Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

26.2.2021

Imieniny

Aleksandra, Mirosława, Bogumiła

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Odrestaurowany nagrobek na nowym, mszczonowskim cmentarzu

Ratujmy zabytki mszczonowskich cmentarzy!

Kwesty na renowację zabytków mszczonowskich nekropolii odbywają się od 2012 roku, choć do historii zbiórek można umownie dodać także rok 2011, gdy to na naszych cmentarzach miejscowi rekonstruktorzy wraz z harcerzami wspólnie zbierali pieniądze na sfinansowanie budowy nagrobka dla leśnej mogiły nieznanego żołnierza polskiego, który poległ pod Gnojną we wrześniu 1939 roku.

W tym roku członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej i harcerze, wspierani już od kilku lat przez strzelców, ponownie planują 1 listopada stawić się na cmentarzach, aby do swych puszek zbierać datki na wsparcie akcji Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego pn.: „Ratujmy zabytki mszczonowskich nekropolii”. Kwesta dotyczyć będzie renowacji zabytkowego nagrobka z 1898 roku - Marianny z Wróblewskich Sarosiek, który zlokalizowany jest w północno-zachodnim rogu nowego cmentarza. Należy wyjaśnić, że będzie to kontynuacja ubiegłorocznych działań, które zaowocowały kwotą ponad sześć tysięcy złotych. Ta wstępna suma pozwoliła rozpocząć drogi remont imponującego zabytku. Całkowity koszt jego odnowienia został określony przez specjalistów na blisko dwadzieścia tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że za pieniądze pozyskane z wcześniejszych zbiórek odrestaurowane zostały nagrobki: śp. burmistrza Franciszka Kumorskiego i jego żony śp. Stefanii Walentyny z Pogorzelskich (mogiła dawnego burmistrza Mszczonowa i jego małżonki znajduje się na nowym cmentarzu, tuż przy dzwonnicy), byłego proboszcza Parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela (budowniczego kościoła) śp. ks. Marcina Polkowskiego (lok. na starym cmentarzu), śp. księdza Józefa Filipowicza (lok. na starym cmentarzu) i płyta nagrobna z mogiły śp. Walerii Reuttowiczowej (lok. na starym cmentarzu – przy nagrobku wspomnianego ks. Filipowicza).

Ze zbiórek organizowanych przez MSH sfinansowane też zostało lapidarium przy wspomnianych mogiłach kapłanów na starym cmentarzu, a także pobudowany został grób zasłużonych dla lokalnej społeczności dziedziców majątku Gnojna śp. Eugenii i Henryka Bieleckich (lok. nowy cmentarz). Jeśli dołożymy do tej listy także wykonany nagrobek leśnej mogiły NN żołnierza w lesie w Gnojnie, to na efekty trwającej już dziewiąty rok akcji mszczonowskich miłośników historii naprawdę można spojrzeć z uznaniem.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że tegoroczne plany kwestowania nie zostaną pokrzyżowane przez rozwijającą się tak dynamicznie sytuacją pandemiczną. Z pewnością wszyscy chcielibyśmy uniknąć uciążliwych ograniczeń, jakie mogą zostać na nas nałożone z powodów sanitarnych. 1 listopad w polskiej tradycji wiąże się nierozerwalnie z nawiedzaniem mogił naszych śp. krewnych i znajomych i oby pod tym względem nic w tym roku się nie zmieniło. Jeśli uda się nam spotkać we Wszystkich Świętych na mszczonowskich nekropoliach, to nie zapomnijmy o wrzuceniu symbolicznej złotówki do puszki, trzymanej przez wolontariusza, któremu drogie są skarby lokalnej historii.

W tym roku wolontariuszami akcji Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego „Ratujmy zabytki mszczonowskich nekropolii” będą: rekonstruktorzy z GRH STRZELCY im. 31 pSK, strzelcy z mszczonowskiej Jednostki Strzeleckiej 5132 „Strzelcy Rzeczypospolitej”, a także harcerze z drużyny 17 RDH PHOENIX (Hufiec ZHP Mszczonów). W zbieranie funduszy tradycyjnie zaangażują się też osobiście: przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej Barbara Gryglewska oraz dyrektor Gminnego Centrum Informacji Beata Sznajder.

W galerii zamieszczamy zdjęcia przedstawiające odrestaurowane za pieniądze z kwest nagrobki oraz prace renowacyjne prowadzone obecnie przy pomniku nagrobnym z 1898 roku - Marianny z Wróblewskich Sarosiek, jak też fotografie przypominające wcześniejszy (zdewastowany) stan tego zabytku.  

Prosimy odwiedzających mszczonowskie nekropolie o finansowe wsparcie działań MSH!

  • Odrestaurowany nagrobek na nowym, mszczonowskim cmentarzu
  • Zbiórka na mszczonowskim cmentarzu
  • Zbiórka na mszczonowskim cmentarzu

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6964276

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat