Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.1.2021

Imieniny

Fabiana, Sebastiana, Dobiegniewa

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Błonia

Mszczonów coraz bardziej zielony

Pewnie każdy mieszkaniec miasta chciałby, żeby w jego okolicy znajdowało się jak najwięcej elementów przyrody. Oczywiście, miejska zieleń nigdy nie zastąpi wyprawy na łono natury, jednak w jej otoczeniu czas spędza się nie tylko przyjemniej, ale także zdrowiej. Sześć zadań zrealizowano w 2020 r. właśnie po to, by Mszczonów zyskał nowe, bardziej „naturalne” oblicze. Wszystkie zostały podjęte w ramach projektu „Rozwój i zagospodarowanie zieleni miejskiej w Mszczonowie”. Inwestycja ta uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 2.5 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach umowy o dofinansowanie nr POIS.02.05.00-00-0009/18. Środki zewnętrzne to 85% wartości kwalifikowanych wydatków na wykonane prace. Koszt całkowity realizacji projektu wynosi ok. 3 mln zł, z czego dofinasowanie to ok. 2,4 mln zł. Zakończenie prac zaplanowano na koniec 2021 r.

Pierwsze ze zrealizowanych zadań dotyczyło terenów przykościelnych a konkretnie – miejskich błoni, które dzięki wykonanym pracom zazieleniły się jak w dawnych czasach dzięki nasadzeniom, trawnikom i kwietnym łąkom. Nie zapomniano również o infrastrukturze dla relaksujących się na błoniach. Specjalnie dla nich ustawiono leżaki, ławki parkowe, kosze, lunetę widokową a dla ptaków – budki lęgowe. W ramach projektu powstały również ścieżki mineralne, ogród deszczowy a także ogrodzenie zbiornika. Wartość zrealizowanego zadania to ponad 500 tys. zł.

Nowe, zieleńsze oblicze zyskało także osiedle przy ul. Józefa Poniatowskiego. Dzięki realizacji inwestycji pomiędzy blokami pojawiły się nowe krzewy i rośliny zielone a także trawniki. Oprócz tego osiedle zyskało nową ławkę parkową i budki lęgowe dla ptaków. Wykonane prace kosztowały ponad 50 tys. zł.

Pozytywne zmiany dosięgły również ulicy Dworcowej, na której zieleń pojawiła się w pasie drogowym. 35 drzew, 1 764 krzewy, 709 roślin aromatycznych i 300 bylin – trudno nie dostrzec ich przemierzając lub przejeżdżając tę arterię. Całość uzupełniły stojaki na rowery i karmniki dla ptaków. W ten sposób zrealizowano zadanie, którego wartość wyniosła ponad 100 tys. zł.

Kolejną drogą, która zazieleniła się dzięki projektowi inwestycyjnemu, była ulica Grójecka, a konkretnie teren wokół zbiornika przeciwpożarowego, który się przy niej znajduje. W ramach zadania zmodernizowano ogrodzenie, ułożono krawężniki, zamontowano ławki parkowe a także uporządkowano roślinność. Efektem tych działań jest stworzenie nowego miejsca rekreacji nad wodą, które mieszkańcy docenią pewnie szczególnie w ciepłym okresie letnim. Ta część inwestycji kosztowała ponad 50 tys. zł.

Skwer przy ul. Grójeckiej także został objęty jednym z zadań. Nowe nasadzenia krzewów i trawnik sprawiły, że wiosną, gdy przyroda obudzi się do życia, stanie się on jeszcze piękniejszy. Wartość całości prac wykonanych w tym miejscu to ok. 30 tys. zł.

Ostatnie zadanie w ramach przyrodniczej inwestycji również zostało przeprowadzone na ul. Grójeckiej. Tu również wykonano nasadzenia oraz płaskie trawniki. Oprócz tego renowacji poddano także przydrożne rowy. Wszystkie wykonane prace kosztowały ponad 200 tys. zł.

Sześć zadań, które zrealizowano w ciągu ostatniego roku, znacząco zwiększyło liczbę roślin rosnących w mieście. Mszczonów staje się coraz bardziej zielony, a przez to bardziej przyjazny ludziom. Wspólnie zadbajmy o to, żeby tak pozostało, i żeby nowe nasadzenia „nie przegrały” w nierównej walce z chuliganami.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Błonia
  • Budka lęgowa na terenie zielonym przy ulicy Dworcowej
  • Zdrój przy ulicy Grójeckiej
  • Zdrój przy ulicy Grójeckiej
  • Zdrój przy ulicy Grójeckiej
  • Skwer przy ulicy Grójeckiej
  • Skwer przy ulicy Grójeckiej
  • Tereny zielone przy ulicy Poniatowskiego
  • Logo

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6839141

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat