dworku oraz przy ulicy Wschodniej, zakupu samochodu z drabiną dla OSP Mszczonów, zaopatrzenia naszego punktu rehabilitacji w aparat do elektroterapii, nowych nasadzeń w ramach programu rozwoju miejskiej zieleni, budowy chodnika w ul. Wschodniej (w kierunku ul. Grójeckiej), przygotowania siedziby dla Centrum Usług Społecznych, budowy sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej w Ciemno-Gnojnie, a także przebudowy i rozbudowy ujęcia wody w Lindowie. Nie można też zapomnieć o najdroższej inwestycji, czyli rozpoczęciu budowy III ciągu oczyszczania ścieków w naszej oczyszczalni.

Czy Mszczonów po osiągnięciu obecnego etapu rozwoju swej dzielnicy przemysłowej, olbrzymiej inwestycji w postaci Suntago, a także po Termach i Deepspocie musi wskazać dla siebie nowy kierunek rozwoju? Gmina jak człowiek musi sobie wyznaczać wciąż nowe cele, aby móc się doskonalić. Co nas czeka w najbliższej przyszłości? Jaką nową ideę samorząd zaproponuje Mieszkańcom Ziemi Mszczonowskiej?

W programie wyborczym Forum, o którym wspominałem, nie brak ambitnych planów i przedsięwzięć, które będą prawdziwym wyzwaniem. Co do wyznaczania nowego kierunku rozwoju, to właściwie został on już zapoczątkowany. Z inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Koperskiego w 2019 roku powstało Forum Samorządowe Organizacji Pozarządowych. To ruch w kierunku bliższej współpracy z Mieszkańcami - wsłuchiwania się w ich propozycje oraz reagowania na zgłaszane potrzeby. Żadna z propozycji naszych Wyborców nie zostanie pominięta i przemilczana. Zapewniam, iż każdą poddamy dyskusji i w miarę możliwości budżetowych uwzględnimy w planach inwestycyjnych.

Sprawą, która zdecyduje o dynamice rozwoju Gminy jest też niewątpliwie poradzenie sobie z tzw. „białymi plamami” na mapie internetowych zasięgów. Niestety, są jeszcze na Ziemi Mszczonowskiej takie miejsca, gdzie Mieszkańcy nie mają jak podłączyć się do Internetu. Zlikwidowanie tego problemu leży na sercu wszystkim samorządowcom, wybranym z listy Forum Samorządowego.

Ponadto sądzę, iż na terenie gminy brakuje punktów ładowania aut elektrycznych. Aby takowe się pojawiły potrzebne jest, oczywiście, porozumienie z dostawcą energii - zainteresowanie go naszym terenem. Przy realizacji planu nowych nasadzeń zieleni na obszarze miasta i gminy warto też uwzględniać, aby nowe rośliny były miododajne. To sprzyjałoby rozwojowi pszczelarstwa na Ziemi Mszczonowskiej. Nasza gmina znana jest ze swoich dotychczasowych działań proekologicznych, chociażby takich jak wykorzystywanie energii geotermalnej. „Życie w zgodzie z naturą” powinno stać się jednym z podstawowych priorytetów w planowaniu naszego rozwoju. Sprzyjanie pszczelarstwu postrzegam w tym kontekście jako jedynie element szerszej strategii promowania ekologicznego stylu życia.

Jak Pan postrzega szanse gminy Mszczonów w kontekście olbrzymich zmian komunikacyjnych, zapowiadanych w związku z budową CPK?

Do tej pory mówiąc o naszym położeniu używaliśmy sformułowań, iż leżymy w centrum Polski na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych. Po powstaniu CPK zaczniemy funkcjonować w samym środku tego Olbrzymiego, Nowoczesnego Centrum Komunikacyjnego. Nowe drogi, połączenia kolejowe, bliskość portu lotniczego – wszystko to sprawi, iż prawdopodobnie niebawem nie poznamy już naszych okolic. Czy nam się to podoba, czy też nie - bo z pewnością nowe inwestycje będą też miały swoich przeciwników – to i tak na pewno postaramy się jak najlepiej wykorzystać wszystko, co nam przyniesie nowe przedsięwzięcie. Zaryzykuję twierdzenie, iż obecny ruch inwestycyjny w naszej dzielnicy przemysłowej może być już pokłosiem samych zapowiedzi o powstaniu CPK. Czeka nas prawdziwy skok cywilizacyjny. Niesamowita szansa dla ludzi przedsiębiorczych oraz takiego samorządu jak nasz, który słynie z zaradności i gospodarności.

Jest Pan nie tylko samorządowcem - wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, ale także prezesem Zarządu Powiatowego OSP. Jak zmieniły się Ochotnicze Straże Pożarne w nowej, pandemicznej rzeczywistości?

Jednostki OSP nauczyły się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Pandemia przyniosła wyzwania, których nie uwzględnialiśmy w naszych planach szkoleniowych. Strażacy nie tylko interweniowali w jej trakcie podczas tradycyjnych pożarów i zdarzeń drogowych, ale podejmowali się wielu niestandardowych działań na rzecz lokalnych społeczności. Rozdawali i szyli maseczki ochronne, zajmowali się odkażaniem miejsc publicznych, dostarczaniem zakupów osobom starszym i schorowanym, czy też pomocą w dowożeniu ludzi na szczepienia.

Co jeszcze przyniesie nam przyszłość? Trudo przewidzieć. Jednego możemy być pewni. Strażakom nie brak ofiarności. Są wszechstronni i kreatywni. Wykazują się olbrzymim poświęceniem. Współpracują z samorządami i innymi służbami. Jednostki OSP udowodniły, jak bardzo są potrzebne w systemie zarządzania kryzysowego. Jestem dumny ze wszystkich inicjatyw, jakimi Druhny i Druhowie Ochotnicy wykazali się w okresie pandemicznym.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i życzę wszystkim Mieszkańcom Ziemi Mszczonowskiej, a także Druhnom i Druhom Ochotnikom z całego powiatu żyrardowskiego wszystkiego co najlepsze z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, które zawsze niosą nadzieję na odrodzenie się tego, co najlepsze, najpiękniejsze i najszlachetniejsze. Niech Zmartwychwstały Chrystus pobłogosławi całemu Światu.

Rozmowę przeprowadził Mateusz Milczarek

 

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7230541

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat