Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

26.2.2021

Imieniny

Aleksandra, Mirosława, Bogumiła

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Plakat przedstawiający nagrodbki

Tak ratowane są zabytki mszczonowskich nekropolii

Mszczonowskiemu Stowarzyszeniu Historycznemu, które organizuje coroczne zbiórki na rzecz ratowania zabytków miejscowych cmentarzy, udało się w tym roku dokończyć renowację nagrobka śp. Franciszka Kumorskiego (byłego burmistrza Mszczonowa) oraz rozpocząć prace przy mogile śp. Marianny Sarosiek z Wróblewskich. Oba groby są zlokalizowane na nowym cmentarzu. Renowacje zabytków przeprowadził konserwator Piotr Owczarek. Wsparcie dla zrealizowanych przedsięwzięć okazali także: dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Grzegorz Ludwiak, kierownik Bogdan Fedorowicz oraz pracownicy ZGKiMu. W działania na rzecz ratowania nagrobka śp. Marianny Sarosiek zaangażował się ponadto pan Edward Supeł, który udostępnił nieodpłatnie teren swej posesji dla działań ciężkiego sprzętu, jaki był wykorzystany przy rozmontowaniu i niedawnym zmontowaniu nagrobka.

Tegoroczna kwesta MSH, zaplanowana na 1 listopada, ma zostać przeprowadzona z myślą o pozyskaniu brakujących środków na dokończenie już rozpoczętych prac renowacyjnych. Nie widomo jeszcze, czy z racji na sytuację pandemiczną uda się ją przeprowadzić, ale jeśli cmentarze pozostaną otwarte, to wolontariusze będą zobowiązani do zachowania zgodnego z instrukcjami służb sanitarnych. Puszki, do których będzie można wrzucać datki zostaną ustawione przy wyjściach z cmentarzy na podwyższeniach i oznaczone specjalnymi banerami, informującymi o celu zbiórki. Każdy z wolontariuszy będzie pilnował powierzonej mu puszki z bezpiecznej odległości, tak aby nie narażać nikogo z ofiarodawców na bezpośredni kontakt.

Warto przypomnieć, że kwesty na renowację zabytków mszczonowskich nekropolii odbywają się od 2012 roku, choć do historii zbiórek można umownie dodać także rok 2011, gdy to na naszych cmentarzach miejscowi rekonstruktorzy wraz z harcerzami wspólnie zbierali pieniądze na sfinansowanie budowy nagrobka dla leśnej mogiły nieznanego żołnierza polskiego, który poległ pod Gnojną we wrześniu 1939 roku. Środki pozyskane z kolejnych zbiórek przeznaczone zostały na prace renowacyjne przy nagrobkach: byłego proboszcza Parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela (budowniczego kościoła) śp. ks. Marcina Polkowskiego (lok. na starym cmentarzu), śp. księdza Józefa Filipowicza (lok. na starym cmentarzu), śp. Walerii Reuttowiczowej (lok. na starym cmentarzu – płyta nagrobna przy nagrobku wspomnianego ks. Filipowicza) oraz (wspomnianych na wstępnie naszego artykułu) - śp. burmistrza Franciszka Kumorskiego i jego żony śp. Stefanii Walentyny z Pogorzelskich (mogiła dawnego burmistrza Mszczonowa i jego małżonki znajduje się na nowym cmentarzu, tuż przy dzwonnicy) i śp. Marianny Sarosiek z Wróblewskich (lok. na nowym cmentarzu). Ze zbiórek organizowanych przez MSH sfinansowane też zostało lapidarium przy wspomnianych mogiłach kapłanów na starym cmentarzu, a także pobudowany został grób zasłużonych dla lokalnej społeczności dziedziców majątku Gnojna śp. Eugenii i Henryka Bieleckich (lok. nowy cmentarz). Jeśli dołożymy do tej listy także wykonany nagrobek leśnej mogiły NN żołnierza w lesie w Gnojnie, to na efekty trwającej już dziewiąty rok akcji mszczonowskich miłośników historii naprawdę można spojrzeć z uznaniem.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że tegoroczne plany kwestowania nie zostaną pokrzyżowane przez rozwijającą się tak dynamicznie sytuacją pandemiczną. Z pewnością wszyscy chcielibyśmy uniknąć uciążliwych ograniczeń, jakie mogą zostać na nas nałożone z powodów sanitarnych. 1 listopad w polskiej tradycji wiąże się nierozerwalnie z nawiedzaniem mogił naszych śp. krewnych i znajomych i oby pod tym względem nic w tym roku się nie zmieniło. Jeśli uda się nam spotkać we Wszystkich Świętych na mszczonowskich nekropoliach, to nie zapomnijmy o wrzuceniu symbolicznej złotówki do puszki, pilnowanej przez wolontariusza, któremu drogie są skarby lokalnej historii.

W tym roku wolontariuszami akcji Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego „Ratujmy zabytki mszczonowskich nekropolii” będą: rekonstruktorzy z GRH STRZELCY im. 31 pSK, strzelcy z mszczonowskiej Jednostki Strzeleckiej 5132 „Strzelcy Rzeczypospolitej”, a także harcerze z drużyny 17 RDH PHOENIX (Hufiec ZHP Mszczonów). W zbieranie funduszy tradycyjnie zaangażują się też osobiście: przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej Barbara Gryglewska oraz dyrektor Gminnego Centrum Informacji Beata Sznajder.

Prosimy odwiedzających mszczonowskie nekropolie o finansowe wsparcie działań MSH!

  • Wspierający zbiórkę publiczną z kwestującą Panią Beatą...
  • Wspierający zbiórkę publiczną z kwestującą Panią Barbarą...
  • Członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego
  • Wspierający zbiórkę publiczną z kwestującą Panią Beatą...
  • Nagrobek na cmentarzu
  • Nagrobek na cmentarzu

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6964180

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat