Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.5.2021

Imieniny

Eryka, Feliksa, Jana

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Figurka porcelanowa, storczyk leżący na dwóch ręcznikach...

Medycyna chińska w Mszczonowie

Z Haitao Xingiem z 365o Klubu Rehabilitacji Medycyny Chińskiej znajdującego się na mszczonowskich Termach o tradycyjnych zabiegach oraz planach na przyszłość rozmawia Dagmara Bednarek.

365o Klub Rehabilitacji i Medycyny Chińskiej działa w obiekcie mszczonowskich Term już od roku. Jak podsumowałby Pan te dwanaście miesięcy? Czy proponowane zabiegi cieszą się zainteresowaniem mieszkańców gminy i turystów?

Od kilku lat zauważam, że ludzie coraz częściej zwracają się ku naturalnym, tradycyjnym metodom leczenia. Wracanie „do korzeni” różnych dziedzin jest ogólnoświatowym trendem. W Polsce, na przykład, coraz więcej osób kupuje tradycyjnie wyrabiane wędliny czy domowe ozdoby wyrabiane nie przez fabryki, ale artystów-pasjonatów.

Z medycyną jest podobnie. Alternatywnych metod szukają ci, którym nie pomogło tradycyjne leczenie. Zwracają się ku nim również ludzie, chcący w ten sposób uzupełnić np. terapię farmakologiczną. Nie brakuje także, oczywiście, osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą i wolą zaufać jej a nie wyprodukowanym przez koncerny tabletkom. Szanujemy każde z tych podejść a także tych, którzy trafiają do nas z powodu zwykłej ciekawości.

Od momentu otworzenia naszej praktyki z oferowanych przez nas zabiegów tradycyjnej medycyny chińskiej skorzystało już prawie 3 tys. osób. Udało nam się np. uwolnić od bólu setki ludzi. To cieszy nas najbardziej - niesienie ulgi cierpiącym.

Dynamicznie rosnące i duże zainteresowanie naszymi zabiegami sprawiło, że otworzyliśmy także drugi punkt naszej działalności. Pierwszy mieści się na Termach a drugi na dole bloku przy ul. Północnej 8A.

Z jakich zabiegów można skorzystać w Państwa Klubie? W jakich schorzeniach niesiecie ulgę?

Zgodnie z koncepcją Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC) aktywność życiowa ludzkiego organizmu jest pewnego rodzaju dynamicznym procesem względnej równowagi, utrzymywanej dzięki interakcji różnych składników, będących pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych względem ciała. Zdrowie to stan równowagi pomiędzy elementami yin i yang, czyli uzupełniającymi się siłami, które można odnaleźć w całym wszechświecie. TMC nie traktuje choroby jako odizolowanego czynnika, ale postrzega człowieka jako pewną całość. Nasza medycyna polega na dokonaniu zmian w stanie funkcjonalnym organizmu, przez co można osiągnąć cel – wyleczenie pacjenta. TMC kładzie także silny nacisk na profilaktykę, ponieważ ok. 4 000 lat jej praktykowania pokazało, że o wiele łatwiej zapobiegać niż leczyć. Prawda ta dotyczy zresztą każdego sposobu terapii.

Na teorii energii qi przepływającej w ludzkim ciele kanałami, zwanymi meridianami, opiera się tradycyjny masaż tui na. Polega on na uciskaniu określonych punktów akupunktury, co powoduje wtłaczanie energii do meridianu, przywracając jej swobodny przepływ. W ten sposób zwalczane są patologiczne stany w obrębie organizmu.

Z medycyną chińską większości ludzi kojarzy się akupunktura i to ona jest kolejnym elementem naszej oferty. Metoda ta polega na nakłuwaniu specjalnymi igłami odpowiednich punktów na cele. W ten sposób wzmacniany jest przepływ energii w meridianach a narządy zaczynają działać ze sobą w większej harmonii. Akupunktura jest stosowana m.in. w leczeniu różnorodnych bólów, dla zwiększenia odporności i pobudzenia układu krwionośnego.

Ciekawą propozycją jest moksoterapia, czyli zastosowanie ciepła pochodzącego z ziół, rozpalonych w formie cygara, w obrębie punktów akupunkturowych. Zabieg ten stymuluje przepływ krwi i energii w organizmie.

Szczególną formą masażu jest zabieg gua sha, który polega na skrobaniu skóry przy pomocy twardych płytek ceramicznych lub metalowych, bawolich rogów itp. aż do wywołania na niej zaczerwień. W ten sposób „wyskrobuje” się szkodliwe toksyny z organizmu. Sam masaż pobudza z kolei pracę narządów wewnętrznych, oczyszcza a także wspomaga pracę układu krążenia.

„Terapią przez ssanie” potocznie nazywany jest masaż bańką chińską. W zabiegu tym wykorzystuje się próżniowe zasysanie skóry i znajdujących się pod nią tkanek, co wspomaga krążenie limfy oraz ogólne ukrwienie. Zasysanie, czyli terapia podciśnieniem, pomaga w leczeniu schorzeń takich jak bóle pleców i kręgosłupa, cellulit czy napięcie mięśniowe oraz ma znaczenie profilaktyczne.

W przypadku reumatycznej choroby kości, różnych rodzajów bólu, zawrotów głowy, skrzywienia kręgosłupa,  przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, astmy chorób metabolicznych (np. cukrzycy, dnie moczanowej, otyłości), bolesnego miesiączkowania, żylaków, torbieli oraz wielu innych schorzeń proponujemy bioelektryczną stymulację przepływu energii w meridianach. Łączy ona w sobie wykorzystanie przyrządu rezonansowego o niskiej częstotliwości oraz kilku tradycyjnych zabiegów TMC, takich jak akupunktura czy masaż bańką chińską. Kompleksowość tej metody pozwala na otrzymanie najlepszych efektów terapeutycznych.

Oprócz wspomnianych zabiegów proponujemy także ich pakiety, dedykowane konkretnym schorzeniom: bólowi szyi, zapaleniu barku, bezsenności, nieżytowi nosa i odchudzaniu.

W ofercie mają więc już Państwo wiele zabiegów, które pomagają w różnych dolegliwościach. Czy planujecie Państwo poszerzenie działalności?

Naszym wielkim marzeniem jest sprawienie, że Mszczonów będzie miastem pełnym zdrowia i witalności. Chcielibyśmy za pośrednictwem np. Facebooka, prowadzić wykłady dla mieszkańców. Dotyczyłyby one, oczywiście, zdrowia i naturalnych metod tradycyjnej medycyny chińskiej. Wzbogaceni o tę wiedzę mieszkańcy mieliby większą świadomość tego, w jaki sposób mogą sobie pomóc, kiedy zgłosić się do specjalisty oraz jakie działania profilaktyczne można podejmować w przypadku różnych dolegliwości.

Kolejnym pomysłem jest seria artykułów o zdrowiu w lokalnych gazetach. Także i one miałyby służyć poszerzeniu wiedzy mieszkańców. Chcielibyśmy również opisać naturalne metody leczenia w ulotce lub podręczniku. Zawierałby on porady, jak pomóc sobie samemu w przypadku drobnych dolegliwości takich jak przeziębienie, gorączka, skręcenia czy bóle głowy.

Medycyna to jednak głównie praktyka a nie teoria, więc planujemy również przeprowadzenie tradycyjnego chińskiego treningu qigong. Wybierzemy proste i efektywne ćwiczenia, których będziemy chcieli nauczyć mieszkańców.

W drugiej połowie roku, jeśli sytuacja na to pozwoli, zaprosimy chińskich ekspertów z dziedziny TMC na wycieczkę po Europie, by szerzyć wiedzę o terapii wielu schorzeń.

Zdajemy sobie sprawę, że plan polepszenia zdrowia mieszkańców jest bardzo ambitny i wymaga działalności wielu osób. Stąd też pragniemy uczyć miejscowych fizjoterapeutów i rehabilitantów, pokazując techniki naszych zabiegów. Dzięki temu większa liczba osób uzyska dostęp do naturalnej, tradycyjnej medycyny chińskiej.

Życzę powodzenia w realizacji przedstawionych planów i dziękuję za wywiad.

Dziękuję bardzo.

Dagmara Bednarek, GCI

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7230682

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat