Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

23.1.2021

Imieniny

Ildefonsa, Rajmunda, Emerencji

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • Emeryci z PZERiI Oddział Mszczonów

Pół wieku wspólnej drogi

Są takie organizacje, u których nawet podczas krótkiego spotkania czujemy się jak w domu, jak część wielkiej rodziny. Tworzą je ludzie, którym naprawdę na sobie zależy a wspólny cel dodatkowo umacnia ich wspaniałe więzi. Jedną z takich właśnie organizacji jest mszczonowski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Bez względu na to, ile ma się lat, u nich naprawdę można ogrzać się w cieple prawdziwej, przyjacielskiej bliskości. Lokalni seniorzy ogień wzajemnej sympatii i pomocy rozgrzewają już przez pół wieku.

Siła seniorów

O tym, że w mszczonowskich seniorach tkwią także ogromna siła i wielki potencjał, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Niejednokrotnie pokazali już, że witalności mogliby im pozazdrościć nawet ludzie ze znacznie „młodszym PESEL-em”. Bieżący rok jest szczególnie wyjątkowy za sprawą ich jubileuszu.

Pięćdziesiąt lat – tyle już liczy sobie Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którego Oddział Rejonowy ma swoją siedzibę w Mszczonowie. To pięć dekad integracji środowiska nestorów, wspólnej zabawy, niezapomnianych wycieczek, nowych przyjaźni i odświeżania dawnych znajomości. To jednak także długie lata międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, wiedzy i tradycji, które były przekazywane kolejnym członkom PZERiI.

Co zrozumiałe, osób, które zakładały lokalne struktury emerytów, rencistów i inwalidów, nie ma już wśród nas. Odeszli także ci, którzy przez lata kierowali mszczonowskim oddziałem, czyniąc z niego wspaniałą, rodzinną i prężnie działającą organizację.  Od samego początku „wychowywali” jednak swoich następców, by kontynuowali dzieło i realizowali naczelny cel Związku – działania na rzecz poprawy szeroko rozumianych warunków życia emerytów, rencistów i inwalidów.

Początki wspólnej drogi

Historia PZERiI Oddział w Mszczonowie rozpoczęła się w roku 1970 za sprawą trzech kobiet – Heleny Gawin, Ireny Paulskiej i Zofii Pietrzkowskiej, które postanowiły powołać lokalną organizację senioralną. W trakcie pierwszych lat funkcjonowania podlegała ona pod Zarząd oddziału żyrardowskiego. Ciągle rosnąca liczba członków a także zwiększająca się aktywność i zakres działania sprawiły, że w 1979 r. mszczonowscy seniorzy zyskali samodzielność. Pięć lat później powstał zaś Oddział Miejsko-Gminny z siedzibą w Mszczonowie, przy ul. Dworcowej 1.

Stworzenie odrębnych struktur wymagało powołania Zarządu, którego to dokonano w trakcie I zebrania w dniu 18 lutego 1984 r. Zgromadzeni seniorzy do władz swojej organizacji wybrali wówczas: Helenę Gawin (Przewodnicząca Zarządu, funkcję tę pełniła do 2003 r.), Czesławę Wardak (Wiceprzewodnicząca), Mariana Jakubowskiego (Wiceprzewodniczący), Zofię Pietrzkowską (Skarbnik) i Tadeusza Motylewskiego (Sekretarz).

Pierwszy, historyczny Zarząd w swojej działalności mógł liczyć na wsparcie sponsorów: Gminnej Spółdzielni „SCh”, Spółdzielni Mleczarskiej, Urzędu Miasta i Gminy, Zakładu Przemysłu Odzieżowego POLDRES, Banku Spółdzielczego w Białej Rawskiej – Oddział w Mszczonowie oraz Przedsiębiorstwa Kruszyw Lekkich „Keramzyt”. Dzięki ich pomocy stowarzyszenie mogło aktywnie działać, organizując liczne spotkania z okazji np. Dnia Kobiet, Inwalidy czy Seniora. Oprócz tego udało się zrealizować wiele wycieczek turystyczno-krajoznawczych, m.in. do Krakowa, Oświęcimia czy Lichenia, a także wyjazdów do teatru czy operetki. Od samego początku swojego istnienia mszczonowski oddział PZERiI organizuje także okolicznościowe spotkania przy stole i muzyce.

W tej ostatniej dziedzinie sztuki Związek ma szczególnie duże zasługi. W 1987 r., dbając o życie kulturalne seniorów, mszczonowski oddział stworzył chór „Słoneczko”, który w momencie powstania liczył 22 członków. Zespołem kierował wówczas Jan Smółko. Mszczonowskie „Słoneczka” swoimi występami uświetniały wszystkie uroczystości senioralne a także gminne. Do dziś zachowało się także wiele dyplomów, będących świadectwem nagród i wyróżnień zdobytych w licznych przeglądach oraz konkursach śpiewaczych.

Senioralna teraźniejszość

Jak wygląda działalność mszczonowskiego oddziału Związku po 50 latach? Oczywiście, także i on musiał się zmienić, bo przecież tak wielu przemianom w trakcie pięciu dekad uległ świat dookoła. Mijały kolejne kadencje Zarządów, we władzach stowarzyszenia pojawiali się nowi ludzie, członkowie Związku odchodzili na wieczność, ale pojawiali się nowi. Dziś lokalny oddział liczy ok. 200 osób, co doskonale pokazuje siłę i jedność seniorów. Zarządzająca nim Przewodnicząca Maria Nowis podkreśla, że członków przybywa, nawet w trudnym czasie pandemii.

Dlaczego? Głównie za sprawą wspomnianej na początku atmosfery rodzinnego ciepła. Organizacje senioralne to miejsce, które pomaga pokonać samotność. Oczywiście, nie wszyscy ich członkowie mieszkają sami, ale pędzący świat sprawia, że ludziom brakuje czasu na wszystko. Niejednokrotnie także dla rodziny. Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów to organizacja, która pomaga seniorom zagospodarować czas. W nim zawierane są nowe przyjaźnie i odświeżane dawne relacje. Członkowie spotykają się w trakcie związkowych wydarzeń, wspólnie spożywają symboliczne śniadania wielkanocne i dzielą się opłatkiem w okresie Bożego Narodzenia. Wspólnie też się bawią, tańczą czy pieką kiełbaski na ognisku.

Ogromnym przeżyciem dla członków mszczonowskiego PZERiI są także krajowe i zagraniczne wycieczki. Dzięki wsparciu sponsorów, wśród których jest także gmina Mszczonów, seniorzy przemierzali górskie szlaki, spacerowali po nadmorskich plażach a także poznali Hiszpanię, Francję czy Grecję. Wspólne wyjazdy są nie tylko okazją do związkowej integracji, ale także międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, ponieważ z seniorami podróżują także mieszkańcy niebędący członkami stowarzyszenia. Jak zapewniają zarówno władze jak i zrzeszeni w mszczonowskim oddziale PZERiI, Związek jest otwarty na współpracę a przede wszystkim na to, by swoim ciepłem, serdecznością i mądrością podzielić się z kolejnymi pokoleniami mszczonowian.

Tekst: Dagmara Bednarek, GCI

Foto: PZERiI Oddział Mszczonów

 • Emeryci z PZERiI Oddział Mszczonów podczas wycieczki
 • Emeryci z PZERiI Oddział Mszczonów podczas wycieczki
 • Emeryci z PZERiI Oddział Mszczonów podczas wycieczki
 • Emeryci z PZERiI Oddział Mszczonów podczas wycieczki
 • Emeryci z PZERiI Oddział Mszczonów podczas wycieczki
 • Emeryci z PZERiI Oddział Mszczonów podczas wycieczki
 • Emeryci z PZERiI Oddział Mszczonów podczas wycieczki
 • Emeryci z PZERiI Oddział Mszczonów podczas wycieczki
 • Dyplom
 • Emeryci z PZERiI Oddział Mszczonów podczas wycieczki

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6851395

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat