Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.1.2021

Imieniny

Fabiana, Sebastiana, Dobiegniewa

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek

Gmina Mszczonów po pandemicznym doświadczeniu roku 2020

Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek podsumowuje zakończony rok 2020 i opowiada o planach gminy na Nowy Rok 2021.

Czy po tak nieprzewidywalnym roku 2020 należy robić tradycyjne plany na rok następny? Panie Burmistrzu, co czeka Gminę Mszczonów w najbliższej przyszłości?

Oczywiście, że zawsze należy planować, a następnie starać się realizować założony plan. Bez tego nie jest możliwe właściwe funkcjonowanie. Ta zasada dotyczy także jednostki samorządowej, jaką jest gmina. Władze samorządowe Mszczonowa wyznaczyły już zadania do realizacji. Uchwaliły też budżet na rok 2021. Teraz zamierzamy uczynić wszystko, aby sukcesywnie wypełniać jego założenia.

Owszem, czasem zdarzają się sytuacje ekstremalne, takie jak chociażby obecna pandemia, która wprowadziła wiele zmiennych do naszego życia, ale trzeba pamiętać, iż siłę danej struktury czy nawet pojedynczego człowieka - oceniamy właśnie po tym, jak sobie potrafi radzić w sytuacjach potencjalnie nieprzewidywalnych. Gmina Mszczonów jest znana ze swej skuteczności. Dlatego też z nadzieją patrzę w przyszłość.

Pomijając kwestię pandemii, która zaskoczyła cały świat, jak może Pan ocenić i podsumować rok 2020 w gminie Mszczonów?

Na początku pandemii wszystko wyglądało niezwykle groźnie. Wszyscy baliśmy się nie tylko o swoje zdrowie, ale także, jako samorządowcy, z niepokojem spoglądaliśmy na stan gminnych finansów. Na szczęście, większość firm działających na terenie gminy wdrożyła skutecznie zalecane obostrzenia sanitarne i tym samym udało im się zachować ciągłość funkcjonowania.

Oczywiście, były też przypadki takich podmiotów gospodarczych jak Suntago czy hotele, którym ograniczenia zupełnie uniemożliwiły działanie. Każda branża została inaczej dotknięta przez pandemię. Samorząd Mszczonowa ma na względzie, że nie wszystkie nasze firmy są teraz w stanie wywiązać się z obowiązków podatkowych. Gmina na pewno nie uzyska też wcześniej zakładanych dochodów ze swego udziału w PIT. Wszystkie te trudności, niestety, obniżą dochody gminnego budżetu. Straty, jakie poniesiemy, wyniosą łącznie ok. 3, a może nawet 3,5 mln zł.

Przez wiele lat mieszkańcy gminy Mszczonów żyli przewidywaniami, jak rozwinie się ich okolica po otwarciu wielkiej inwestycji Park of Poland. Niestety, to wydarzenie zbiegło się z ogłoszeniem pierwszej fali światowej pandemii. Czy gmina utraciła olbrzymią szansę rozwoju? Czy nadal wiąże Pan z Suntago nadzieje na rozwój Ziemi Mszczonowskiej?

Suntago na pewno jeszcze przyczyni się do rozwoju gminy Mszczonów. Nikt nie ukrywa, że sytuacja firmy Global, która wybudowała Suntago we Wręczy, nie jest teraz łatwa, ale głęboko wierzę, iż doczekamy niedługo czasów, gdy ponownie będziemy patrzeć na ten największy w Europie, zadaszony aquapark, jak na koło zamachowe naszej lokalnej gospodarki. Pamiętajmy, że Suntago, to jedynie początek tak wyczekiwanej przez nas wszystkich inwestycji zwanej Park of Poland. Niestety, teraz takie obiekty na całym świecie przeżywają olbrzymi kryzys i my nie jesteśmy tu żadnym wyjątkiem.

Zastoju inwestycyjnego w mijającym roku 2020 nie dało się natomiast odczuć w mszczonowskiej dzielnicy przemysłowej. Jacy inwestorzy przybyli na terenie gminy i jakich jeszcze skusi do zainwestowania swymi walorami Ziemia Mszczonowska?

Faktycznie jest też druga strona pandemii. Z racji tego, że ogólnie w kraju spadła ilość realizowanych inwestycji, to obniżce uległy też ceny wybranych usług i tym samym udało nam się taniej zrealizować część miejscowych przedsięwzięć. W tym zakresie zyskał nie tylko gminny budżet, ale także firmy, które budowały swe siedziby w mszczonowskiej dzielnicy przemysłowej.

Z racji obostrzeń sanitarnych ich uruchamianie nie odbywało się w sposób tak spektakularny, jak lutowe otwarcie wspomnianego wcześniej Suntago, i może dlatego nie dostrzegliśmy nawet, jak wiele zmieniło się na terenach inwestycyjnych gminy Mszczonów.

Rok 2020 to rozpoczęcie działalności przez PEPSICO. Oddane do użytku zostały także siedziby RECTORA, wytwarzającego stropy sprężone oraz znanej firmy kurierskiej InPost. Na naszym terenie pojawił się ponadto amerykański CORNING produkujący światłowody. Obiekt tej firmy został już postawiony a teraz będzie uzbrajany w całe wyposażenie, umożliwiające rozpoczęcie produkcji. Imponująco prezentuje się inwestycja PANATTONI (developer powierzchni magazynowych). Warto również wspomnieć, że rozbudowuje się firma MAERSK. Zyskamy też takiego inwestora jak HOPI (firma logistyczna). Wspomnę dodatkowo, że w planach na rok 2021 jest również rozbudowa zakładu firmy MONDI, zajmującego się produkcją opakowań tekturowych.

Te wszystkie nowe firmy już generują, albo niebawem zaczną generować nowe miejsca pracy. To dobry prognostyk na przyszłość, bo należy pamiętać, iż wiele osób z takich branż jak hotelowa czy restauratorska straciły w tym roku zatrudnienie i będą szukały dla siebie nowych źródeł zarobkowania. Dodam na zakończenie, że jesteśmy teraz w regionie jedyną gminą, na której terenie w takiej ilości tworzone są nowe miejsca pracy. Taki ruch inwestycyjny w naszej dzielnicy przemysłowej obserwowaliśmy jedynie na przełomie wieków, a więc na początku jej funkcjonowania.

Poza dzielnicą przemysłową także odnotowaliśmy ruch inwestycyjny. Zwiększyła się oferta rekreacyjna na terenie Ziemi Mszczonowskiej. W roku 2020 otwarto Deepspot, czyli najgłębszy basen dla nurków na świecie. Ten rekordzista znajduje się, oczywiście, w pobliżu naszych Term. Mamy więc teraz w gminie trzy wodno-rekreacyjne powody do dumy: Deepspot, Suntago i Termy.

Czy dochody z nowych firm zrekompensują docelowo straty budżetu poniesione w wyniku pandemii?

Niewątpliwie dochody gminy wzrosną i to znacząco dzięki nowym inwestorom. Tym samym odrobimy straty poniesione w roku 2020. Ufam też, że dzięki nowym miejscom pracy pomożemy podnieść się tym mszczonowskim rodzinom, które ucierpiały finansowo w wyniku ubiegłorocznej zarazy.

Jakie jest noworoczne życzenie burmistrza Mszczonowa?

Wszyscy powinniśmy sobie życzyć jak najszybszego powrotu do normalności. Dla Mieszkańców Mszczonowa mam specjalne, rymowane życzenia, które zasłyszałem niedawno. „W każdej chwili, zawsze, wszędzie niech Wam w życiu dobrze będzie. Niech Was dobry Bóg obdarzy tym o czym każdy marzy.” Nie zapominajmy też o życzeniu sobie zdrowia w tych trudnych, covidowych czasach.

Dziękuję za rozmowę i także życzę zdrowia.

Dziękuję bardzo.

MM

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6839172

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat