Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

23.1.2021

Imieniny

Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Altana w miejscowości Gąba

W Gąbie dbają o historię i myślą o przyszłości

Skryta pomiędzy polami i lasami Gąba to jedna z wielu miejscowości w gminie Mszczonów. Choć za sprawą ograniczeń obecny rok był trudny dla wielu ludzi, to jednak dzięki zaangażowaniu sołtysa, Sylwestra Legięckiego, oraz lokalnej społeczności, odnowiono ważne dla mieszkańców obiekty oraz postawiono altankę, która odtąd służy sąsiedzkim spotkaniom.

Nowe miejsce integracji to efekt współpracy sołtysa i Rady Sołeckiej Gąby z Gminnym Centrum Informacji. Razem złożyli wniosek o dofinansowanie z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw 2020. Dzięki temu udało się pozyskać 10 tys. zł na postawienie drewnianej altany, która służyć będzie całej społeczności. Druga połowa środków, potrzebnych do realizacji zadania, pochodziła z budżetu gminy Mszczonów.

Teren, na którym miała stanąć altana, najpierw na prośbę burmistrza Józefa Grzegorza Kurka oczyścili pracownicy gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej kierowani przez Bogdana Fedorowicza. Potem wydzielony fragment działki sołeckiej został utwardzony i ogrodzony. Na uporządkowanym terenie stanęła drewniana altana ze stołami i ławkami, która może pomieścić ok. 20 osób. Mieszkańcy Gąby zyskali więc bezpieczne miejsce do spotkań i organizacji imprez na świeżym powietrzu. Wkrótce  na jego terenie postawiona będzie toaleta, która umożliwi dłuższy wypoczynek bez konieczności wracania do domu a w przyszłości pojawią się grill i miejsce do rozpalania ogniska.

Do Gąby prowadzi droga, która biegnie pośrodku lasu. Nie jest trudno domyślić się, w którym miejscu przekraczamy granicę tej miejscowości, ponieważ na jednym z poboczy stoi bardzo charakterystyczny obiekt – drewniany krzyż, otoczony płotkiem z tego samego materiału. Nikt nie pamięta, kiedy dokładnie ustawiono ten religijny symbol. Jak wyjaśnia sołtys Sylwester Legięcki, postawiono go, by strzegł mieszkańców miejscowości przed panującą w tamtym czasie zarazą. Przy krzyżu tym lokalna społeczność modliła się o ochronę przed chorobą. Sołtys wymienił religijny symbol i jego ogrodzenie a także odnowił zabytkową figurę Chrystusa, która jest centralnym punktem tego miejsca. W renowacji krzyża pomagał mu jeden z okolicznych mieszkańców, Hubert Kalman.

W ostatnim czasie odnowiona została także zabytkowa kapliczka. Także i jej renowacji dokonał sołtys Legięcki, którego w pracach wspierali Józef Żukowski oraz Marcin Sokołowski. Kapliczka, znajdująca się w Gąbie, została postawiona w 1910 r. przez Henryka Kurewę, dziedzica okolicznych dóbr. Ziemianin ten podarował lokalnej społeczności plac pod kapliczkę a także ten, na którym niedawno postawiono altankę. Sylwester Legięcki zadbał o to, by w trakcie renowacji miejsca modlitwy zachować jego oryginalny wygląd. Nawet ogrodzenie kapliczki pomalowano na niebieski kolor, który kiedyś wybrał dziedzic Kurewa. Sołtys odnowił również zabytkową figurę Matki Boskiej, która jest najważniejszym elementem tego miejsca. Okoliczni mieszkańcy dbają, by zarówno leśny krzyż jak i polna kapliczka, były zawsze przystrojone kwiatami i zapalonymi zniczami.

Gąba jest doskonałym przykładem miejscowości, która kwitnie dzięki zaangażowaniu i pomysłowości swojego sołtysa. Bezcenne jest także wsparcie lokalnej społeczności, Rady Sołeckiej oraz samorządu. Wszystko to sprawia, że z roku na rok teren ten zmienia swój wygląd i dostosowuje się do potrzeb mieszkańców, którzy Sylwestra Legięckiego bez wahania nazywają „sołtysem roku” i nie wyobrażają sobie innego gospodarza, który w równym stopniu dbałby o teraźniejszość i przyszłość, jak i pamiętał o przeszłości swojej okolicy.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Kapliczka ozdobiona kwiatkami
  • Altana w miejscowości Gąba
  • Altana w miejscowości Gąba
  • Kapliczka
  • Kapliczka
  • Kapliczka

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6851417

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat