Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

17.5.2021

Imieniny

Sławomira, Weroniki, Brunona

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Wiceprzewodniczący Rady Miejskiejw Mszczonowie Marek Zientek

Osuchów – zielone płuca Ziemi Mszczonowskiej

Z Markiem Zientkiem - wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Mszczonowie - radnym z okręgu osuchowskiego rozmawia Mateusz Milczarek.

Panie przewodniczący, w tym roku minie połowa obecnej kadencji samorządowej (2018-2023). Jak pan ocenia realizację planów mszczonowskiego samorządu po upływie blisko 2,5 roku od chwili wyborów?

W każdym z okręgów wyborczych w 2018 roku radni z ramienia „Forum Samorządowego” zaproponowali swoim wyborcom swoistego rodzaju kontrakty w postaci programów wyborczych. Z takim programem do moich sąsiadów i znajomych z okręgu nr 12 (Osuchów i okolice) zwróciłem się także i ja. Wyborcy powierzając mi funkcję radnego potwierdzili, że chcą jego realizacji, dlatego teraz staram się jak najskuteczniej wywiązać ze złożonych obietnic. Podobnie czynią pozostali radni z Forum, którzy znaleźli się w Radzie Miejskiej.

Założony plan inwestycyjny w skali całej Gminy przebiega stosunkowo sprawnie. Właściwie jedynym wyjątkiem było tu opóźnienie przy pierwszym etapie modernizacji parku w Mszczonowie. Temat jest znany i myślę, że nie ma potrzeby po raz kolejny tłumaczyć, z jakiego powodu doszło tam do komplikacji. Wracając natomiast do odpowiedzi na postawione pytanie - przypomnę, że w moim okręgu pierwszym punktem programu była przebudowa skrzyżowania oraz budowa parkingu, chodnika i oświetlenia przy powiększonym cmentarzu parafialnym w Osuchowie. Ta inwestycja kosztowała budżet gminny ponad milion złotych! Bardzo zależało mi na tym, aby jej wykonanie miało miejsce w pierwszej połowie kadencji i to się udało.

Wiele zobowiązań inwestycyjnych z dalszych punktów programu także zostało już wypełnionych lub jest w trakcie realizacji. Przystąpiliśmy do wykonania oświetlenia ul. Szkolnej w Osuchowie (zakupione słupy, na których będą lampy czekają na montaż). Rozpoczęliśmy naprawę ul. Piekarskiej w Strzyżach. Tamtejsza ul. Sołecka została zmodernizowana i oświetlona. Brzozową w Kowiesach także wyremontowaliśmy. Sosnowa ma wykonany pierwszy odcinek. Modernizacja Klonowej w Zimnicach jest rozpoczęta. Przy szkole funkcjonuje siłownia zewnętrzna. Gazyfikacja terenów wiejskich dopiero postępuje od strony Lutkówki i tu trzeba, niestety, trochę poczekać na konkretne zmiany w naszym okręgu.

Oczywiście, przed nami jeszcze parę innych, zapowiedzianych wcześniej inwestycji. Między innymi: remont nawierzchni ul. Białogórskiej i oświetlenie części ul. Królewskiej.  Zapewniam moich wyborców, że dokładam wszelkich starań, aby wszystkie punkty z programu wyborczego zostały zrealizowane. Warto podkreślić, że wypełnianie zobowiązań przedwyborczych zawsze było dewizą Komitetu „Forum Samorządowe” i wszyscy jego członkowie chcą, aby pod tym względem nic nie zmieniło się na gorsze.

Jest pan radnym z terenu Osuchowa, to największa po Mszczonowie miejscowość w naszej gminie – prawdziwe centrum terenów wiejskich Ziemi Mszczonowskiej. Jako wiceprzewodniczący może się więc pan wypowiadać w imieniu całej grupy radnych z terenów wiejskich gminy. Jakie są obecnie największe potrzeby podmszczonowskich wsi?

Niewątpliwie są to drogi. Podstawą sprawnego funkcjonowania terenów wiejskich zawsze były i będą dobrej jakości, utwardzone nawierzchnie ciągów komunikacyjnych. Niestety, po tegorocznej zimie są one w opłakanym stanie. Szczególnie odcinki powiatowe wymagają pilnej interwencji. Ich stan jest wręcz agonalny. Tak jest na terenie całej gminy Mszczonów. Przykłady można mnożyć. Każdy, kto przemieszczał się chociażby drogą Zimnice-Osuchów (przez las), wie, jak to wygląda. Na niektórych odcinkach po asfalcie zostało już tylko wspomnienie. Czasami dziury, pęknięcia czy pozarywane pobocza stanowią prawdziwe zagrożenie dla kierowców. Do tej pory wiele remontów dróg powiatowych było wykonywanych przy finansowym wsparciu ze strony władz gminnych. Pozostaje mieć nadzieję, że także teraz wspólnie rozwiążemy ten problem. Deklarujemy pomoc, ale na pewno nie wyręczymy we wszystkim Starostwa w Żyrardowie.

Czy tereny wiejskie gminy w perspektywie dynamicznego rozwoju inwestycyjnego samego Mszczonowa powinny bardziej nastawiać się na turystykę i rekreację, czy też zachować swój rolniczo-sadowniczy charakter? Jaka, Pańskim zdaniem, przyszłość je czeka?

Od wielu kadencji władze samorządowe gminy Mszczonów starają się prowadzić zrównoważone działania na rzecz rozwoju różnych branż gminnej gospodarki. Inwestujemy w tereny przemysłowe i rekreacyjno-sportowe, a także sprzyjamy rozwojowi obszarów rolniczych i rolno-sadowniczych. To dobrze, że występuje takie zróżnicowanie. Niewątpliwie sprzyja ono rozwojowi, co widać chociażby teraz, w trudnym, pandemicznym czasie.

Budżet gminy jest stabilny, choć wiadomo, że wiele gałęzi naszej przedsiębiorczości zostało boleśnie dotkniętych przez obostrzenia pandemiczne. Tak liczyliśmy na rozpoczęcie działalności Suntago i dalszą, szybką rozbudowę inwestycji Park of Poland. Niestety, lockdown wszystko zamroził.

Na szczęście w tym samym czasie dynamicznie rozwijała się mszczonowska dzielnica przemysłowa. To „na szczęście” zrównoważyło doznane straty. Na tej samej zasadzie na naszym terenie potrzebne są rolnictwo i sadownictwo, a także rozwój terenów leśnych i ogólnie zielonych, które są płucami Ziemi Mszczonowskiej.

Przez wiele lat był pan czynnym zawodowo leśnikiem. To pana życiowa pasja. Las jest źródłem świeżego powietrza, zdrowia i wspaniałym miejscem do rekreacji. Czy jako samorządowiec, współdecydujący o przyszłości gminy, ma pan plany jak zachęcić Mieszkańców do intensywniejszego korzystania z tego rezerwuaru czystego powietrza? Pytanie zadaję, oczywiście, w kontekście obecnych problemów zdrowotnych naszego społeczeństwa.

Z pandemią borykamy się od roku, a promocją zdrowego stylu życia zajmujemy się już od lat. Gdybyśmy dopiero teraz – w obliczu ostatnich wydarzeń – dostrzegli, jak ważne jest pobudzanie aktywności Mieszkańców i sprzyjanie rozwojowi terenów zielonych - to nie stawiałoby nas w dobrym świetle. Żeby ułatwić dostęp do osuchowskich lasów powstał wspomniany na początku naszej rozmowy parking przy ul. Białogórskiej. To przecież sam środek naszego, leśnego, osuchowskiego kompleksu. Zaledwie parę metrów od rezerwatu. Każdy może tu zaparkować i rozpocząć urokliwą przechadzkę po grądowym lesie. Ten parking nie powstał przecież jedynie z myślą o dniu 1 listopada.

W ramach projektu „Weekend z Termami” wypromowanych zostało w całej gminie wiele ciekawych szlaków na wędrówki piesze, przejażdżki rowerowe, a także trasy do nordic walkingu i dla pasjonatów narciarstwa biegowego. Termy, tężnia, dbałość o czyste powietrze poprzez wybudowanie Geotermii… to wszystko trwa już od lat. O tym, jak ważne jest czyste powietrze, którego akurat nie brakuje w Osuchowie, z pewnością wiedzą Mieszkańcy samego Mszczonowa, w którym, niestety, mimo likwidacji miejskich kotłowni nadal jakość powietrza daleka jest od ideału. Tym bardziej zachęcam do jak najczęstszego odwiedzania osuchowskiego kompleksu leśnego. Korzystajmy ze zdrowia i piękna, jakie serwuje nam natura.

Jeszcze przed wojną były plany wybudowania sanatorium w Osuchowie. Miejsce to wybrano nie bez przyczyny, gdyż Osuchów zawsze słynął z wyjątkowej jakości powietrza. Może warto powrócić do idei stworzenia osuchowskiego kurortu?

Osuchów jest wyjątkowy pod każdym względem. To miejsce słynie z jakości powietrza, lasów a także bogatej i dumnej historii. Sanatorium w Osuchowie nie powstało, gdyż na przeszkodzie realizacji planów stanęła wojenna zawierucha. Szkoda, gdyż „Dach Mazowsza”, jak często określana jest nasza okolica, ma wyjątkowy mikroklimat. Mamy tu górską jakość powietrza, a gatunki roślin i zwierząt, jakie u nas występowały, były typowe dla Sudetów. Stąd właśnie druga, potoczna nazwa Osuchowa – „Małe Sudety”.

Moja miejscowość leży aż o 100 m wyżej od poziomu morza niż Warszawa - na Wysoczyźnie Rawskiej - na najwyżej położonym obszarze Niziny Mazowieckiej. Stąd wypływają trzy rzeki - Korabiewka, Pisia i Jeziorka. Rezerwat Grądy Osuchowskie postał w 1982 r. Możemy się tu szczycić pięknym drzewostanem. Oprócz dębów i grabów mamy też lipy i reliktowe bory bagienne. Osuchów jest ponadto dumny z niespotykanego na terenach grądowych  starodrzewu sosnowego, który ma ponad sto lat.

Zapraszam do Osuchowa po zdrowie i niezapomniane wrażenia. Przy okazji warto u nas zobaczyć XIX-wieczny kościół i pałac Platerów, który jest otoczony zadbanym parkiem. Pozostały też obiekty po XIX-wiecznej gorzelni. Chodząc po osuchowskich ścieżkach polecam zapoznać się również z bogatą historią tych ziem, a przede wszystkim - szarżą osuchowską, bitwą z 11 września 1939 roku, czy też dziejami z okresu Powstania Styczniowego. Wierzę, że idea kurortu osuchowskiego ma jeszcze szansę powodzenia.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i życzę wszystkim Mieszkańcom Osuchowa i pozostałych miejscowości Ziemi Mszczonowskiej zdrowych i pogodnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7230481

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat