Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.5.2021

Imieniny

Eryka, Feliksa, Jana

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Logo Szlachetnej Paczki

Zmienić czyjeś życie na lepsze

O ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka, procedurze zostawania wolontariuszem czy darczyńcą a także sensie pomagania innym z Moniką Kubiak, liderką rejonu Mszczonów i okolice, rozmawia Dagmara Bednarek.

Każda działalność ma swój początek. Co skłoniło Panią do zainteresowania się akcją Szlachetna Paczka oraz do zaangażowania się właśnie w nią?

Szlachetną Paczką interesowałam się od dawna. Pierwszą styczność z tą akcją miałam w trakcie studiów. Jeden z moich ówczesnych znajomych był liderem rejonu Sochaczew i często opowiadał o tym, ile dobrego udaje się zdziałać poprzez obdarowywanie ludzi. Temat Szlachetnej Paczki zainteresował mnie na tyle, że sama zaczęłam pogłębiać wiedzę o tej akcji aż w końcu zgłosiłam chęć przyłączenia się do tego projektu. Przeszłam rozmowę rekrutacyjną a także szkolenia i tak rozpoczęłam swoją przygodę.

Zostałam liderką nie będąc wcześniej wolontariuszką Szlachetnej Paczki, więc początkowo nie znałam tajników akcji. Na szczęście, z pomocą przyszedł mi koordynator regionu i szybko udało mi się nadrobić te braki. Myślałam, że pierwsza, zorganizowana przeze mnie w gminie Mszczonów, edycja będzie moją ostatnią. Okazało się to jednak tak wciągające, że nie wyobrażałam sobie pozostawienia tej akcji. W ten sposób edycja z minionego roku była już moją czwartą jako liderki naszego rejonu.

Potrzebujących w Polsce przybywa z roku na rok a jak wygląda dynamika ilości historii zgłaszanych do Szlachetnej Paczki w gminie Mszczonów?

Na początek muszę podkreślić, że cała akcja jest skierowana do ludzi i rodzin naprawdę potrzebujących, głownie w problemami bytowymi, często z niepełnosprawnością. Zgodnie z ideą Szlachetnej Paczki pomoc jest jednorazowa. Oznacza to, że ta sama rodzina czy osoba nie dostaje jej co roku. Nie pomagamy też tzw. „biedzie roszczeniowej” a ludziom w trudnej sytuacji. W ten sposób dajemy nadzieję i bodziec do tego, by zmieniło się ich życie. Poprzez paczki chcemy pomóc im w rozwiązaniu problemów.

Ludzie, którzy naprawdę potrzebują wsparcia, często wstydzą się do tego przyznać. Te najsmutniejsze historie najtrudniej więc poznać, ale to właśnie ich pozyskanie cieszy nas najbardziej. Właśnie takim osobom pomoc jest nie tylko najpotrzebniejsza, ale także niejednokrotnie daje największe efekty i najbardziej mobilizuje do zmian.

W gminie Mszczonów obserwuję zmniejszenie liczby zgłaszanych do nas i zbieranych przez nas historii. W pierwszej edycji było ich 26 a w ostatniej tylko 12, choć ogromny wpływ na to miały ograniczenia pandemiczne. Liczba historii z gminy Mszczonów, które odnaleźć można w bazie, oscyluje w granicach ok. 20.

Jak przedstawia się dynamika liczby wolontariuszy i darczyńców?

Jeżeli chodzi o wolontariuszy i darczyńców, to ich ilość z roku na rok nie zmienia się jakoś drastycznie. Są tacy, którzy są ze mną od pierwszej edycji tak jak Agnieszka Dobrzyńska, ale także tacy, którzy rezygnują po jednej. Powody tego są różne – sprawy osobiste, zawodowe, zmiana w sytuacji materialnej, mogłabym długo wymieniać. Na miejsce tych, którzy zrezygnowali, na szczęście, pojawiają się nowi. Oczywiście, cały czas czekamy na kolejnych wolontariuszy i darczyńców – im nas więcej, tym więcej dobra możemy przekazać innym. Większa ilość osób to także mniejsze obciążenie obowiązkami poszczególnych osób.

            W ubiegłym roku wolontariuszami Szlachetnej Paczki były Agnieszka Dobrzyńska, Renata Piekarska, Paulina Krauze, Amelia Maciszewska i Wiktoria Lutomska. Wsparcie zapewnili także Sławomir Wacławek i Marek Sztreflik z GRH STRZELCY im. 31 pSK.

Wspomniała Pani o obciążeniu obowiązkami. Czym zajmują się wolontariusze Szlachetnej Paczki?

Po zrekrutowaniu wolontariusz pomaga w akcji promocyjnej i wyszukiwaniu rodzin w trudnej sytuacji. Od tego zaczyna swoją działalność w Szlachetnej Paczce, mniej więcej na przełomie września i października. W drugim z tych miesięcy zwykle mamy już opisane historie rodzin, więc wolontariusze odwiedzają każdą z nich. Każda ma swojego opiekuna, który poprzez spotkanie i rozmowę poznaje potrzeby a także marzenia ludzi wytypowanych do udziału w Szlachetnej Paczce. Wolontariusze działają tak naprawdę od września aż do końca grudnia. Mogę powiedzieć, że nawet teraz, w lutym, nie zakończyły się jeszcze wszystkie zadania Szlachetnej Paczki minionej edycji – np. trwa zbiórka pieniędzy dla jednej z rodzin. Pracy i obowiązków więc nie brakuje. Nie brakuje też jednak satysfakcji z tego, że można zmienić czyjeś życie na lepsze.

W jaki sposób otrzymanie Szlachetnej Paczki zmieniło życie obdarowanych ludzi czy rodzin?

Oczywiście, nie w każdym przypadku Szlachetna Paczka znacząco zmienia życie obdarowanych, jednak w naszej gminie zdarzyło się wiele takich sytuacji.

Kiedy zaobserwowaliśmy, że kobieta z jednej z rodzin ma zdolności gastronomiczne, to zadbaliśmy, żeby w paczce znalazły się różne produkty, instrukcje i sprzęty do wyrobu garmażerki. Często obdarowani otrzymują także kursy, by mogli zdobyć lub poszerzyć swoje umiejętności, co pomaga im w podjęciu lub zmianie pracy.

Innym razem Szlachetna Paczka pomogła urządzić kuchnię i od tego czasu rodzina mogła w niej przyrządzać posiłki – zmienił się więc jej standard życia. Pewna kobieta otrzymała sprzęt do ozdabiania paznokci i w ten sposób zaczęła zarabiać na życie.

Z kolei firma Pekabex przekazała materiały budowlane do remontu mieszkania dla jednej z potrzebujących rodzin. Nadzór nad pracami prowadził Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dzięki połączeniu zaangażowania gminy, która przekazała lokal, Szlachetnej Paczki, ofiarności lokalnej firmy i wsparcia instytucji udało się przenieść rodzinę do mieszkania, które umożliwiło jej normalne funkcjonowanie.

Jedna z historii dotyczyła także mężczyzny, który mieszkał w szopie. W ramach Szlachetnej Paczki otrzymał piecyk, opał, pościel, żywność. Darczyńcy, którzy ją przygotowali, opiekowali się mężczyzną – spotykali się z nim a także zaprosili na wigilijną wieczerzę. Po pewnym czasie obdarowany odszedł z tego świata, ale umierał mając namiastkę rodziny, otoczony troską, po prostu szczęśliwszy niż przez wiele lat swojego życia.

W jednej z edycji Szlachetna Paczka trafiła do osoby, która zawsze musiała się martwić o zorganizowanie świąt Bożego Narodzenia. W jej domu zawsze czegoś brakowało i nigdy nie były to tak uroczyste i spokojne dni, jak w wielu rodzinach. Otrzymana pomoc była ogromnym impulsem do zmian w życiu. Teraz osoba ta sama jest wolontariuszem Szlachetnej Paczki i dzieli się otrzymanym kiedyś dobrem.

Skoro wspomniała Pani o przyłączaniu się do akcji, to w jaki sposób można to zrobić? Jak zostać wolontariuszem lub darczyńcą?

Wolontariuszem akcji można zostać poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. Wnioski można składać już od lipca a rekrutacja trwa do września-października. Jesienią kandydaci na wolontariuszy odbywają obowiązkowe szkolenie. Warto pamiętać, że przyłączyć się do akcji mogą tylko osoby mające ukończone 16 lat.

Darczyńcy mogą się zgłaszać wtedy, gdy w bazie pojawiają się już spisane historie rodzin i osób, czyli mniej więcej w połowie listopada. Osoby, które chcą wesprzeć akcję, wybierają ludzi, których chcą obdarować. Potrzeby rodzin są bardzo różne, więc darczyńcy mogą je bez problemu dopasować do swoich możliwości. Często Szlachetną Paczkę przygotowują grupy osób – rodzina, przyjaciele, sąsiedzi czy członkowie jakiejś organizacji. Wtedy wspólnie mogą obdarować ludzi z większymi potrzebami.

Dlaczego, Pani zdaniem, warto pomagać innym? Jak zachęciłaby Pani ludzi, by uważniej rozejrzeli się wokoło i dostrzegli tych, którzy potrzebują wsparcia, nie tylko w ramach oficjalnych akcji takich jak Szlachetna Paczka?

Pomagając innym możemy naprawdę zmienić czyjeś życie na lepsze. To niesamowite uczucie, gdy spotykamy kogoś, komu udzieliliśmy wsparcia, i widzimy w jego oczach łzy szczęścia. W obecnych czasach wielu ludzi za czymś goni. Szukamy swojego spełnienia, czasem zapominając, że szczęście to jedna z niewielu rzeczy, która mnoży się, gdy dzielimy się nią z innymi. Pomaganie innym uskrzydla. Szczególnie wtedy, gdy widzimy, że nasze wsparcie pomogło komuś odmienić życie a nie było tylko jednorazowym prezentem od losu.

Wolontariusze zawiązują nowe znajomości, zdobywają doświadczenie i wiedzę o tym, jak udzielać wsparcia. Dzięki temu potem wielu z nich prowadzi działalność charytatywną już samodzielnie. Starają się dzielić się dobrem, czasem w zupełnie inny sposób, w innej formie. Szlachetna Paczka często jest tylko początkiem. Początkiem drogi, która prowadzi do zmieniania świata na lepsze. Tej cząstki świata, którą jest życie drugiego człowieka, czyli coś, co mamy najcenniejszego.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Członkowie Szlachetnej Paczki
  • Członkowie Szlachetnej Paczki
  • Pani Monika Kubiak
  • Podziękowania dla instytucji i firm wspierających...

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7230685

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat