Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

23.1.2021

Imieniny

Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Poczty Sztandarowe Kół Łowieckich

Hubertus 2020 w Lutkówce

Tradycyjnie w dniu wspomnienia liturgicznego Świętego Huberta, 3 listopada, członkowie zaprzyjaźnionych Kół Łowieckich „Jenot” z Grójca i „Lis” z Mszczonowa obchodzili wspólnie swe święto. „Hubertusa” nasi myśliwi rozpoczęli poranną Mszą Świętą w kościele parafialnym w Lutkówce. Eucharystię sprawował ich kapelan – ks. prałat Zbigniew Chmielewski, proboszcz Parafii Lutkówka. Pasjonaci łowiectwa modlili się za swych świętej pamięci przyjaciół. Druga intencja dotyczyła ustania trwającej epidemii.

Ksiądz proboszcz Zbigniew Chmielewski w trakcie homilii mówił o służbie myśliwych dla lasu i zwierząt oraz odniósł się do jakże częstego niezrozumienia dla faktycznej roli kół łowieckich. Z racji obostrzeń pandemicznych w tegorocznej hubertusowej Mszy nie uczestniczyli zapraszani w latach wcześniejszych goście. Nie zabrakło natomiast przedstawicieli Zarządów i pocztów sztandarowych Lisa i Jenota. W tym nowo wybranych prezesa oraz skarbnika grójeckiego KŁ - Pawła Jędrzejczaka i Łukasza Górskiego.

Uczestnicy świątecznych obchodów, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, w podziękowaniu za odprawioną Mszę Świętą przygotowali dary dla kapelana, które w wiklinowym koszu zaniósł do ołtarza Piotr Woźniak (z KŁ Jenot), natomiast tacę do myśliwskiego kapelusza zebrał sekretarz Jenota Krzysztof Czarnecki.

Pandemia znacząco ograniczyła przebieg tegorocznego święta. Nie było okolicznościowych przemówień, ani wspólnej pamiątkowej fotografii na schodach lutkówieckiego kościoła. Nie odbyły się wspólne łowy. Zabrakło także hubertusowej biesiady.

* * *

Hubertus ma niezwykle długą tradycję. W Europie obchodzono go już ponoć w połowie XV wieku. Do Polski święto zawitało w okresie saskim (XVIII wiek) i często zwano je też hubertowinami. W dwudziestoleciu międzywojennym w obchodach uczestniczył sam prezydent Ignacy Mościcki. Nieodłącznymi elementami święta myśliwych są uroczyste Msze Święte, odprawiane w intencji pasjonatów łowiectwa, a także polowania, prowadzone z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów, w tym m.in. sygnałów łowieckich.

Msze odprawiane są w kościołach położonych w pobliżu lasów lub nawet przy leśnych kapliczkach, poświęconych patronowi myśliwych - Świętemu Hubertowi. Jego wspomnienie w Kościele Katolickim przypada właśnie na 3 listopada. Hubertowskie polowania najczęściej kończone są biesiadami przy ogniskach.

Piotr Dymecki, GCI

 

  • Ksiądz podczas odprawiania Mszy Świętej z okazji obchodów...
  • Kosz z regionalnymi smakołykami
  • Poczet Sztandarowy Koła Łowieckiego
  • Msza Święta w Kościele parafialnym w Lutkówce
  • Członkowie Koła Łowieckiego podczas Mszy Świętej
  • Członkowie Koła Łowieckiego podczas Mszy Świętej
  • Członkowie Koła Łowieckiego podczas Mszy Świętej

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6851402

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat